Yüce, Off-road Türkiye Şampiyonası öncesinde konuştu “ Otomobil ve motor sporunda Türkiye’nin en modern tesisini kuruyoruz”

featured

Yüce, Off-road Türkiye Şampiyonası öncesinde konuştu “

Otomobil ve motor sporunda Türkiye’nin en modern tesisini kuruyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Sakarya’da gerçekleştirilecek olan 2021 Petlas Türkiye Off-road Şampiyonası’nın lansmanını gerçekleştirdi. Başkan Ekrem Yüce, “Yarışların yapıldığı alana Spor Ada Vizyon projesi kapsamında kuracağımız yapı, motor ve otomobil sporlarında ülkemizin en modern tesisi olacak. Böyle bu sporlarda ülkemizin en önemli merkezlerinden biri olacağız. Sakarya’mızı bu hafta sonu yarışlara bekliyoruz” dedi. Türkiye’den 60 pilotun katılacağı şampiyona 20 ve 21 Kasım’da Poyrazlar ve Karaköy’de gerçekleştirilecek.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, sporun her alanında dünyanın sayılı şampiyonalarına ve projelerine imza atmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi olan 2021 Petlas Türkiye Off-road Şampiyonası 5. Ayak Yarışları’nın lansman programı Adapazarı’ndaki bir otelde yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tanıtıma Başkan Ekrem Yüce’nin yanı sıra 54 Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Erol Bakan, otomobil kulüpleri üyeleri ve gazeteciler katıldı.

 

Başkan Sakarya’ya çağrı yaptı Lansmanda yarışlarla ilgili bilgi veren Başkan Ekrem Yüce, şampiyonanın 20 ve 21 Kasım’da Poyrazlar ve Karaköy’deki oluşturulan pistlerde yapılacağını söyledi. Yüce, Türkiye’nin farklı illerinden 60 pilotun katılacağı heyecan dolu şampiyonada ülke genelinden yüzlerce sporseveri ağırlayacaklarını belirterek, Sakaryalıları orman ve drag pistindeki heyecanı izlemek için oluşturulan izleme alanlarına davet etti. Başkan Yüce, ayrıca yarışların yapılacağı alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek “Spor Ada Vizyon” projesinin detaylarını anlattı.

 

Sakarya ‘spor şehri’ olarak anılacak Programda konuşan Başkan Yüce, Sakarya’nın dünyada spor şehri olarak anılması için yapılan yatırımları anlatırken, “Malumunuz Sakarya çok yönlü bir şehir. Sakarya tarım sanayi, turizm, kültür, bisiklet şehri. Ülkemizde ve tüm dünyada Sakarya’nın bir spor şehri olarak anılması için elimizden geleni yapıyoruz. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna 500 bin liralık bir destek sağlıyoruz. Amatör ve profesyonel spor takımlarımıza nakdi ve ayni yardımda bulunuyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünde 24 branşta, 2 bin 627 sporcu ve 37 antrenör ile şehrimizi ulusal ve uluslararası müsabakalarda temsil ediyoruz. Kulübümüz sayesinde binlerce gencimizin zararlı alışkanlıklardan uzak bir şekilde sağlıkla ve sporla bir gelecek inşa etmelerine destek oluyoruz. Yaptığımız bisiklet yatırımları sayesinde şehrimizde bisiklet sporunu yaygınlaştırmak için gayret gösteriyoruz.” dedi.

 

Türkiye’nin en modern tesisi olacak ‘Spor Ada Vizyon’ projesiyle Sakarya’ya ülkenin en modern tesisinin kazandırılacağını belirten Başkan Yüce, “Şehrimizi örümcek ağı gibi saracak bisiklet yolları projemiz devam

ediyor. SAKBİS’ler sayesinde bisikleti olmayan hemşerilerimizin sağlıklı ve çevre dostu ulaşımı tercih etmelerine vesile oluyoruz. Hamdolsun bu çalışmalarımız sonuçlarını verdi ve dünyada sadece 14 şehrin sahip olduğu Bisiklet Şehri Unvanını almaya hak kazandık. Bugün hep birlikte Spor şehri Sakarya için hayata geçirdiğimiz yeni bir projemizi ‘Spor Ada Vizyon Projesini’ konuşacağız. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ile bir protokol imzaladık. Protokol ile hayata geçireceğimiz proje kapsamında kuracağımız yapı, motor ve otomobil sporları konusunda ülkemizin en modern tesisi olacak. Adapazarı sınırları içerisinde yer alacak pist toplamda 260 dönüm arazi üzerine kurulacak. Sakarya’mızı bu vesileyle hafta sonu gerçekleştirilecek olan heyecan dolu izlemeye bekliyoruz” diye konuştu.

Sakarya’ya hayırlı olsun Proje kapsamında alana drag, kartin, süpermoto, drif, off-road ve motokros pistinin yapılacağını söyleyen Başkan Yüce, “İçerisinde 850 m drag pisti, 12 bin m2 karting, süpermoto ve drift pisti, 2 bin m’lik offroad ve motokros pisti, tribünler ve sosyal tesisler yer alacak. Aslında pistin bir kısmını bu ay itibariyle kullanmaya başlıyoruz. Federasyonla birlikte Türkiye Off-road Şampiyonasının 5. Ayak yarışlarını proje alanı içerisinde gerçekleştireceğiz. Böylece inşallah otomobil ve motor sporları konusunda da ülkemizin en önde gelen merkezlerinden biri haline geleceğiz. Spor Ada Vizyon Projesinin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Spor Şehri Sakarya’dan sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Önce orman etabında, sonra pistte yarışacaklar

19 Kasım Cuma günü antrenman turlarının ardından gerçekleşecek yarışlara Türkiye’nin farklı noktalarından 30 yarışmacı ve 60 pilotun katılması bekleniyor. Aynı zamanda organizasyonun düzenlenmesi ve yarışmacılar ile katılımcıların Sakarya’nın misafirperverliğini hissetmesi için tüm detayların en ince ayrıntısına kadar planlandığı organizasyon büyük bir heyecana sahne olacak. Poyrazlar mevkiinde orman etabı ve “Karaköy Sporada Spor Kompleksi” proje alanında gerçekleşecek seyircili off-road yarışının ardından 21 Kasım Pazar akşamı saat 18.00’da ödül töreni düzenlenecek.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!