Salı Sofrası ) Sakaryaspor ikiledi

nazım-aktürk
Abone Ol
Daha Fazla

Salı Sofrası

Sakaryaspor ikiledi

Sakaryaspor ligte Çarşamba ,Kupada Perşembe zaferi  yaşadı. Üst üste gelen iki galibiyet Yeşil Siyah futbol evinde bazı olası krizlerin üstünü kamufle etti . Galibiyet, kazanmak  futbol topunun döndüğü  yerin ev sabine mutluluk taşır. Bu gün Sakaryaspor Rüstemlerde bu iki maçın getirisi olan moralle Bodruma hazırlanıyor. Karacabey’i ligte ,Diyarbekiri kupada yenerken, Sakaryaspor nasıl oynadı? Oynanan futbol için spor kamuoyunun içinde ,bilenler olarak tanımlanan spor yazarlarından önümüze konulan bilgilere göre, oynanan oyun değil ,gelen galibiyetlerin güzelliğine atıfta bulunuldu. Yukarıda belirtmeye çalıştığım gibi ,bazen kötü oynarken kazanılan futbol zaferleri, bir evin eksiklerini bir süreliğine gizleme odasına alabiliyor.  Ama yine de  cebimizdeki üst sıra umudu  bu iki maçtan gelen galibiyetlerle bana göre güç kazandı. Sakaryaspor bana göre,  bu oyuncu grupuyla dalgalı deniz gibi olan Kırmızı grupta, yukarıları zorlayacak futbol gücüne fazlasıyla sahiptir diye düşündüğümü ben Bodrum maçı öncesi santra noktasına koyuyorum. Sakaryaspor  Bodrumu yendi mi TFF 1  lig ışığına sarılmak adına seriye takar ve  yeşil siyah futbol gemisi bu konuda bedenine yeni umutlar yeni hesaplar yükler. Ben yarın Sakarya yeni Atatürk stadında futbol dolu hisli yüreğim Sakaryaspordan zafer bekleyenlerin yanında olacak. Bu arada yönetim Karacabey galibiyetinin primlerini oyunculara ödedi. Futbolcuların cebine giren paranın rakamı 176 bin 100 tl olarak kamuoyuna postalandı.

KUPADA ZORLU EŞLEŞME

Diyarbekiri eleyen ,kupada yıllar sonra bir üst turu gören Sakaryasporun şimdiki rakibi TFF 1 lig ekiplerinden Adanaspor oldu. Rakip güçlü ,rakip dişimize göre değil. Ancak Kupa farklı bir kulvar. Gelin gecen tura bir bakalım. Muğlaspor Süper lig hedefleyen TFF 1 lig takımını Samsunsporu gitti deplasmanda 3-1 yendi ve kupa dışına itti. Yani kupa , içinde  farklı hesapları barındıran ,bu nedenle de  açık ara süprizlere açık bir futbol yarışı  olan kulvar. Bu bakış açısıyla  rakibin güçü değil, o gün ki şartlarda neyi hesaplayarak sahaya çıkacağı önemli.  Ben Sakaryasporun kupa içine  süperiz sayılacak bir galibiyeti ,bir tur hikayesine  eşlik edebileceğini düşünüyorum. Kupada bir üst lig takımı olmak bir alt ligi takımı önünde peşin fovari halkasını kimsenin boynuna önceden takmıyor.

FUTBOLCU  BİRİKİM YAPACAK

Profesyonel futbolda yıldızı parlayan ,futbolda istikrar yakalayan oyuncular ayakları ,bedeni futbola  veda etmeden veya şöyle diyelim ,futbol için aranılan olmaktan uzaklaşılmaya başlanıldığını hissetmeden önce  ekmeğini futboldan kazanan ne yapmalı?  Ne yapacak futbolda karşılığı olduğu anlarda kazandıklarını yatırıma dönüştürmesi birinci önceliği olmalı. Bu süreçte kendine iyi bakması ,her haliyle örnek oyuncu olma özelliğini futbolunun içine yerleştirmeli. Bunları neden önünüze koydum? Neden olacak futbolun sonu var. Futbol işçiliği ağır iş kollarından biri. Bu saydıklarımı yapamayan ,futbolda karşılığı olduğu anlarda  kendine iyi bakmayan bu nedenle sürüne3n futbolcu örnekleri futbolcu çöplüğünde yatıyor. Aklını kullanalar ne yapıyor? Mesela son gelen bir bilgi var  önümde, Trabzonlu olmasına karşın Sakarya ilede bağlantısı olan Ceyhun Gülselam için anlatılanı dinledim. Ceyhun Gülselam futboldan kazandıklarının kontrolunu dedesine vermiş. Dedi ne yapmış yüklerce apart ve dükkanlar almış. İşte bu. Futbolcu aklı hem sahada  iyi olacak hemde futboldan kazandıklarını  zamanında  iyi kullanacak. Bu örnekler daha  çok.  Mesela Tuncay Şanlınında  bu konuda bayağı iyi işler yaptığını ,kazandıklarını yatırımına dönüştürdüğünü görüyoruz. Kısacası Futbolcu karşılığı olduğu yıllarda iyi bir yaşamla futbol yılarını uzatacak ve bu sürede de kazandıklarını har vurup harman savurmayacak.

AĞAOĞLUNU AYAKTA  ALKIŞLIYORUM

29 Ekim,Cumhuriyetin 97 yılı geceli bayağı oldu. Bu bayram nedeniyle herkes bir şeyler söyledi, değişik şekillerde bu bayramı kutlayanlar oldu. Bende kendi köşemden bu konuda ,Cumhuriyete özel duygularımı dile getirmiştim. Ama bir mesaj vardı ki o çok etkileyiciydi. Trabzon gibi son yıllarda Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşıp, Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı içinde olan bir partinin kollarına atılan Trabzondan,Trabzonspor cephesinden gelen ses içimi titretti. Trabzonspor  Başkanı Ahmet Ağaoğlu Cumhuriyeti, Atatürkü,Bu bayramın önemini öylesine etkileyici sözlerle  bütünleştirmişti ki Tv den gecen Açıklaması alt yazı ile geçerken içim titredi. Ahmet Ağaoğlu gibi Cumhuriyet sevdalıları olduğu müddetçe , Atatürkün bize armağan ettiği Cumhuiriyeti yıkmaya kimsenin gücü yetmez inancı , daha coşkulu bir şekilde içimi kapladı. Ahmet Ağaoğlu gibi Cumhuriyet sevdalılarını, Trabzonluları ayakta alkışlıyorum.

AKYAZININ TANITIM ARACI ( KARAOĞLAN ATİLLA)

Akyazı bana göre sosyal anlamda gelişmeyen ,son yıllarda  eskiyi aratan bir ilce oldu. İçine kapanık  Akyazıdan Atilla Karaoğlan gibi  bir Süper Hakem çıktı, Akyazı Ulusal medyada kendine yer buldu. Atilla Karaoğlanın hakemlikteki yükselişi  umarım Akyazı’nın sosyal alanda kendini geliştiren bir ilce olmasına  el verir. Sakarya’nın gelişime kapalı ,içine kapanık ilçesi içinden çıkan Süper hakem  Atilla Karaoğlan  onlar için bir şanstır. Adı bazen tarikatlarla anılan bir ilcenin spor gibi evrensel bir karşılığı olan hakemlik adına bir Akyazılı gencin çıkıp Süper Hakemlik dünyasında düdük öttürmesi sadece Akyazı için değil Sakarya içinde bir şanstır.  Şimdi içinizden bazıları  yahu Nazım Hoca  daha öncede  bu ilde  bir çok isim Süper ligte düdük çaldı  diyebilirsiniz. Evet doğru, A.Kadir Aypek,Reşit Çeker, Erdoğan Çamlıyurt, Selçuk Şahin ve Erkan Enginde Süper ligte görev yaptılar. Amma velakin Atilla Karaoğlan geçmişin bütün Süper lig hakemlerinin üstünü örttü yeni bir sayfa açtı. Atilla Karaoğlan doğru ve düzgün attığı Süper adımlarla ,bu yerde kalıcı olmak adına  ışık saçıyor. Ben onun göğsünde FİFA kokarttı görüyorum. Son atamadan önce  MHK bu hafta Atilla’ya maç verirse BJK maçını verir demiştim, yanılmadım. Neden biliyor musunuz, Atillayı eski ve yeni MHK  GS,FB,Başakşehir ve Trabzon maçlarında sahaya saldı. Han ki takım kalmıştı?  Beşiktaş. Atilla Karaoğlan Beşiktaş-Malatya maçına çıktı. Nasıl yönetti? Bana göre birkaç faul yorumu dışında  yanlışa düşmedi. Tabi birde hiç VARIN devreye girmediği bir Atilla Karaoğlan yönetimine şahit olduk. Yineliyorum ,hem Akyazı, Hem Sakarya  Atilla Karaoğlanı sahiplenmeli, ona destek olmalı.

YÜRÜYÜŞ

Ben sabahları yürüyorum. Nasıl yürümeyeyim ki, Göz doktoruna gidiyorum Nazım  ağbi sarı noktan var, bu nedenle  yürü diyor. Ayaklarımdaki zengin hastalığı olan Gut için doktor, yürü diyor,Kalp doktoruna gidiyorum Nazım ağbi yürü diyor. Yürü babam yürü. Tüm hastalıkların önünü almak için Dr. Reçetelerinin  başrollerinde yürüyüş var. Ömrünce koşan ,yürüyen , top peşinden koşan, oynayanların maçlarını yöneten ,bisiklet tepesinden inmeyen bendeniz  yürüyorum. İnsan yürürken düşünüyor. İnsan yürürken gezdiği yerlerin anıları üzerinden ,geçmişinle konuşuyor.  İnsan yürürken ,bir başına olduğu için yürüyüş turlarının içine yaşadıklarını katıyor. İnsan yürürken ben buralara nerden geldim ,ben neydim ,ne oldum diyerek duygu seline kapılıyor. İnsan yürürken ülkenin siyasal vede ekonomik  alanda geldiği noktayı  kafasından sorguluyor. İnsan yürürken,  yaş kemale erince sevmenin sevilmenin ne kadar önemli olduğu konusunda, kendisi ile hesaplaşıyor. İnsan yürürken hem dünü, hem bu günü masaya yatırırken, gecen yılları heba ettiğini düşünüyor ve bu nedenle  önünde kalan yıllara ah cekerek sarılmak istiyor. Çünkü geride  neyin kaldığı ,beni nelerin beklediğini bilemiyorum. Ben yürürken, düşünürken kendimle konuşurken seçme türk muziği dinliyorum. Yürürken bana arkadaş olan anılarımı  türk muziği eşliğinde yüreğimde test ediyorum. Kısacası yürürken ,yürüme şansım olduğu için yine de  şükür diyorum. Çünkü bir gün gelecek yürüyemeyeceksiniz.

YARDIMLAŞMA RUHU ( MERT HAKAN YANDAŞ)

İzmir depreminde  bir kez daha gördük ki, deprem değil, çarpık yapılaşma öldürüyor. Depreme dayanıklı evler ,kule gibi iş alanları sallanıyor ama, yıkılmıyor. İnşaatı yaparken demir çalarsan ,kumdan çalarsan ,malzemeden çalarsan ,kirşleri kendi ellerinle kesersen, o evler yıkılır ve bir çok masum insan hayatını kaybeder.Bu kişiler tesbit edilip hesapa çekilmede, yıllarca ihmal olduğunu hep bilinir. Deprem için ,depreme dayanıklı evler yapılmalı.  İzmir son depremde az zayiatla olsa da bir çok candan oldu. Deprem anında ne gördünüz? İzmir halkı kendi kendine hemen organize oldu, şov peşinde koşan iktidar yanlıları Sosyal demokrat belediyelerin yardım isteğine set olurken, İzmirli kendi kendine örgütlendi. Oteller ,cafeler ,Otobüsler ,taksiler lokantalar bedava servis yaptılar. İzmir belediyesi hemen Deprem zadeler için gerekli olan her şeyi kendi imkanlarıyla halkın hizmetine sundu. İzmir işte bu yüzden güzel İzmir.  Bu arada yurt genelindeki yardımlaşma duygusunu da unutmamak gerek. Duydum ki FB li Mert Hakan yandaş 250 ailenin bir aylık gıda masrafını karşılayacakmış. Biz millet olarak yardımlaşmayı biliriz, yeterki siyasi hırs peşinde olanlar gölge etmesinler.

BAYKULU BİLİRMİSİNİZ?

Bir zamanlar Sakaryaspor forması giyen,Trabzonla şampiyonluk için çekiştiğimiz yıl attığı goller,oynadığı futbolla gönüllerde vtaht kuran Baykul İzmir depreminde  annesini babasını kaybeden ,bakacak kimsesi olmayan iki çocuğa bakabileceğini açıkladı. Medyada yankı yapan küçük Elif ve Ayda dan yola çıkarak bu konuda çağrıda bulunan Baykul diyor ki, ben iki kız babasıyım, iki kızımı da okutup doktor olmaları için tüm imkanlarımı seferber ettim. Öksüz çocuklar olurda bize bu konuda  bir şey düşerse  ben iki öksüz çocuk alıp  bakar okuturum diyor. Ben çocuk yetiştirmede tecrübeliyim ,bana bu konuda güvenebilirsiniz diyen Baykul şu sıralar Mudanya’da  emeklilik yıllarını yaşıyor. Ben baykul gibi hayırseverlerin çıkıp öksüz kalan çoçuklara kol kanat gereceklerini düşünüyorum. Bu konudada İzmirliler gerekeni yaparsa hiç şaşırmam. Baykulu bu duyarlılığı için kutlayarak  yardım kampanyası ile kanayan yaraların sarılmasına bir vesile el uzatan Baykuu yenilerinin takip edeceğine inanıyorum. Efendim Salı sofrasını toplama vakti geldi. Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun.

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!