Sakaryaspor’da Kondisyon Sorunu.

featured

Sakaryaspor da Kondisyon Sorunu.

Sakaryaspor ilk yarılarda oynadığı futbolla bu ligden direkt çıkabileceğini gösteriyor. Sorun ikinci yarılar. İki devre arasındaki oyunlarımız arasında bazen o kadar fark oluşuyor ki aynı oyuncular, aynı rakip, aynı zemin, aynı hakem; sorun nerede diye insan soruyor. Taner Taşkın  Sakaryaspor’dan ayrılırken ”ben yazın gönülsüzdüm, bunu yönetime de söyledim, fakat onlar devam etmemi istediler” demişti. Gönülsüz bir hocayla koca bir yazı geçiren bir takımın ikinci yarılarda oyundan bariz düşmesi akla kondisyon sorununu getiriyor.

 

Özellikle Urfa, Bolu, Erzurum maçlarında bu düşmeyi çok net seyrettik. Bu konuda maçlar devam ederken hassas bir dokunuş yapılması gerekiyor. Çünkü bu sebepten dolayı önemli puanlar kaybediyoruz. Bolu maçını da 3-0 öne geçtikten sonra az kalsın berabere bitirecektik, onu da katarsak son üç maçta aynı kaderi yaşıyoruz.

 

Koşu devamlılığı yanında, ilk yarılarda rakiplerimize bariz üstünlük sağladığımız anlarda bile gol pozisyonu üretmekte zorlandığımız vakitler oluyor. Kanatlarımızı çalıştırıp Kasongo’yu besleme planlarımız artık birçok rakip tarafından  engelleniyor. Özellikle beşli savunmalara karşı göbekteki üç stoper arasında Kaso’nun yalnızlığına şiir yazılır doğrusu. Bazı pozisyonları da Kasongo harcayınca, akan oyunda çok üstün olsak bile skor 1-0’dan öteye geçmiyor. Bu da ikinci yarı yaşadığımız tedirgin anların başka bir sebebini oluşturuyor. Bu noktada Roshi ve Del Valle en üretken oyuncularımızken orta göbekteki üçlümüzün bu seviyeye tam ulaşamadığını söylememiz gerek.

 

Hasan Kılıç, Sinan Kurt, Murat Cem üçlüsü hücum olarak top çevirme, oyun kurma aşamasında gittikçe artan bir performansa sahip olmasına rağmen bu hareketliliği henüz üçüncü bölgede gösteremediler. Daha çabuk olup rakip stoperlerin arasına sızabilir, oradaki hareketliliği kuvvetlendirebilirseler Kasongo’yu tutmak için şartlanmış savunma oyuncularının direnci kırılacak ve bu vesileyle daha fazla pozisyon bulacağız.  Özellikle Roshi’nin çizgiden giderken bir anda içeriye katettiği anlarda göbek oyuncularımız o tempoda olmadığı için Roshi ortada pas atabileceği bir oyuncu bulamıyor ve o çabuk ataklarımız sönümleniyor. Burada yine koşu gücü ortaya çıkıyor.

 

Ligde üç tane yabancı oyuncusundan hiçbir fayda görmeyen başka bir takım var mı bilmiyorum. Dino, Simon ve Rashad Muhammad şu ana kadar bize neredeyse hiçbir katkı sunamadı. Geçen sezon da benzer bir tablo yaşamıştık. Başkan Cumhur Genç’in bu ligde yabancılarınız iyiyse işiniz kolaylaşır mealinde bir açıklaması olmuştu. Buna rağmen iki sezondur aynı senaryoyu yaşamak Sakaryaspor taraftarını hayal kırıklığına uğratıyor. Başkan Genç’in uzun yıllar yönetimin içinde bulunması ve üç sezondur başkanlık yapmasına rağmen bir yurtdışı oyuncu ağına sahip olmamasına anlam vermek zor.

 

Kocaelispor maçına kadar kayıpsız gideceğimizi ummuştum ama girişte andığım sebeplerden dolayı bunu başaramadık. Yine de son yedi maçtır mağlubiyet almadık, bu anlamda umutluyuz. Çok zor geçecek Keçiörengücü deplasmanını üç puanla geçebilirsek ilk yarı bitene kadar tüm maçlarımızı alacağımıza dair inancım sürüyor.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!