Yollar, Cumhuriyetin 100.yılı için aşılacak… Ankara’da pedallar ‘Cumhuriyet’in 100. yılı için dönecek

featured

Yollar, Cumhuriyetin 100.yılı için aşılacak…

Ankara’da pedallar

‘Cumhuriyet’in 100. yılı için dönecek

Ağustos 2023

Türkiye’nin en büyük amatör yol bisikleti yarışmalarından biri olan Granfondo’nun Ankara etabı start almaya hazırlanıyor. Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi destekleriyle gerçekleşecek Decathlon Granfondo Başkent Amatör Yol Bisiklet Yarışı’nda binlerce amatör bisikletçi Cumhuriyetin 100. yılı için pedal çevirecek.

Bugüne dek dünyanın önemli başkentlerinde gerçekleşen ve bisiklet sporuna yeni bir soluk getiren Granfondo serisinin 10 Eylül tarihinde Ankara’da gerçekleşecek etabı için hazırlıklara başlandı. Cumhuriyetin 100. yılına adanan Decathlon Granfondo Başkent Amatör Yol Bisiklet Yarışı organizasyonunun basın lansmanı, yarışın en büyük destekçilerinden Ankara Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Bisiklet sporunu yerel ve küresel ölçekte geliştirerek karbon salınımının azaltılmasına teşvik etmeyi, sağlıklı yaşama dikkat çekmeyi ve bisiklet turizmden maksimum geliri ülkemize kazandırmayı amaçlayan Granfondo’nun, Cumhuriyetin yıldönümüne özel gerçekleştirilen organizasyonu ile Başkentin turistik alanlarının ön plana çıkarılması ve spor şehri olarak anılması hedeflenirken, şehir ulusal ve uluslararası spor turizm merkezi olarak dünyaya tanıtılacak.

Ankara Ticaret Odası, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi destekleriyle gerçekleşecek büyük yarışın tanıtım toplantısına; yarışa ismini veren Decathlon markasının Etkinlikler ve İşbirlikleri Direktörü Emre Kırmızıtaş, Ankara Esenboğa Havalimanı TAV Genel Müdürü Nuray Demirer, Yeni GİMAT GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Levent Kirman ve Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ile çok sayıda resmi kurum ve markanın üst düzey temsilcileri katıldı.

“Bisiklet sporunun gelişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın spor turizmine katkısı hakkında açıklama yaparken Cumhuriyetin 100. yılına özel hedeflerini de aktardı. Baran; “Bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan çok mutluyuz. Hep şunu söylerim; Ankara üstü örtülü bir hazinedir. Bisiklet sporu Ankara için çok önemli ve kıymetli. Bundan sonraki yıllarda bu etkinliğin daha da gelişmesiyle ilgili neler yapılması gerekiyorsa yapacağız. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Ankara Valiliğimiz ve Ankara Büyükşehir Belediyesi de katkılarını sunuyor.”

Polatlı’dan Gordion’a bisiklet yolu

Ankara’nın spor turizminde geldiği noktayı anlatan Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu; “Bisiklet sürdürülebilir bir çevre için çok önemli ama bir başka açıdan baktığımızda şehrin tanıtımı ve sahip olduğu değerleri dünyaya tanıtmak için de çok önemli. Dolayısıyla biz bu yarışı sadece bir spor olarak değerlendirmiyoruz. Şehirlerimizin sahip olduğu kültürel varlıkların tanıtılması açısından da son derece önemli bir organizasyon olarak görüyoruz. Ve  sonuna kadar bisiklet sporunu destekliyoruz. Gordion, çok yakın bir süre içerisinde şehrimizin kültür varlıklarından bir tanesi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olacak. Hedefimiz, Polatlı’dan Gordion’a bisiklet yolu yapmak ve böylece bu tarihi güzergahı tüm dünyaya tanıtmak. Ankara, bisiklet şehri olsun istiyoruz. “

“Granfondoyu farklı illere de taşımak istiyoruz”

Yarışa ismini veren Decathlon markasının Etkinlikler ve İşbirlikleri Direktörü Emre Kırmızıtaş ise, “Bu yıl isim sponsoru olarak bu kıymetli projede yer almaktan son derece mutluyuz. Türkiye’de bisiklet sporunun desteklenmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu sporun insan sağlığına ve doğaya faydalarını hepimiz biliyoruz. Bunun yanısıra bisiklet kullanımının artışıyla ülkemize çok büyük bir ekonomik kazanım olacağının da farkındayız. Granfondoyu farklı şehirlerde yapmak gibi bir temel amacımız var.”

“Umarım bir gün hepimiz işlerimize bisikletle gidip geliriz”

Yarışın ana sponsorlarından Ankara Esenboğa Havalimanı TAV Genel Müdürü Nuray Demirer ise; “Başkentimizde böyle bir faaliyeti görebilmek ve Esenboğa havalimanı olarak desteklemekten dolayı mutluyuz. TAV olarak amacımız sürdürülebilir bir dünya için geleceğe güzel bir iz bırakabilmek. Sanat, spor ve sürdürülebilirlik bizim için geleceğimiz için önemli başlıklar. Umarım hepimiz bir gün bisikletle işlerimize gidip gelebiliriz.”

“ANKAmall’den start vereceğiz”

Yarışın coşkusuna ortak olmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Yeni GİMAT GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Levent Kirman; “Uluslararası bilinirliği yüksek organizasyonlara ev sahipliği yapmak, ülkemizin ve şehirlerimizin tanıtımında son derece önemli. Şehrimize dünyanın pek çok ülkesinden ve ülkemizden konuklar gelsin, hem Ankara’mızı farklı yönleri ile tanıtalım hem de bu ekonomiden şehrimiz faydalansın istiyoruz. O nedenle bu yarışın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yarışa ANKAmall’den start vereceğiz” dedi.

İki bine yakın bisikletli ve on binlerce Ankaralı Cumhuriyet coşkusuna ortak olacak

Dünyanın önemli başkentlerinde gerçekleşen kitlesel bisiklet yarışması Granfondo’nun Ankara etabında, uzun ve kısa olmak üzere iki parkurda yarışılacak. Kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli, engelsiz, paralimpik ve tandem olmak üzere tüm kategorilerden katılımcılara açık olan yarış için www.hadikaydol.com üzerinden kayıt yapılabilecek. Uzun parkuru 99 km – kısa parkuru 50 km olan yarış, ANKAmall AVM’den başlayarak yine ANKAmall AVM’de son bulacak. Cumhuriyetin 100. yılı onuruna düzenlenen organizasyonda 2000’e yakın sporcu pedal çevirecek. Decathlon, Audi, Asperox, TAV, Shimano, Torc, Doğuş Oto, ANKAmall, Polonez, Juss, Tan Filo, BlackBruin, Yayla Bakliyat ve Züber yarışta sponsor olarak yerini alacak.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!