Spor Şehri Sakarya genç dostu şehirler arasında öne çıkıyor

featured

Spor Şehri Sakarya genç dostu şehirler arasında öne çıkıyor

Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisine katılan Büyükşehir Belediyesi’nin spora dönük çalışmaları ve yatırımları büyük ilgi gördü. 24 branşta 2627 sporcuya eğitimler sunan Büyükşehir Belediyesi, bisiklette de Sakarya’yı marka şehir haline taşıyor. BMX Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Sakarya, her yaş için spor olanaklarıyla fark oluşturuyor.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gençlik ve Spor Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi programına katıldı. Şehrin spor kültürü ve yatırımlarına ilişkin paylaşımların yapıldığı organizasyonda ziyaretçiler spor şehri Sakarya’ya davet edildi.

 

24 branş 2627 sporcu

Büyükşehir Belediyesi’nin spor alanında yaptığı çalışmalar şu ifadelerle anlatıldı: “7’den 70’e herkes için spor” anlayışı ile spor şehri olan ve nice şampiyonlar yetiştiren Sakarya’mızda, Büyükşehir olarak, hayatın her alanında olduğu gibi spor alanında da hizmet ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Spor kulübümüz bünyesine 17 yeni branş daha ekleyerek toplamda 24 branşta; 28 antrenör ve 2627 sporcumuza eğitimler sunuyoruz. Ulusal ve uluslararası müsabakalarda kazandığımız 226 madalyanın yanı sıra her yıl düzenlediğimiz yaz spor okullarımızla binlerce gencimizin sağlıklı gelişimlerine de destek sağlıyoruz.”

 

Her yaş için spor

“Doğayla iç içe bir turizm şehri olan Sakarya’mızda; ‘Sağlık İçin Spor’ mottosuyla on binlerce vatandaşımızın katıldığı doğa yürüyüşleri ve bisiklet sürüşleri gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın doğa sevgisini geliştirmek ve artırmak adına Macera Park’ta “Kuşaklar Farklı, Hedefler Aynı” ilkesiyle Baba-Oğul ve Dede-Torun kampları düzenliyoruz. Spor hizmetlerimizi sadece gençlerimize değil; aynı zamanda YADEM bünyemizdeki yaşlılarımıza da sunuyoruz. Pandemi döneminde canlı yayınlarla spor faaliyetlerimize devam ettik.”

 

Tesisler için ortak kullanım protokolü

“Şehirdeki tüm sportif branşlarımıza hizmet vermek amacıyla spor tesislerimizin ortak kullanım protokolünü imzalayarak, sporcularımıza modern tesislerimizin kapılarını da açıyoruz. Şehrin spor turizmine büyük katkı sunacak Serdivan Kırantepe paraşüt uçuşlarına ev sahipliği yapıyoruz. Otomobil Sporlarında “Off-Road Sürüş ve Eğitim” parkurunun açılışını yaptıktan hemen sonra, spor ada projemizde modern ve standartlara uygun eğitim ve sürüş alanlarımızı oluşturmak için çalışmalarımıza da başlamış bulunuyoruz.”

 

 

 

Bisiklette Sakarya farkı

“Sakaryamız, sportif yatırımlarla gelen başarılarının yanında, ulusal ve uluslararası organizasyonlarla tanıtılmaya da devam ediyor. Bisiklet dostu şehir hedefiyle yeni bisiklet yollarının yapımına devam ediyor; aynı zamanda Avrupa’nın birinci, dünyanın en büyük ikinci bisiklet tesisi olan Ayçiçeği Bisiklet Vadi’mizde güncelleme ve modernizasyon çalışmalarını tamamlamış bulunuyoruz. TBB tarafından ödüllendirilen Bisiklet Mola Cafe tesisini açarak, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde 2019 yılından itibaren uluslararası arenada adını marka haline getirdiğimiz Sakarya MTB Cup şampiyonalarında her yıl 70 ülke arasından 500’den fazla sporcuyu şehrimizde misafir ediyoruz.”

 

Pedallar şampiyonluklar için Sakarya’da çevriliyor

“Ayçiçeği Bisiklet Vadimizde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen ve ülkemizde ilk defa yapılan 2020 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonasına ev sahipliği yaparak Sakaryamızı dünyaya sporla anılarak duyurmayı başarmanın sevincini paylaşıyoruz. Bu yıl yine ülkemizde ilk defa yapılacak olan BMX Dünya Kupası şampiyonasına ev sahipliği yapmanın heyecanını taşıyoruz. Şimdi daha büyük hedefle çıktığımız dünyanın on üçüncü; Türkiye’nin ilk ve tek Bisiklet Dostu Şehir unvanının gururunu yaşıyoruz.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!