-

-

TÜRK FUTBOLUNDA FATİH TERİM SORUNU!

Türkiye’de belki çok şey değişiyor ama futboldaki oligarşi tüm ağırlığıyla sürüyor. Son milli maç bence cahilliğin, çirkinliğin ve savurganlığın ne kadar ayyuka çıktığını bir kez daha gösterdi.
Medya, belki de hiç kimseden korkmadığı kadar Fatih Terim’den korkuyor.
Hollanda maçı sonrası basın toplantısına bir bakın:
Terim, yüzünü Frankeştayn gibi ekşitip dirsekten büktüğü koluyla önce aba altından sopa gösteriyor:
– Siz bu akşamki milli takımdan zevk almadınız mı? Keyif almadınız mı?
Tabii ki karşıda cevap veren yok. Bu sözüm hemen ardındaki soruyu yazayım mı buraya?
-Hocam, bize böylesine bir harika gece yaşattığınız için önce size teşekkür ediyoruz. Tıpkı 2008 Almanya maçı gibiydik.
Böylesine namussuzca bir yağcılık olur mu? Atıfta bulunduğu maçın ardından iki teknik adam (Yanal ve Avcı) geçmiş, onları yok sayıyor. Tabii bu durumdan Terim vahşice bir zevk alıyor.
Başarı dediğin Hollanda maçına bir bakın!
Hiçbir uluslar arası adı ve talibi olmayan, günümüz futboluna apaykırı bir futbol tarzına sahip Volkan Şen ile maça çıkarken Real Madrid’in teklifte bulunduğu Hakan uzun süre kulübede oturuyor. Ki aynı futbolcuyla Gökhan Töre arasındaki olayda bile bir tarafı tutarak sorunu bu noktaya kadar getirmiş bir isim.
Maç boyunca silik kalan Selçuk İnan’a ise- o vazgeçemediği Galatasaraylılık saplantısından dolayı- sonuna dek dayanırken, UEFA’da manşet olmuş, piyasa değerini 1.5 milyon Euro’dan 15 milyona yani on katına çıkarmış, Bremen’in arkasından ağıtlar yaktığı, ligde asist ve gol sayısında çift hanelere ulaşmış tek oyuncu Mehmet Ekici’yi ise kulübeye mahkum ediyor. (Çünkü Ekici İstanbul’dan 1100 km. ötedeki bir takımda oynuyor, medya kulisi de yok)Ahlaktan yoksun ve korkak basın ise buna dair tek kelime soramıyor !
Tuttuğu adam (Sneijder) gol atarken amatör futbolcu gibi arkasını dönen Ozan Tufan’ı tercih ederken medya gazına gelerek bu maçı kaldırabilecek Emre’yi oynatmayı düşünmüyor.
Terim güya futbolu biliyor ya!
Maç sonunda herkesi düşük zekalı zannederek şunu söylüyor:
-Attıkları gol, defansımıza çarpıp girdi!
Kimse de orada soramıyor ki:’’ Senin attığın gol de aynı şekildeydi.’’ Diye.
Devam ediyor hazretleri:
– Hollanda’nın doldur boşalt oynadığını gördünüz mü? Onları buna mecbur ettik.
Terim futboldan sadece kendinin anladığını zannedecek derecede kendini kaybetmiş bence. Biz yanlış maçı mı izledik. Doldur boşalt dediği tüm toplar Bas Dost’un oyuna girmesinden sonra ona yollanan uzun toplar ki Wolfsburglu oyuncu hemen her topu aldı hatta onunla topa çıkan her defans oyuncumuz da kendini yerde buldu.
Bu mu doldur boşalt?
Hasılı son günlerin moda tabiriyle Terim bir algı operasyonuyla , korkutmayla işi kurtarmaya çalışıyor.
Senin puan aldığın Hollanda Çeklere ve İzlandalılara yenilirken Kazakistan’ı son anda geçmiş , oldukça formsuz bir ekip. Öyle ki senin karşına Robben ve Van Persie olmadan çıktılar. Robbensiz Bayern Münih bile zorlanıyor, hatırlatayım.
Terim şunun cevabını vermeli:
7 puan gerisinde olduğun İzlanda’nın teknik direktörünün aylığı 15.000 Euro.
Terim’in ise dudak uçuklatıcı cinsten: 291.066 Euro!!!!
İzlandalı meslektaşı yılda 180.000 Euro alıyor.
Terim ise 3.5 milyon Euro!!!!
Yedi yıllık sözleşmede(15.11.2013-15.11.2020 opsiyonlu) ise toplam 24 milyon 850 bin Euro!!!
Üstelik sözleşmede her türlü yasal ödentinin de federasyon tarafından ödeneceği açıkça yazılmış.
70 milyon liraya imza atan Terim’in başarısı(sız)lığı ortada!
Tek bir istatistik vereyim: Rakip kaleci maç boyunca iki top kaybetmiş.
Bizim Volkan Babacan ise 27 top kaybıyla oynamış.
Yani 70 milyon liranın karşılığı gelene dan dun vur, uzaklaşsın. Bunu Türkiye’de en basit antrenör dahi yaptırabilir. (Başka antrenörlerden söz açılmışken Terim , bu korkunç parayı alırken diğer milli takım hocaları bambaşka ücretlerle çalışıyorlar. Örneğin A2 takımının hocası 12.5 bin lira aylıkla görev yapıyor.)
Yılda 4-5 maça çıkan bu hocaya bu kadar parayı veren Yıldırım Demirören, Beşiktaş geçmişiyle mali konularda ne kadar berbat olduğunu kanıtlamış bir isim zaten. Benim merak ettiğim babası Erdoğan Demirören, oğlunun mali kafasına ne derece güvenip holdingi teslim ediyor ya da Yıldırım Demirören kendi işlerinde farklı mı?
Oysa bu ülkede milli takımı dünya üçüncüsü yapan Şenol Güneş, değil primi içerideki maaşını (40 bin lira) istediği için İstanbul medyası tarafından linç edilmişti. Hıncal Uluç gibi şimdi bir ayağı çukurda olan, zamanında erkek dergilerinde cinsel yazılar yazan, statta maç izlemeden ahkam kesen, Galatasaraylı Terim, İzmirli Mustafa Denizli için Şenol Güneş’in saçına, kıyafetine söz edip aşağılayan bağırsakları pislikle dolu insanları da gördük biz.
Hatta Terim adı İstanbul’da , Adana’da statlara verilirken bir Allah kulu da çıkıp:
– Yahu tarihte ilk kez ulaştığımız, bir daha da ulaşmamız mümkün olmayan dünya üçüncülüğünün mimarı Şenol Güneş’i de önere edelim.
Demedi.
Futbolculuk yaşamı dersen hayatında şampiyonluk yaşamamış, rakibine kafa atmakla meşhur Terim, Şenol hocanın yanına dahi yanaşamaz.
Uluslar arası kariyer derseniz hemen resmi bir listeyi sunayım size FIFA’dan…
Şenol Güneş dünyada 56., Fatih Terim de 78.sırada.
Şenol hocanın elinden alınan şampiyonlukları bir tarafa.
Şunu iyi bilin: Şenol Güneş Türk futbolunun zencisidir.
Türkiye’de kırılamayan bir futbol diktatörlüğü var.
Hadi beni bırakın, siz Engin Verel’den dinleyin Fatih Terim’in Göztepe’ye, Ankaragücü’ne, ümit milli takıma antrenör olurken Mehmet Ağar’ın etkisini…
Siz Tanju Çolak’tan dinleyin milli takımlarda nasıl bir hegemonya kurduğunu…
Şimdiki yardımcılarına bakmanız bile yeter.
Türkiye’de onca yetenekli hoca dururken yardımcı olarak kimi seçti: Vedat İnceefe.
Başarısı, antrenörlük kariyeri nedir: Sıfır.
Ama Vedat hem Galatasaraylı hem de ne derse başını sallayacak birisi.
Halbuki yardımcı hoca gerektiğinde uyarısı yapacak, aykırı fikirle yapılabilecek olası hataları önleyecek.
O kadar yazılacak konu var ki!
Küçük şehir devletlerini çıkarırsak 40 civarında ülkenin kaldığı Avrupa’da tam 24 takım şampiyonaya katılacak ve siz ortalarda yoksunuz. Üstelik epey eksik ve formsuz bir takımdan alınan bir puanla medya sevinç içinde, 70 milyon liralık Terim de gururlu padişah rolünde.
Bunu zekanız alıyorsa bu yazıdaki herşeyi unutun!

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!