Salı Sofrası) Takım olmak zorundayız

nazım aktürk
Abone Ol
Daha Fazla

Salı Sofrası

Takım olmak zorundayız

Sakaryaspor  Elazığdanda eli boş döndü. Benim için süpriz olmadı. Lige iyi başlamak için  iyi hazırlanmak , takım halinde çalışmak gerek. Sakaryaspor  transfer çıkmazından kurtulup lige iy başladımı ? Hayır. Velmeşe gibi sıradan bir takıma kaybederken, sahadakileri yarıdan fazlası gençlerden oluşuyordu. Elazığ maçında bu kez ,gençler yoktu , yeni transferlerin çoğu sahadaydı. Sonuç ? Yine kaybettik. Kaybedersin, çünkü sen takım olamadın ki. Sen takım olma süreci içeresinde başka şeylerle uğraştın. Elazığda iyi oynamadın, Elâzığ’da pozisyon üretemedin, Elâzığ’da hatlar arasında uyum yoktu. Gol noktalarında gecen seneki hastalık yine sırıtıyor.  Eğer bu takım gerideyken sahaya kurtarıcı olarak, ısmarlama transferlerden olan  Erdi Can girecekse, Sakaryasporun takım olması bayağı uzun sürer. İki yenilginin önü tez elden  kesilmezse,  Sakarya sporda sakın ola ki kimse takımın başındaki teknik adam için idam sehbası hazırlanmasın. Bu gün ki sürecin içindeki en masum insan o. Bu takımın transferini ,bu takımın TFF dosyalarını zamanında halledemeyen ,içten içe kendini yiyen, beş kere istifa edip yin e geriye dönen yönetici tipleri ,Sakaryaspora  para vermeden ,Sakaryaspor yöneticisi pozu ile dolaşan lara ilave olarak, bu takımı dört maç seyircisiz oynamaya mahkum edenler ,Teknik Sorumludan önce  suçlu sandalyesine oturtulmalı. Kötü ,çeşitli n edenlerle iyi hazırlanamadığımız sürecin içinden, altı puan gitti. Gidenleri geri getiremezsin ama ,lige asılmak adına  bu gün kinden daha iyi olmaz zorunda olmamız gerektiğini  görmek adına, futbolu çok iyi bilmeye de gerek yok. Bakalım üçüncü haftanın futbol falının içinden ne çıkacak. ? Elazığda lig yeniden başlayacak diyenlerin iyi niyetinin içinden beklenen çıkmadı. İnşallah bu hafta Uşak maçıyla yaşama ,dolayısı ile lige döneriz. Hemen hatırlatalım, bizi yenen Velimeşe evinde Uşaksporuda yendi. Mahalle takımı dediklerimiz ikide iki yaptı. Biz ise sıfır çektik. Saha dışı sorunlar büyük ölçüde çözüldü ama şimdi başımıza yeni bir sorun çıktı, saha içinde iyi değiliz:

NELER OLMUŞ NELER

Sakaryaspor yönetimi allem etti kalem etti transferi açtı. Eyvallah. Ancak  transfer açılırken ,  neler olmuş neler? Sosyal Medyanın dilin den etrafa yayılan bilgi kirliliği çok ama çok düşündürücü. Ahmet efendiler, Mehmet beyler ,şaban amcalar ( Bu isimler hayal ürününümdür) transferin gecikmesi, son güne sarkması nedeniyle ,o zamana kadar bazı konularda dik durmaya çalışan acemi Nalbant yönetimine ,oyuncu pazarlamışlar iddaları ayyuka çıkmış.. Bu süreçte bazı kişilerin bazı oyunculardan para aldığı ve dik duruş sergileyen oyuncuların para vermediğini ben değil, sosyal medyada adı dolaşan bir futbolcu menejeri söylüyor. İddadır, doğrudur değildir, ben bilmem . Ancak ben şunu bilirim ,ateş olmayan yerden bedavadan duman tütmez. Sakaryaspor yönetiminin B planı falan olmadığı için ,sezon başından beri Rüstemlere oyuncu pazarlamaya çalışanların , son dakikada buna muaffak oldukları  bize üfleniyor.  Umarım bu yaşananlardan İbrahim Nalbant ve Yaşar Zınba gereken dersi çıkartmışlardır. Şimdi dan uyarıyorum , devre arası için hesabınızı kitabınızı iyi yapın. Scaut ekipini şimdiden devreye sokunuz.

GÜLÜÇÜKLÜ DEVİR TESLİM

Hakem evinde Şükrü Özkan gitti yerine Dernek Başkanı Özgür Aygün geldi. Oysa bu atamanın olmaması için, otel lobisi bir yandan, eski MHK üyesi bir yandan  çok uğraş vermişlerdi. Bu gelişme ışığında yaşananları Bazı gazeteler kendilerine göre önce haberi biz verdik çakası satarken, biz bu haberi yaklaşık on gün öncesinden haber yapmıştık. Biz ne dersek o diyenlere derim ki( Renkli bol resimli çok sattığını iddia edene dir sözüm)  ,siz değil Nazım Aktürk eliyle  Bizim Sakarya farkı. Gelelim resmin içini doldurmaya. Kavgadan beslenenlere inat Ahmet Kemiksiz oğlu İHK den kendi rızasıyla ayrılırken ,yerine gelen Şükrü Özkana  emaneti, bir tutam çiçekle teslim etmişti. Bu bizim evde bir ilkti. Bu ilkin adıda Hakem evinde Ahmet Kemiksizoğlu birlikte hep anılacak. İHK nin devir teslim döneminde bu kez çiçek yok ,şilt vardı. Özgür Aygün görevi devraldığı eski İHK Başkanı Şükrü Özkan’a devir teslimde Şilt verdi. Şilt vermesi değil resimdeki Şükrü Özkan’ın gülüşü çok şey çağrıştırıyordu. Her halde Şükrü Özkan bana gülmüyordur. Ben üzerime alınmıyorum .

YİNE KADRO ŞİŞTİ

Sakaryasporun  önündeki transfer engeli son güne sarkınca kadro bir hayli şişti. Son anda yönetimin önüne  sıkıştırılan isimler cabası. Transferin açılış meselesi soru işareti olunca  kadrodaki sıkışıklık transfer açılınca dahada şişti. Kabak sezon başından beri A takımla birliktelik yaşayan gençlere patladı.. Oysa içlerinde kulübe zenginliğine katkı verecek gelişime açık bayağı futbolcu vardı. İsim vere vere bi hal oldum,o yüzden gençlerin bu haline sebeb olan mevcut yönetimdir. Yönetim bu eksi durumu da, önündeki uyarı cantasına koysun. Bu gençler devre arasında mutlaka ,ama mutlaka gelişmeye açık olan kulüplere kiralanmalı. Gençler gitti gitme sinede kadro yine kabarık. Ismarlama transferlere kapı açarsanız, önünüzde kendinize ait transfer ajandası yoksa  ,kadro şişerde şişer. Bazı oyunculara para vermedik, bedava geldiler demek mazeret değil. Maç başı gelmiş  ,oynarsa para alacakmış .Mış mış.Bu devirde bedava kim gelir be.

ARDA TURAN İNDİRİME GİTMİŞ

Arda Turan, eskiden BŞB den nemalanan Başakşehir takımından aldığı yıllık ücretten fedakarlık yaparak indirime gitmiş. 4 Milyon EURO dan 2 Milyon EUROya düşmüş. İsterse düşmesin ,bu saatten sonra bu döküntü haliyle ona bu parayı bile vermezler. Hem sonra İmamoğlu geldi ,Başakşehirin parasal muslukları büyük ölçüde akmaz oldu. Arda akıllı davranmış, yinede temiz 2 milyon EURO yu kurtarmış. Bu jest falan değil, mutlaka kulağına kar suyu kaçırmışlardır. Yoksa Arda bu fedakarlığı çok zor yapardı. Ben bu indirimi samimi bulmuyorum. Günün şartları  kapıya dayandı, Ardada bu vesileyle ,yerseniz iyi çoçuk ,hoş çocuk montuna büründü.

CULCU SÖYLEDİ BEN YAZIYORUM

Giden MHK nın en ağır toplarından olan Mustafa Çulcunun Sakarya aşkı yıllardır sürer gider. Şu sıralar Sakarya onun ikinci evi gibi. MHK de olduğu süreler içinde komşu olarak bizimle çok yakından ilgilendiğine tanık olduk. Mustafa Çulcuyla Velimeşe maçı devre arasında hakemleri konuştuk ,İHK leri konuştuk. Mustafa Hoca illerde görev yapan İHK lere görevde kalsalarmış ,aylık bağlamayı düşünüyorlarmış. Çok iyi çok güzelde ,bu gün para yok ,hakem beyler İHK yi ele geçirmek, İHK de görev almak adına nerdeyse birbirlerinin gözünü oyacaklar. maaş bağlantımı ,İHK savaşları ,kılıç kalkan ekipine döner be. Olsun bunlar uçuk senaryo olsa da illerde İHK lere maaş bağlanması bu işin doğru yüzü. Sadece  bu değil, İllerde futbolun patronu olan,TFF adına görev yapan Futbol İl Temsilçileri de belli bir maaşa bağlanmalı. Umarım mevcut MHK Mustafa Culcunun İHK ler konusundaki düşüncesi için düğmeye basar.

TABAN BİRLİKLERİ SAHNE ALDILAR

TFFHGD nin başlattığı taban birlikleri ile bir araya gelip yemek yeme, veya kahvaltı buluşmasına Ömer bektaşta el vermiş. Taban birliklerinin  bu tür organizasyonlarda bir araya gelerek ,Sakarya’nın futboldaki sorunlarını masaya yatırması,Sakaryada spora hizmetin konuşulmasının sıkca dile getirilmesi sporda atılacak adımların sesini yükseltir. Tabanın bu işi nöbetleşe yapması , Sakarya’da sporun sorunlarının sıkça kamuoyunda yer bulması anlamına gelir. Devamında nerede olursa olsun çağrılı olursam bende gelirim. Bektaş Başkan beni kendi organize ettiği günde unuttu galiba bana davetiye gelmedi. Sakın senin gazetenden iki kişi vardı demeyin ,ben farklı bir spor kimliği ile yüklüyüm. Bu konuda mutavazi davranmayacağım. Benim ne demek istediğimi en önce bu ilde Ömer bektaş bilir.

17 YIL ÖNCE ORADAYDIM( SİVAS KAZASININ ANISINA )

Sivas maçına giderken yaşanan ,yeşil siyah açı kazanın üzerinden tam 17 yıl geçmiş. Yozgat yakınlardına şöför selami komutasındaki Sakaryaspor kafilesi  şarambole yuvarlanınca  Menejer kral Aykut Yiğit,futbolcu Fırat,Masör Cüneyt,Malzemeci Örci, şöför Selami olay anında yaşama veda ettiler. Yönetici Feti Gündiken olaydan yaralı kurtuldu ama daha sonra hasatanede yaşama veda etti. Ben adı yeni kendi çok ama çok eski kafa motundaki gazete adına maçı takip etmek adına Sivastaydım. Yürek burkan bu kaza yerini,hastanede yaşanan dramatik anları an ve an takip eden gazeteci olarak benimle berabere Sinan Kolcuda oradaydı. Çok ama çok acı anların içinde yaşananlar hala gözlerimin önünde. Yaşama veda eden herkesle Fırat Öndil hariç bir anısı olan ben ,7 Eylülün içinde var olan açı tabloyu bu gün bir kez daha anımsıyor ve  o anları tekrar tekrar yaşıyorum. Sakaryaspor tarihindeki bu açı ,unutulmaz kaza umarım bir kez daha yaşanmaz. Bu kazada yaşama veda edenleri bir kez daha saygıyla sevgiyle yad ederken ,ölenlere rahmet ,geride kalan yakınlarına sabırlar diliyorum. Efendim bu haftalıkta benden b u kadar. Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alçın kalanlar benim olsun.

Nazım Aktürk tarafından Pazar 23:39 itibariyle görüldü

 

Bir mesaj yaz…

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!