Salı Sofrası Taşkınla devam mı ?

featured

Salı Sofrası

Taşkınla devam mı ?

Sakaryaspor da yeni sezon hesapları için transfer tahtasına, ilk isim olarak Mikail Okyar’ın ismi yazılmış. Eyüpsporun mukaveleli oyuncusu, Sakarya kökenli Mikailin Sakaryaspora gelmeye sıcak baktığını bizim gazete yazdı ,ben de oradan okudum. Olur veya olmaz bilemem , benim b ildiğim bir şey var bu çocuk bir zamanlar bizim ayaklarımızın dibin de geziyordu. Mikailin futbol yürüyüşünü şimdilik bir kenara bırakarak ben teknik adam konusunu dilime dolamak istiyorum. Taner Taşkın bu sene için, takımın taşlarının yeniden döşenmesi adına kafasından gecen bazı hayalleri dillendirmiş. Sakaryasporla daha bir yıl daha mukavelesi olan Taner taşkın öyle gözüküyor ki ,gidici değil kalıcı. Bana görede gitmemesi gerekir.  Sakaryasporun sezon başı planması takım kadrosunu fazla hırpalamadan yapılmalı. Bunun içinde gecen yılki performansı tam çizik yemeyen ,Sakaryasporun kadro yapısını genelde iyi kullanan Taner Taşkınla devam kararı varsa, ben o karara benim sofradan destek mektubu yazarım. Transfer ayında biz daha çok gelenleri gidenleri, kalanları yazar çizeriz. Bunun içinde resmi olmayan transferlerin içine fazla dalmadan yeni haberlere ,sizinle beraber odaklanalım. Eh birde paran varsa biz daha çok Rüstemlerden transfer resmi çekeriz.

KALECİ LAZIM

Sakaryasporun yeni yapılaşmasına kafa yorarken elde avuçta ne kalmış ona bakmak gerek. Burak Süleyman , Kalecilerimiz Cihan ve Furkan’ın mukaveleleri sona erdi. Bulgar asılı oyuncumuz Dimitrovda Sakaryaspor adına boşa çıkan oyuncular .Böyle Yeşil Siyah kadro röntgenini çekerken iki kalecinin birden boşa çıkması kale sorununu öncelikli olarak Transferde baş sayfaya yazılır. İki kalecide bu sezon Sakaryasporda iyi bir kaleci resmi v erdiler. Biri kötüyse bir diğeri nöbeti aldı, bir sakatlık anında kaleyi Furkan’dan alan Cihan, son haftalarda  kalesinde çok ön emli işler yaptı. Sanırım Sakaryaspor planlamasını yapanlar, transfer tahtasına öncelikli olarak kaleci ismini yazar. O tahtada Furkan veya Cihan olur mu? Olmaz ise eğer onlardan iyisini bulmak gerek.

FIRAT AYDINUS FİFA HAKEM GELİŞİMİ İÇİN ÇAKIRI İŞARET ETTİ

Fırat Aydınus bana göre hakemlikte son yıllardaki hakemler içinde, ünü yurt dışında çok konuşulan,  Dünya kupalarında ve Avrupa’da ,şampiyonlar liginde çok önemli maçlar yöneten Çüneyt Çakırdan da iyi b ir hakemdi ama, handikabı koşmayla ilgiliydi. Zaten iyi hakem olduğu için bazı MHK ler ondan yaştan emekli olmasına karşın özel izinle ekstradan iki yıl daha hakemlik yapmasına el verdiler. Koşu sorunu olması yüzünden   Bu eksiklikten ötürü ,FİFA hakemliğinden çok çabuk koptu. Çüneyt Çakır ise FİFA hakemliğinde ülkenin en önemli marka değeri olarak hakemlik hayatına nokta koydu. Bu ayrıntı nottan koparak gelin Fırat Aydınusun, bu günün FİFA hakemleri adına ortaya koyduğu düşünceye bir bakalım. Aydınus yeni sezonda bazı FİFA hakemlerinin yerini kaybedeceğini ve yerlerine  yenilerinin geleceğini iddia ederken, mevcut FİFA hakemleri ile ilgili olarak, onların Avrupa’da ki hakem yürüyüşlerinin gelişimine el verecek olan ismi ,Çüneyt çakır olarak işaret etti  .Fırat Aydınus bu gün için Halil Umut Melerin Türk hakemliği için bir numaralı isim olduğunu ,bunun ardından da U 17 Gençler finalinde düdük çalan ve geçer not alan Atilla Karaoğlanın onu takip eden isim olduğuna vurgu yaptı. Fırat Aydınus FİFA hakemlerinin gelişimi, Avrupa’da ki hakemlik yürüyüşlerinde sağlıklı hakem adımları atmak adına, bu konuda bilgi birikimi ve tecrübe zenginliği olan Çüneyt Çakırın ,geçmişte yaşadığı başarıların sırrını, olması gerekenleri FİFA hakemlerine yansıtan kişi olmalı. Bu konuda edindiğim bilgilere göre Çüneyt Çakır, b u konuda gelişim içinde olan hakemlere el v ermeye başlamış. Olması gereken bu değil mi zaten? Çünayt çakır dünya markası hakem olarak bir başka dünya markası hakem çıkartılan yerde olursa bu konu dada ünlenir.

BŞB HENTBOLDE ADINI FİNALE YAZDIRDI VE ELENDİ.HABERNİZ VARMI?

Büyükşehir Belediye Süper ligte adını finale yazdırdı, duydunuz mu? Beşiktaş Yurtbay Seramik’i üç maçın içinde iki kez yenerek adını finale yazdırmasını, kaç kişi duydu dersiniz ? Neden böyle bir yakıştırmada bulunuyorum diye bana sormayacakmışsınız ,siz sormadan ben söyleyeyim. Taraflı TRT ekranında beğenerek izlediğim Cem Dizdar  bir sabah programında Futbol dışı sporlar için bakın ne diyor. Gecen gün İstanbul’da bir maça takıldı gözüm, Hetbolde Beşiktaşla Sakarya Büyükşehir playof maçı varda,  tribünler bomboş. Biz futbol dışı brançlara son derece ilgisiziz dedi, yalan mı ? Büyükşehirin Hentbolda adını finale yazdırmasının başarısındaki baş Aktör, BŞB Başkanı Ekrem Yücedir. Sakaryanın Spordaki yükselişine Bisikletteki çıkışla taçlandıran Yüce Başkan ,buna Hentbolide ekleyerek  çıtayı yükseltmiştir. Sakaryaspor Süper lige yükselseydi Ekrem Başkan sezonu Düple yaparak kapatacaktı. Büyükşehir Belediye Hetbol finalinde Beykozla    yapacağı finalden nasıl çıkar bilemem ,benim bildiğim  Hentbolde Sakarya adını Beşiktaşı eleyerek duyurdu. Beykoz’u  yenersek Hentbolde Sakarya  adı bu alemde ses getirirken, bu şampiyonluk , Ekrem  başkana çok yakışır diye düşünüyorum. Bu arada BŞB Hentbol evinde ilk maçını yitirdi. Daha oynanacak iki maç varda Beykoza bir galibiyet yetiyor. Ve Beykoz Belediye evindeki son maçıda 28-26 kazanarak seriyi 3-0 getirip şampiyon oldu. Bize ne kaldı ? Bize Hentbolde Final heyecanı yaşamak kaldı. Heyecandan öte gitmedi ,üç maçıda kaybederek Beykozuın şampiyonluğunu alkışladık. O Beykoz gecen yılda Sakaryada Türkiye kupasını kazanmıştı. Şimdide bu şampiyonluk Hentbolde Süper lig şampiyonluğu ile taçlandı.

LİG BİTTİ, GÜNAH KECİSİ ARANIYOR

Sakarya Medyası yıl boyunca yazamadıklarını, lig b itince yazmaya başlamış. Bazı bitik kalemler diyor ki sezon b aşı iyi bir solbek, iyi bir forvet arkası ,iyi bir orta saha ,Kassangoya alternatif iyi bir forvet alınsaydı ,Sakaryaspor bu sezon süper ligi görebilirmiş. Yok ya , sahi mi. Günah keçisi arayacağınıza yıl içinde yazdıklarınıza bir bakın efendiler. Oysa transfer konusunda sezon başında Sportif trektör Metin Çerliki iyi okusaydınız, onun yönetime sunduğu raporların içeriğini bilseydiniz , bunları yazmanıza gerek kalmazdı. Lig bitince değil, ligin başında ve akışında yol gösteren cesur kalemlere ihtiyaç var bu ilde. Yönetim biz bu işi çözdük ,Sportif trektöre gereksinim yok derken, neredeydi b u yol gösteren kalemler. Kısacası yazanlar çizenler, takım kuranlar, takımın eksiklerini etüt edenler yola çıkarken, atacakları adımları sağlam atmalı.  Bunun içinde fazla uzağa gitmeye gerek yok,geride kalan sezon içinden her konuda çıkartılacak çok ders v ar . Yeter ki siz elinizde kalan futbol bilgilerini iyi okumayı deneyin.

LİG ŞAİBELİYMİŞ ( İMZA JESUS )

Süper ligte şampiyonun adı Galatasaray  oldu. Öyle oldu böyle oldu ,ben işin orasında ,burasında değilim, son maçta şampiyon Galatasaraya, yine 3-0 kaybeden Fenerbahcenin teknik sorumlusu Jesus ,maç sonu açıklamasında bu lig şaibeli demiş. Yokya ,sahimi söylüyorsunuz ? Yahu arkadaş Fenerbahce koskoca sezonda adına derbi denilen maçlarda sadece Trabzon’u yenebilmiş. Galatasaraya iki kez  ,on kişi kalan Beşiktaşa evinde 4-2 yenilen Bir Fenerbahce yi ,tarihin derinliklerinde çok az görürsünüz. Bay Jesus şampiyonluk için Fenerbahçe’ye getirilen önemli bir fikur olarak, lig şampiyonluğunu Okan Burukun  başında bulunduğu Galatasaray’a kaptırmanın hazımsızlığı içinde sallamış, lig şaibeli. En kolay yol başarısızlığı başka kulvara taşımak. Jesusta Türkiye’nin şüpheci  yaklaşımı içine yelken açmış. Ben Galatasarayı kutlarım. Yakaladığı 12 haftalık seri galibiyetin içinden şampiyonluk yaşarken, genelde rakiplerine göre daha iyi oynayan takım olarak şampiyonluğu hak etmiştir. Şenol Güneşli Beşiktaşta ligin ikinci yarısının fazla puan toplayan takımı olarak ,şampiyonu 3-1 yenen takım olarak siyah beyaz alkışı hakketmiştir. Sezarın hakkı sezara Depremle sarsılan ,stadüsü bazı kişilerce farklı yöne taşınsa da Şampiyonun adı Galatasaraydır.

BODRUM ,BODRUM

Bodrumspor Eyüpe ilk maçı 1-0 kaybedip, rövanşa iki uzatma golüyle ,hem de şık iki golle üstünlük sağlayıp adını finale yazdıran takımın adı olarak Pendik karşısına dikildi. Ben size  8 Haziranda oynanan maçı ,ortaya çıkan sonucu değil, Bodrumun nasıl bir planlama ile buralara geldiğinin içindeki bir doğru yapılaşma dan bahsedeceğim. Bodrumspor önce TFF 2 şampiyon oldu. Bu şampiyonluk sonrası TFF 1 çıkan Bodrum, yoluna önce aynı teknik adamla, daha sonrada kadro derinliği içindeki oyuncuların çoğunluğunu elde tutarak devam etti. Kadrosunu birkaç bünyesine uygun yerli ve yabancı oyuncu ile donatan Bodrumspor, Eyüpü iki şahane golle yenerken golleri atan Uzeyir ve Süleyman’ın TFF 2 de şampiyon olan kadronun oyuncuları olduğunu biliyor muydunuz.? Futbolda para önemli ,eyvallah. Ancak çok para harcamak size başarı getirir diye bir futbol gerçeği yok. Nitekim Eyüp bir çok süper lig takımından fazla para harcamasına karşın ,arzu edileni, çok önceden  cebe konulan Süper hedefe ulaşamadı. Öyleyse önce iyi yapılaşma nın şart olduğunu bir kenara not etmek gerek.  Süper lige bu adımlar eşliğinde çok yaklaşan Bodrumspor ,yine kendisi gibi iki sezonda TFF 1 ligine gelen Pendiksporla, Süper lige çıkmak adına verdiği mücadeleden yenik ayrıldı. Finalde Pendikspor futbol aklını sahaya daha iyi koyarak, Osman Özköylü önderliğinde Süper lige çıkarak yatırımcısını mutlu etmiştir. Biliyorsunuz Eyüp ve Pendik bir yatırımcının elinde olan iki İstanbul takımıydı. Biri hedefin dışından kalırken,bir diğeri hedefe ulaştı. İstanbuldan Ümraniye düştü, yerine Pendik geldi.

AMATÖR ÖLÜM ( ERTAN VE PAPİ SEBAHATTİN YAŞAMA VEDA ETTİ )

Amatör Futbolda son günlerde peş peşe ölümler Spor dünyasının kapısını çalmaya başladı. Çok kısa bir süre önce Karadenizsporlu Hasan Turna( Namı değer casus Hasan )  sessizce bu dünyadan çekip gitmişti. Hasan Turnanın ölümü sıcaklığını korurken bu seferde eski Yıldırımsporlu Ertan ile Demirspor ve K.Akınspordan tanıdığımız Papi Sebahattin yaşama veda etti. Ertan’la karşı karşıya futbol oynadığım ,Papi Sebahattininde K.Akınsporda oynadığı yıllarda maçını yönettiğim, geride bıraktığım yılların içinden çıkıp ,bu ölümleri nedeniyle, anı defterimden çıkıp  karşıma dikildiğini görüyorum. Amatör futbolun bilinen iki eski yüzü artık aramızda yok. Her yaşayan canlı gibi bu dünyadaki ömür defterinin kapağını kapatıp aramızdan ayrıldılar. Arkada hoş bir seda bırakan bu iki eski amatör şöhrete  Bu vesileyle Ertana ,Papi Sebahattin’e Allahtan rahmet dilerken ,bu ölümlerin sarstığı alilerine ,yakınlarına sabırlar diliyorum . Efendim bu haftalıkta ben den bu raya kadar .

NOT  Siz size lazım olanları alın kalanlar benim olsun derken , gecen haftanın içinde FİFA kokartlı hakemimiz Atilla Karaoğlanın Fenerbahçe Başakşehir Türkiye kupası finaline adını yazdıran Sakaryalı hakem olarak, Sakarya’nın ,Sakarya hakemliğinin gururu olduğuna dikkatinizi  çekerek, bu haftanın Salı sofrasının  üstünü örtüyorum.

 

 

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!