Trendyol 1. Lig Haftanın Maçları - Trendyol 1. Lig Puan Durumu TFF 3.Lig 2.Grup Haftanın Maçları - TFF 3.Lig 2.Grup Puan Durumu

Salı Sofrası On numara umut

featured

Salı Sofrası

On numara umut

Sakaryasporun Bolu’da estirdiği yeni sezon hazırlığı içinden gelen haberlere göre , takımın On numaraya ihtiyacı varmış. Bu düşünce içindeki futbol bilgileri basın yoluyla önümüze konuyor. On numara, her eve lazım bir  oyuncu modeli, on numara gibi oynayan kaliteli bir oyuncuyu  kim istemez. Bolu’dan gecen hafta içinde  bizim ile taşınan, bizim basından çıkan ilgi çekici başlıklarla yola devam edelim. Yeni oluşan ,yeni transferlerle güçlenen Sakaryaspor için ,bir gazete şöyle başlık atmış, bu Sakaryaspor ligin tozunu atar. İnanalım mı ? Sezon başı böyle üst perdeden atılan başlıklar olur. Sakaryaspor ligin tozunu atar veya atmaz ,bir gerçeğe parmak basmak gerekirse ,rakipleri bilemeyiz ama ,Sakaryaspor alternatifi bol ,her mevki için seçenekli  yeni bir yeşil Siyah kadro oluşturdu. Sakaryaspor ne kadar doğru yaptı, nerde eksik var, nerede fazlalık var, hazırlık sürecindeki artı düşünceler lige nasıl yansır ? Bunu test etmek adına hafta sonu çok yakında karşımızda olacak. Bolunun hazırlık süreci bitti. Şimdi karşımıza lig gerçeği çıkacak. Her şey yalan Göztepe gerçek. İzmir’den yola çıkarak ligin akışı sürüp gidecek. Bu sürec içinde alınan sonuçlar, oynanan futbol yeni Sakaryaspor için yol gösteren, bilgi veren resmi, anlar olacak. Yeni sezon için Sakaryaspora başarılar dileyen Yeşil Siyah düşüncemizi sofranın üstüne koyup, hafta sonunu beklemeye başlayalım. İzmirden çıkılacak yeni Yeşil Siyah umut yolculuğunda  Sakaryasporun futbol ajantasında ne var ne yok hepsini göremiyeceğiz belki ama , en azından alınan skor ,oynanan futbol bize  ufak ufak  yeşil siyah bilgiler  sunacak. Umarız her şey çok güzel olur. Bu günün Türkiyesinde her şeyin çok güzel olması hayalden de öte hayal olsa da, hayatın devam etmesinin de bir umut olduğunu  düşünerek yine sırtımızdaki futbol çantasına  umut yüklemek geliyor içimizden. Ne yapalım ,şükretmek ve de umut taşın  Türkiye’sinde  o umutta yok oldu.

KATAR ŞEYHİ TRABZONU İSTEMİŞ ( SATIN GİTSİN )

Türkiye’yi içerden dışarıdan kuşatan arap sermayesi , şimdide gözünü Trabzonspora dikmiş.  Paralı bu kardeşler Avrupa’da ve Dünyada  takım satın alırken, ekonomisi tepetaklak Türkiye’den de ,karşılığı olan takımları  ticaret çantalarına koymaları kadar doğal  ne olabilir ki. Türkiye’den karış karış toprak alanlar ,Karatenizi bu yoldan istila eden Arap düşüncesi ,Karadenizin en şık takımı Trabzon’u istemesi, bunun karşılığında 665 milyon euroluk teklifi Bordo Mavili futbol kapısına asmasına şaşırdık mı? Şaşırmadık .Bu gün Türkiye’yi yönetenlerin başları sıkıştığında sık ,sık kapısına koştuğu Katar ve Arap sermayesi yakında belki Trabzonu değil ama, başka bir türk takımını satın alırlarsa şaşırmam. Öyleyse Satın gitsin anasını satayım.

SPORTMEN AK ADAYLAR ( RIDVAN SEZER, ÖMER BEKTAŞ)

Biz her hafta sizlerin önüne koyduğumuz Salı sofrasının üstüne, siyasete fazla kafa yormayız. Bazen yazacak gibi olunca da, yazdıklarımızdan alınan kesim şöyle der, hocam spor yüklü sayfada siyasetin ne işi var. Alır bu eleştirilerinde bir yere not ederiz etmesi nede, siyaset her alanda içimizi dışımızı işkal altına aldı ki, yeri geldiğinde bu konuda da  rahat duramayız. En azından ben duramam. .Biz daha ziyade bu gün sporda  yaşanan gerçekleri, sosyal hayat içinde  olan hareketliliği, beynimizde ve yüreğimizde gezen doğruları bu sofranın üstüne koyarız. Ancak siyaset bizide hırpaladığı için, bizimde hayatımızın bir parçası olduğu için ,etrafta dolaşan söylentilere de ,bu uğurdaki gerçeklerde, ortaya konulan isimlere de kulak kabartır ,bu gelişmelere  kapımızı kapatmayız. CHP şu anda içsel meselelerle boğuşurken ,Sakaryada bazı sportmen Ak düşüncelerin, Belediye Başkanlığı için sahalara döndüğüne tanık oluyoruz. Üç dönem kuralı için Serdivana ve Arifiyeye  ,futbol hikayesinde Karaptilerde kalecilik geçmişi olan , bu köy  Belde olduktan sonra ,Belediye Başkanlığı koltuğuna da oturduğuna  tanık olduğumuz   Rıdvan Sezer’in, bu iki Belediyeye ciddi, ciddi talip olduğunu duyuyoruz. Yakışır mı ? Valla on yıl Süleyman Dişlinin de yanında Başkan yardımcılığı hizmeti olan, güler yüzü ile halka dokunan ,yakinen tanıdığım Rıdvan sezer  ,bu iki ilce yede yakışan başkan resmi olur. Geçiyorum ikinci aday profiline. Sakarya  Amatör futbolcular derneği Başkanı, Sporun içinde hizmet eli olan, şu sıralar Sakarya bayan Voleybol takımının da Başkanı olan Ömer bektasın,  Ak Partiden   daha öncede aday adayı olduğu , Erenler Belediye başkanlığına adaylık sevdası,  Mart ayında da devam edecekmiş. Sakarya’da hiçbir Belediyesi olmayan CHP de de sportmen Belediye Başkan adayları olursa, alır bizim sofranın üstüne koyarız da, onlar şu sıralar delege seçimleri, onlar şu sıralar Kemal Kılıcdaroğlunu yeme peşinde oldukları için, bakarlar kendi parti içi dümenlerine. Bu sofranın yazarının sportif Sosyal demokrat  yüzü bayağı zengindir ama ,yaş kemale erdiği için bizi düşünen olmaz ki. O yüzdende biz bakalım önümüzdeki çorbadan kaşıklamaya. Ha biz olmayalım ama, doğru Sosyal demokrat adaylar ortaya çıksında ,son yıllarda olmayan belediye başkanlığı CHP kapısından içeri girsin. Ben Sakarya’nın  Ak belediyeciliklerden kurtulup ,Sosyal Demokrat belediyecilik anlayışı ile dünden ,bu günden daha iyi  ayaklanacağını düşünenlerdenim.

CANBERK CITA YÜKSELTEMEDİ

Sakaryaspor alt yapısından yetişen Canberk, Yeşil Siyahlı forma altında uzun yıllar yok bahasına paralarla ,alt yapıyı temsil eden sol kanat savunmacısı olarak oynadı. Bazen alkışlandı, bazen tepki gördü, Sonun dada bu ikilem içinden sıyrılmak adına, futbol çantasını sırtına yükleyip Kırklarelilinin yolunu tuttu. İki  sezon burada oynadıktan sonra  ,Canberk bu sezon TFF 2 ligine çıkan Derinceye el sıkıştı. Sakaryalı Başkan, Sakaryalı Menejer Erdinç Şehitle beraber ,Canberk  bu sezondan başlayarak Derince Belediyesporun başarısı için ter dökecek. Bana göre Canberk ,Sakaryaspordan sonra çıkış yapamayan ,TFF 1 den TFF 2 ye düşen futbol  kantarı içinde futbol hayallerini  istediği  yere taşıyamamıştır. Özetle Canberk  Sakaryaspordan sonra bırakın yerinde saymayı, klasman düşmüştür. Bu sezon umarım Derince Belediyesindeki futbol resmi  daha yukarı liglere tanışır .Ben Canberk’teki futbol yeteneğinin bu liglere sıkışıp kalmasını hazmetmiyorum.  Bize göre Yeşil Siyah bu genç bu ligleri hak etmiyor. Bizim söylediklerimizi  yüceltmek, bizim onun hakkındaki düşüncelerimizi ayaklandırmak kendi geleceği adına , Canberk’e kalmış bir şey. Kırklareli yıllarında Sakaryaspor dan aldığı paraların iki üç katını aldığını buraya not ederken, Derinceden de yaklaşık 1,5  Milyon senelik ücret alacağını ,Derince öncesi TFF 1 takımlarından Adanasporun Canberke 500 bin ,Gençlerbirliği’nin de 350 bin tl teklif ettiğini önünüze kopyalımda ,piyasalarda neler olup neler bittiği hakkın dada sizi bilgilendirmiş olalım.

T ARAFTAR YÜCEYE ÇIKMIŞ

Sakaryasporda ikinci yarı hazırlıkları Bolu’da devam eden günlerde ,taraftar da Başkan Yüceye çıkmış. Neden çıkmış ? Neden olacak ,Sakarya spora dokunan umut eli ,para bulma işindeki yaklaşımı , Başkan Yücenin Yeşil Siyah renklere her konuda dokunuşu, taraflı tarafsız  her kes tarafından bilinen bir gerçek. Bu gerçekler doğrultusunda taraftarın Başkan Yüceye olan sevgi çıkışı  ,Başkan Yüceye uzatılmış  haklı bir sevgi buluşmasıdır. Şu sıralar eğer sakaryaspor Bolu’da kamp yaparak lige en iyi şekilde hazırlanıyorsa ,eğer sakaryaspot,r yaptığı transferlerle yeni sezona hazırlık sürecinde şehre umut dağıtıyorsa biz bu dağıtımda Başkan Yüceye aslan payı uzatırız.

SEMİH KILICASLAN, ARDA OLABİLİRMİ ?

Geleceği olan, ben iyi futbolcu olabilirim ışığı saçan  Türk gençleri, dışardaki futbol cu tarayan Scaut ekiplerince sıkı takip altına alındığını, Real madride giden Arda örneğinden yola çıkarak sıkça görür olduk. Şu sıralar 17 yaşında olduğu söylenen, bence bu yaştan daha büyük olan , Beşiktaş alt yapısında oynadığı yaş grubunda attığı gollerle göze girip, gecen yılın sonlarında Beşiktaş üst yapısına  taşınan Semih Kılıcaslan, Şenol Güneş tarafından zaman, zaman önüne kısada olsa süre uzatıldı. Bu sezonda Beşiktaş’la kamp süreci yaşayan, kampta yıldızı paralayan Semih, Konfederasyon kupasında Tirana attığı golle, takımının tur şansını büyük ölçüde çoğaltan oyuncu olarak göze girdi. Semih bir Arda olur mu? İkisi de farklı kulvarların, farklı özelliklerin oyuncusu olduğu bir gerçek. Semih daha dün bir bu gün iki adı anılmaya yeni yeni başladı. Şenol Güneşin beğenisini kazanan, göze giren Semihin bu gelişimi, Clup Burugge, Genk ve Ajaks  radarına takıldığını gazetelerden okuyoruz. El oğlu genç yetenekleri, geleceği olan oyuncuların kokusunu almayı çok iyi beceriyor. Ancak şu sıralar takımda performansı yükselen   Semihi  Beşiktaş’ın bırakmak gibi bir niyeti yok. Biz diyoruz ki  alt yapılara yatırım yapın, alt yapıdan gelişime açık gençlere kucak açın. Türk gençleri içindeki yetenekler, ne Ardayla ,nede Semihle sınırlı.  Alt yapı futbol tarlaları iyi araştırılsın, gelişime açık gençler iyi tespit edilip ,önlerine şans paketi uzatılsın .Kazanan hem kulüpleri olur ,hem de Türk futbolu. Semih için şu sıralar Genkin en istekli kulüp olduğunu belirterek ,Semihin yukarılara çıkan futbol gelişiminin peşine takılalım.

DOYMUŞ FUTBOLCU  ( SOSA  )

Sakaryasporun lig hazırlık süreci içinde transferde adı bir ara Sakaryasporla anılan Sosa, çıktı karşımıza . Beşiktaş, Trabzon ,Fenerbahçe derken yaşı 38 dayanan bu deneyimli oyuncuyu  Menajerler sakaryaspora önermiş. Sakaryaspor Teknik sorumlusu 500 bin dolara olabilecek transfere  bakın nasıl karşı durmuş? Doymuş futbolcuyla işim olmaz, Benimle çalışacak oyuncu ,hem paraya ,hem başarıya aç olacak.  Hem alacağı para, hem futbolcu kimliği ,hem yaşı takım içinde dengelere bozacağı gün gibi aşikar olan bir oyuncuyu ,birde oynatmak kolay olmaz. Taner taşkın futbol aklı kendinden de çok üstte olan Sosayı  bu nedenle de  istememiş olabilir. Futbolda biz biliriz ki yaş, kaliteli bir oyuncu için  bazen ufak bir ayrıntı olarak kalır. Sosa alınsaydı bana göre Yeşil Siyah renklerin, tribün cazibesi de artar ,sakaryaspor ilgi odağı olurdu. Olmamış, gerçekleşmemiş  bu transfer hikâyesininim içini biz böyle doldurmaya çalıştık. Transfer ayının heyecan yaratan bir haberi olarak geride kalan sosa olayına  birde başka pencereden bakalım. FB,BJK ,Trabzon gören ,hem de önemli paralara kazanan bir oyuncunun 500 bin dolarlara kadar düşmesi de bu işin başka bir yüzü. Para hırsımı? Futbol oynama hırsımı? Bu konuda cevap hakkını size bırakıyorum.

ÇARKSPOR EFELENDİ

Çarksapor, Çark caddesinin sportif kimliğini yakasına takarak, geçmişin amatör futbol derinliğinde sahalarda gezinmiş, namı değer Akova Cavitler döneminin takımı olarak bilinir bu şehirde.  Bu yakıştırmanın geçmişi bayağı gerilerde kaldı. Çarksporun mazisinde çöken hayaller ,Şimdi Yeni Camide ufacık sarı büfesine taşınan bir futbol aklı ile karşımıza dikildi. Sakaryaspor alt yapısından yetişip ,bir çok takım gezdikten sonra ,yolu en son Hendekspor TFF 3 deyken bizim ile düşen Muharrem Efenin ,İlkay sarı komutasındaki Çarkspora imza atması sonrası , bu transfer atağı bayağı dikkatimi çekti.. Muharrem Efe gibi ,profesyonel bir geçmişi olan oyuncu ile el sıkışan, Süper Amatör kümenin yeni Takımı Çarksporun attığı transfer adımları ,her gün gazetelerde boy boy resim verirken, bende bu gelişmeyi aldım soframın üstüne koydum.   Daha çok mazisini bildiğim yeni Çarkspor ,transferde verdiği resimlerle Süper amatör kümede renk olmaya aday bir takım olma yolunda bayağı yol almış. Böyle bir takım kurmak ufacık bir büfe geliri ile olmaz. Sanırım Yeni çarkspora bir sponsor eli değmiş. Umarım Çark spordaki bu heyecan yüklü anlar, futbolumuzda uzun soluklu olur. Kolay gelsin İlkay sarı.

DİLLERE DESTAN DÜĞÜN VE UNUTAMADIKLARIM
Ben Nazım Aktürk bu dünyada düğün dernek gördük, çocuk gördük, torun gördük, hatta bir tık ileri giderek, torun Mürvet’i de gördük. İlk göz ağrısı torunum Rıdvan kardeşoğlu  yaşamını Sude Keskinle birleştirdiği akşamda, sapancının göl manzaralı düğün evinde hislendiğim ,gizli gizli önümden kayıp hızlı yıllar için düğün bahane, gözyaşı hüzün diyerek hislerimle dans ettim.   Torun düğünü olduğu için davetlilerim benim için çok özeldi. O Özel davet dünyama İbrahim Nalbant, İbrahim Aygün ,Rıdvan sezer, Ergün Özkan , İrfan Akat, Dursun Yedekciye  davet uzatmıştım sağ olsunlar beni kırmadılar torunumun mutlu akşamında benimle beraber oldular. Davetiye veritte gelmeyenler maalesef  Hakem evinden oldu. Deim ya fazla açılımcı olmadığım için kişiye özel davetiye bastırdım. Kapılarına kadar gidip davetiye bıraktığım TFFHGD Başkanı Gürkan tekneci ve İHK Başkanı Özgür  Aygün gelecez hocam diyerek gelmeyenler oldular. Canları sağ olsunda gönül kırıklığı kolay tamir olmaz. Düğüne renk olur diyerek çağrıda bulunduğum  FİFA Kokartlı gururumuz  Atilla Karaoğlana geriye dönüş yaptı. Hocam dedi maqç sonu Cuma günü Danimarka’dan dönüşüm olacak ,sonra Hakem seminere katılacağım için düğüne katılamayacağını belirtti. Hediyemi gönderirim dedi ama ben ona hediye sendin evlat dedim ve konuyu kapattım. Diğerlerimi? Doğrusunu isterseniz Nezaketinde olsa bir telefon beklerdim. Ne gelen oldu ,nede arayan. Bundan sonrası için mazeret ne olursa olsun, bu kalp kırgınlığı bana mirasa kalır.

OLGUN GAZİ METAL BIRAKMIŞ

Olgunların Yeni Atatürk stadı yerine taşınan heyecanına uzaktan bakıyorum. Yeni Olgunların yeni adresindeki yeni heyecanı ilgimi çekmiyor. Benim için gerçek saf tertemiz olgun heyecanı ticaret lisesinin sökülen zemini ile birlikte tarih oldu. Bırakın ben eski Türkiye gibi, eski olgunların saf tertemiz hayalleri ile baş başa kalayım. Gazeteci olarak yine de kıyasından köşesinden takip ettiğim olgunlardan bir haber Bizim Sakarya eliyle karşıma dikildi, Olgunların sponsoru Gazi Metalin kurduğu takım turnuvadan çekilmiş. Neden çekilmiş ,niçin çekilmiş, hiçbir bilgim yok. Ancak Turnuvaya iki sezondur el veren, sponsor olan bir firmanın takımının oluşturduğu takımın, sebeb ne olursa olsun organizasyon çekilmesini doğru bulmam. Bu çekiliş Gazi Metale yakışmamış bir çekiliş olarak bu senenin olgun hikayesi için bir kenara not edilmeli. Efendim bu haftalıkta benden bu kadar .Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!