STAT YÜKSELİYOR YA FUTBOL?

Abone Ol
Daha Fazla

STAT YÜKSELİYOR YA FUTBOL?
Sakarya da ülke çapında süren yeni stat furyasından yararlanmasını bildi ve Karasu yolu üzerinde yükselen yapının kaba inşaatının önemli bölümü tamamlandı.
En son Ersin Taranoğlu’nun spor bakanlığı döneminde esaslı bir tadilat gören şimdiki Atatürk Stadı hem şehrin içinde kalmıştı hem de özellikleri bakımından artık ilkel statüsünde bir yer konumuna düşmüştü.
Şu anki stadın yer seçimi de bana göre son derece doğru yapıldı. Hem otoyol bağlantısı üzerinde hem de şehrin iç trafiğine sorun teşkil edebilecek bir yerde değil.
Tüm bunların olumlu özellikleri yanında insanın aklından ‘Yepyeni 2015 yapımı bir statta üçüncü lig ekibi mi oynayacak ?’ sorusu geçmiyor değil!
Yani bu statta Sakaryaspor- Erzin maçının oynanacak olması , il futbolunun geldiği noktayı o kadar iyi açıklıyor ki!
Tek profesyonel takımla futbol arenasında yer alan Sakarya, BAL’ da da şu ana kadar birinci olan bir takım çıkaramadı. Süper amatörün haliyse içler acısı. Birinci amatördeki 48 takım bu lige çıkmak için sene boyunca mücadele ediyor ama gelin görün ki süper amatörde daha baştan iki takım ligden çekildi.
Yani ligin cazibesi işte bu!
Sakarya futbolunu dibe götüren etkenlerden biri takım sayısının fazlalığı. Bu sorun aslında ülke futbolunun genelinde var.
Öyle ki bizim senelerdir yazdığımız bu sorunu geçenlerde antrenör gelişim seminerinde Fatih Terim de dile getirdi. PTT 1.ligden itibaren gerekli yükümlülükleri yerine getiremeyen takımların kapatılması gerektiğini savundu.
Biz de ise ASKF seçimleri uğruna senelerdir her köy başına bir takım kurma sevdası devam etti. İşte bu hafta içinde yapılan seçimleri gördük. Bu kadar fazla sayıda takımın olmasının sebebi ne spor ne de sağlık! Azımsanmayacak bir kısmı farklı planlarla oluşturulmuş takımlar.
Sakarya’daki amatör takımların yarısının tek takım forması, derme çatma kadrosu, iğdiş edilmiş kramponları var. Başkan, genel kaptan, muhasebeci, antrenör, malzemeci vs. ya tek kişi ya da iki kişi….
Bu sağlıksız yapıdan iyi futbol doğar mı? Profesyonel liglere ulaşım sağlanır mı?
Arada altyapı politikası izleyen Harmanlık, Tek, Yıldırım gibi takımlar da bu kargaşanın içinde var oluş mücadelesi veriyorlar.
Öncelikli olarak takım sayısı azaltılmalı. Süper lig 14 takımlı tek gruptan; birinci amatör de 12’şerli 2 gruptan oluşmalı. Diğer tüm takımlar ikinci amatör küme havuzunda toplanmalı.
Her takıma iki altyapı takımı bulundurma şartı ciddiyetle ve tavizsiz bir şekilde getirilmeli.
Hasılı radikal ve can acıtıcı tedbirler almadan Sakarya futbolu sadece yeni stadıyla övünür kalır, kendisi yerlerde sürüklenir.

canfer erdoğan

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!