Rakibi küçüksemek

featured

Sakaryaspor Urfa maçını kafasında oynamış, sahaya ondan sonra çıkmış. Kafasında oynamak deyimi genelde olumlu, maç için yeteri kadar plan yapıldığını göstermesi bakımından kullanılır. Bizde ise tam tersi. Bağlantı noktalarımızın alışverişi, birlikte oynama coşkusu zaman zaman o kadar sönükleşti ki Şanlıurfaspor’un mütevazı kadrosu bile cesaretlendi. Bence bu kritik iki puan kaybının temel sebebi teknik-taktik-oyuncu kalitesi değil, mental-duyuşsal yoğunlaşma eksikliğiydi. Zaten kazanacağız, oynamaya ne gerek var?

 

İnşallah bu iki puanı aramayız. Rakipler geçen hafta bize çalışmıştı, biz de bu hafta iade etmiş olduk. Yumuşak fikstürün içerisinden geçmenin en büyük riski böylesi gereksizlik hissine kapılmak, zaten yaparız duygusuyla hareket etmektir. Kocaelispor maçına kadar bu bilinç yumuşamasıyla mücadele etmemiz gerekecek. Şayet teknik ekip tarafından zihinsel sağlamlık üst seviyeye çıkarılabilirse, zirveye yine ortak olabiliriz. Bunun için oyuncularla da ayrı ayrı ilgilenmek, belki de bu iş için ayrı bir bütçe ayırmak gerek.

 

Geçen yıl bizi koşularıyla, Oğuz’la birlikte kanattan akıttığı oyunlarla ve oradan çıkardığı sürpriz toplarla heyecanlandıran Roshi bu maçta da  kestiği birkaç topla yine bize gol attırabilirdi. Yine de Roshi geçen sezonun ortalama görüntüsüne henüz erişebilmiş değil. Roshi elimizde A Milli takıma çağırılan tek oyuncu. Bu bize bir şey anlatmalı. Roshi’den kolay kolay vazgeçmemeliyiz, maç içinde düşmüş bile olsa, şayet kondisyonu yeterli ise tam zamanlı oynaması gerektiğine inanıyorum. Üstüne Roshi, bu ligde hava toplarında en etkili oyunculardan biri. Eğer iyi çalışılırsa Cihan’dan gelen uzun toplar, Roshi’nin kafasından gol pozisyonu olarak Kaso’nun, Sinan’ın, Del Valle’nin önüne her an düşebilir. Tuncay Şanlı da bunun farkında olsa gerek, Roshi’yi bazen kanatlar yerine hemen Kaso’nun arkasında kullanıyor.

 

Urfa maçı özelinde Del Valle’nin kanatta unutulduğunu ve sürekli sağ kanadın kullanıldığını gördük. Bu da bizi sınırlandıran etkenlerden biriydi. Sol kanat özgüvenimiz sağ kadar çalışmıyor. Bunu başarabilirsek daha çok gol pozisyonu bulacağımız muhakkak. Şu ana kadarki oyuncu performanslarına baktığımızda Del Valle’nin kuvvet-hız yönünden Burak Süleyman’a göre bir adım önde olduğu görülüyor. Belki de formsuz Sinan’ın yerine Süleyman’dan 10 numara pozisyonunda yararlanmayı düşünebiliriz. Nitekim Gençlerbirliği maçında Burak çok iyi ara pasları bırakmış, oyunu başarıyla dağıtmıştı. İlk yarı o maç dört-beş gol bulabilecekken maç berabere bitmişti.

 

Savunmada Erdi’nin oyun kurma problemi bazen organizasyonumuza mal oluyor. Bu noktada Rotman-Donkor ikilisinden yararlanıp önde Mikail, Hasan Kılıç, Burak Süleyman üçlüsü de denenebilir. Tabii Süleyman’ın daha fazla mücadele etmesi şartıyla.

 

Şunu net bir şekilde gördük ki kötü bir Kasongo yine de takımın en iyisi. Onun sahada kalması rakip adına her an bir tehdit olduğu için karşı takımda savunma fikri daha baskın gelişiyor. Bu da bize kötüyken bile topa sahip olma ve bazen şişirme yoluyla da olsa gol bulma imkanı anlamına geliyor. Boluspor da Altay gibi geçmişten getirdiğimiz bir rekabet duygusuyla bize daha sert basacaktır. Bunu da bilerek hazırlanır, bu haftadan yeteri kadar ders çıkarırsak kazanacağımızı düşünüyorum.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!