Salı Sofrası Sil Baştanmı?

featured

Salı Sofrası

Sil Baştanmı?

Cumhur Genç ben yokum demiş, onun bu tür çıkışlarına yabancı değiliz. Ne zamanki zor bir süreç Rüstemlerin kapısını çalsa o elindeki Kongre silahını vizyona sokar. Gitmeden evvel Cumhur Başkan bir şey yapabilir mi? Neden olmasın ,bir çoğunun sözleşmesi biten ,devam eden, kiralık oyuncu grubuyla anlaşma yapan Başkanın adı Cumhur Genç olduğuna göre ,yeni yapılaşma sürecinde, elde bırakılması düşünülen oyuncularla  gider ayak,  görevi bırakma hazırlığı içinde olan Cumhur Genç bu süreçte ara bulucu olabilir. Bunun içinde ciddi ciddi Sakaryaspora talip olanların Cumhur Başkanla işti sere yapabilirler diye düşünüyorum. Bunun içinde benim sofranın üstüne bu düşüncemi koyuyorum. Gelin yeni sezon öncesi Sakaryasporun gidecekler listesinde kimler var ona bir bakalım. Buraya yazacağım isimlerin bazılarının mukaveleleri bitti, bazıları kiralıktı. Bu ayrıntıyı verdikten sonra gelin Sakaryasporla yol ayırımı içinde olan oyunculara bir Bakalım. Kaleciler Cihan ve İbrahim, Cihanın alıcısı çok. Dongor ,Kassango( Devre arası elden çıkaramadık, şimdi bedava gidecek ) Bülent Uzun, Bülent Cefahir, Roshi, Dino Ndlovu ,Hadi Sacko,  sinan kurt , ,Oğuz Yıldırım ( Üç yıldır takımın bir parçası ) Murat Cem ,Çağlayan ,Samed ( Kiralık ) Koray ( Kiralık) Burak Süleyman,. Görüldüğü gibi bu sezon Sakaryaspor için iç ve dış transfer bayağı sancılı geçecek. Bana göre  yeni yapılaşma yapılırken ,kadro çok fazla savrulmamalı. Sil baştan takım yaparken eldeki sermayelerde iyi irdelenmeli. Tabi önümüzdeki konkeninde çok çapul doğru yöneticisizleriyle bir an önce yapıl maçlık ,yeni sezon yapılaşması sağlam temeller üzerine  oturtulsun.

YEŞİL SİYAH BAHCENIN SORUNLARI

Cumhur Genç gideceğim diyor, gitsin kimse seçenek siz değil. Ne zaman sakaryaspoun başı sıkışsa bu filim devreye ,vizyona sokulur. Bu günde bundan farklı bir durum yok. Sakaryasporun  cumhur gençten kalan mirası için de bayağı yüklü bir borç var. Bu konuda komşu medyasının felaket tellallığı şimdiden devreye girmiş bile, Sakaryaspora sezon başı transfer yasağı gelir. Gelir mi? Komşu kusura bakmasın ,Sakaryaspor bu noktaya gelmez. Gelmezse  ,Cumhur Genç yönetiminin bıraktığı mirasta bayağı kafa karıştırır çinsten, Greşiçkin 185 bin Euro, Sacko 170 bin euro, Serkan Öz balta 2,5 milyon, Burak Süleyman 2 milyon, toplam 15.7 milyon borc, bu borcu kim üstlenir bu şehirde ?  Belediye bir yerden el verirde, gerisi ne olacak?. Ekonomi tepe taklak, para pul oldu ama ,sıkı para politikası nedeniyle değeri olmayan parayı bulmakta çok zor. Görüldüğü gibi bu şartlarda ilk etapta olmaması beklenen kongre ,ikinci aşamaya kalsa da işimiz gecen yıldan daha zor. Herkes yeni sezon hazırlığını yaparken biz önce yönetim oluşturacağız, sonra yeni yapılaşmanın düğmesine basıp yola koyulacağız. Gec kalacağız vesselam.

KARAOĞLAN SEZONU AVRUPA İLE TACLANDIRDI

Atilla Karaoğlan Halil Umut Melerden sonra Avrupa arenasında kısa sürede uzun yol kat eden hakem kategorisine girmeyi başardı. FİFA hakemliğinde daha birinci yılında sergilediği performansa  ve aldığı maçlara gelin berabere göz gezdirelim. Atilla karaoğlan diğer FİFA hakemleri Avrupa’dan maç alamazken, o daha ilk senesinde Avrupa’da 8 maça çıktı. UEFA Avrupa liginde ( 2) Konfedarasyon liginde ( 4) 21 Yaş altı  Avrupa şampiyonalarında ( 2) olmak üzere  toplam sekiz maç yönetti. Sosyal medyada  2024 Avrupa liginde hakemimiz var mı derken, koskoca Halil Umut Meleri görmeyen görme özürlüler bakın size şimdiden Atilla Karaoğlanla ilgili bir diyo vereyim, kendi evinde yerden yere vurduğunuz  Halil Umut Melerden sonra bu ülkenin iki numaralı hakemi Atilla Karaoğlan önümüzdeki sezon kategori atlayıp Avrupa’da daha çok görünecektir.  Son olarak Romanya-Bulgaristan özel maçında düdük çalan Atilla Karaoğlan bu sezon 29 maç ortalamasıyla ülkemizin içerde olmasa da dışarıda FİFA nın hakem listesinde önemli bir yer edinmiştir. Ben Atilla Karaoğlan için önümüzdeki sezonda hem Türkiye de hem Avrupa da  her şeyin çok güzel olacağını düşünüyorum.

CARESİZ VE KİMSESİZ BIRAKMAM

Bu sözler Bizim gazetede manşete taşındı, bende orada okudum. Bu sezon Cumhur Gencin ben yokum dediği yer de bu şehrin şehri emiri ,göreve geldiğinden beri Sakaryasporun yanında duruş sergilerken, kongre öncesi gazete manşetlerine taşınan sözü bana göre Sakaryaspora talip olaması muhtemel yönetici adaylarına güç verir ,kuvvet verir. Yusuf Alemdar ne diyor ,Sakaryaspor bu şehrin markasıdır ,zorda olduğunu hissettiğim an ,Sakaryasporu Çaresiz ve Kimsesiz bırakmam. Sakaryaspor kongresi öncesi Büyük şehir Belediye Başkanın bu mesajı iyi okunmalı ve kongreye giderken bu mesajda Sakaryaspora talip olmayı düşünenlerin Ajandalarında yer almalı.

MAHMUT HANEFİ ERDOĞDUYU DİNLERKEN

Mahmut Hanefi bu şehrin Yeşil Siyah alt yapı kültürü içinden çıkıp ,futbolda çıtasını Fenerbahceye kadar taşımış  önemli bir futbolcu figürüdür. Şu sıralar Karasusporun alt yapısının futbol bacasının tütmesine karasusporun alt yapı yaş gruplarında Sakaryaya kafa tutan bir anlayışın ayaklanmasına el veren Mahmut Hanefi Sakaryasporun bu günleri için yerel gazetelerden birine açıklamalarda bulunmuş. Mahmut Hanefi  Sakaryasporun alt yapısının bu gün ki haliyle  sınıfta kaldığına dikkat çeken şu sözleri sarfetmiş, Anne ve babalara sesleniyorum ,Çocuklarınızın giyeceği ilk forma Sakaryaspor forması olsun, Sakaryaspor forması ağırdır ama, o formayı giymekte  bir o kadarda gurur vericidir. Geleceğin yeteneklerine Yeşil Siyah arma sevgisine hazırlamak gerek .Mahmut Hanefi bu konuda alt yapısı olan amatör takımlarla da ilişkilerin sıçak tutulması gerektiğine dikkat çeken Mahmut Hanefi’ye katılmamak ne mümkün. Biz bu söylenenleri yıllardır yazıyor çiziyoruz. Karasusporun alt yapısındaki oyuncu havuzunda 750 oyuncu bulunduğunu, bunların içinde 200 oyuncunun yarışmacı gruplarda olduğuna vurgu yapmış. Alt yapı kültüründen yetişmiş Mahmut halefinin Karasuspora taşıdığı alt yapı hareketliliği kısa sürede ses verdi. Bir zamanlar  futbolcu fabrikası olmakla ünlenen Sakaryaspor alt yapısının, üst yapıya gereken oyuncu desteğini verememesi ,Sakaryasporun geleceği için ,ortaya gelecek vaat eden oyuncu yetiştirememenin içindeki gerçekler iyi irdelenmeli. Mahmut Hanefi’nin anlattıklarına bizde bir şeyler ekleyelim, alt yapıda çalışacak, alt yapıya gereken dinamizmi katacak teknik adam seçimlerine de kulak kabartmak gerek. Onun adamı ,bunun adamı mantığı ile alt yapıyı teknik adamlarla boğarsanız, Sakaryasporun alt yapısı cazibe merkezi olmaktan çıkar. Bu gün Sakarya’da bir çok alt yapı takımları ,oyuncu yetiştirmek adına Sakaryaspor alt yapısını sollamış durumda.

ESKİ DOSTLAR ( KIRPINARLI KAZIM YILMAZ)

Mayıs ayının son haftasında Könce Kırkpınar ,sonra İzmit’te  sportif yaşamım içinde bende önemli yerleri olan dostlarla yarenlik ettim. İlk durağım Kırkpınar oldu, Kırkpınar değince kim akla gelir? Tatbiki Kazım Yılmaz. Bu kardeşle benim dostluk köprüm futbolculuk yıllarımda karşıma çıktı, çıkış o çıkış. o Kırkpınarspor Başkanlığı yaparken ben Hakemdim ASKF de Amatör futbola hizmet verirken ben Spor yazarıydım. Kazım Yılmazla dostluğum, arkadaşlığım içinde görüş taşlığım bir yana, Spora hizmet tutkumuz bizi her daim karşı karşıya getirdi. Yaş kemale erdi bu tür dostluklar bitmeden kucaklaşalım dedim gittim, Kazım Yılmazı  kendine ait evinin bahçesinde olan restoranda ziyaret ettim. Arda Şahinin Sapanca’nın makus talihini yenerek CHP nin Sosyal demokrat belediyecilik bayrağını Sapanca’ya dikiş anında  Kazım yılmazın ona el verdiğini, onun kazanması içinde verdiği mücadeleyi ondan dinledim. Daha neler dinledim ? Neler olacak mazinin spor yüklü anlarına hep beraber kafa yorduk. Kısacası Spordaki dostluk köprüsü çok önemli be dostlar. Kazım Yılmazla dertleşirken bunu fark ettim. Hayat dostlarla çok güzel vesselam .Haftaya İzmite doğru uzanıp İzmitin Basketbolde duayen ismi Cengiz Kahramanla olan sohbetimi sizlere dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

BAYRAMMI ? O NEKİ

Salıdan Bayrama daha daha beş gün var, bu beş günde kim öle kim kala. Kurban Bayramı durumu iyi olanların allah rızası için kurban keseceği bayramın adıdır. Bizde kurban kesecek hal kaldı mı? Ülkenin içinde bulunduğu durum,10 bin tl emekli maaşının cirit attığı günün Türkiye’sinde ,Kurban kesmek bizim haddimize değil. Biz eski Türkiye de kurban için hisseye girerdik, son üç yıl öncesine kadar koc keserek Kurban bayramını kurbanla taçlandırırdık, şimdimi, nereden nereye misali ,eski kurban anılarımızla yarenlik ediyoruz. Bu ülkeyi bu hale ben getirmedim, getirenleri varın siz bulun. Kurbanda afrika ülkelerine hisse tellallığı yapanlara derim ki ,sen kafanı cevir kendi ülkene bak. Kısacası Türkiye’nin olduğu gibi Bayramlarında tatı tuzu kalmadı. Bu konuda daha çok şey söylenir yazılır da, bu kadarı anlayana çok bile . Atettendir Bayramınız kutlu olsun. Daha güzel bayramlar dileğimi sofranın üstüne koyarak, izninizle ben eski ,lezzeti hala yüreğimde dolaşan ,bu gün için anlamını yitirmiş Bayramla tokalaşmaya gidiyorum.

 

 

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!