Salı Sofrası Kazandık da..

Daha Fazla Göster

Salı Sofrası   Kazandık da..

Lige üç puanla başlamak güzel. Lig torbasına yükleyeceğiniz umut dağarcığını yolun başında canlı tutar. Futbol  açılımına bir bakalım. Orada bizi zirveye taşıyacak futbolcu grubunu Yomra önünde ben göremedim. Yaşça  bizden büyük ,fizik olarak mücadele gücü olarak bize göre daha iyi bir takımı yenerken ortaya konulan kazanma isteği üstüne yüklenen mücadele Gücü , Yomra galibiyetinin artı değeriydi. Karşılaşma öncesi yaş olarak istatiki  bilgi tuttum. Bizim takımın yaş ortalaması kırkına merdiven dayamış Yavuza rağmen 22..6. Rakip takımın ise 24.1. Bizim on birin  yaşı 239 ,rakip Yomranın yaşı 270. İlk on birlerin en yaşlısı da en gencinde  bizde. Bu istatiki bilgiler eşliğinde ,takımda  kalsınmı  gitsin mi  falı bakılan Mustafa Akgünün, fizikleri iyi Yomralı oyuncular arasında yükselen kafa golü seyircisiz günün sesi oldu. İlk yarısı silik, ikinci yarısı biraz hareketli olan sesiz günde Seçkinin  vuruşuyla heyecan yüklenen ikinci yarıda  golden sonra yağan yağmur la ağırlaşan saha  futbolu oynanmaz hale getirirken, fizik Gücü  devreye girdi. Ağır sahada rakip takım bizim eve karargâh  kurdu . Sakaryaspor  oyuncuları, maç öncesi beyanatında  ölümüne oynayın mesaj  veren Büyükşehir Belediye Başkanın istediği gibi,  çok iyi mücadele ederek  Mustafa’nın  altın kafasıyla gelen golü iyi muhafaza ettiler ve kazandılar. Kazanan takıma kızılır mı? Kazanan takım yerden yere vurulur mu? Şu aşama ne kızılır , ne yerden yere vurulur. Amma ve lakin Rüstemlerde bu takıma katılacak yoksa eğer ,bu takım çok fazla bal yapmaz. Bu takımın orta sahası  ,bu takımın kanatları iyi uçmuyor. Oraları iyi olmayan takıma golcü alsanız ne yazar. Oysa bir takımın yükseklere uçması için kadro kalitesi çok önemlidir. O kaliteyi ben  göremedim, gören varsa bir adım öne çıksın. İlk kez bir numaralı adam olan Deniz Kolgu hiç kulübeye girmedi. Yağan yağmura rağmen hep çizgi kenarındaydı. Bellik birinci adamlık sarmış bedenini. O birinci adam olur veya olmaz bilemem  ,benim merakım  bu takım bir olup TFF 2 ligine çıkar mı? Bu bende soru işareti.  Uzun lafın kısası , efelenmeden  gevelemeden yazıyorum ,bu takım benim ufkumu genişletmedi. Bu son sözlerimin   üzerine de Salı sofrasının Sakaryasporla ilgili yorumunun üstünü örtüyorum.

BÜYÜK HİZMET

Sakarya sportif anlamda tesisleşme adımlarını sıklaştırmışa benziyor. Futbol topundan azda olsa çakan Büyükşehir Belediye Başkanımız bu şehre deklare ettiği daha önceki slokonun içini doldurmaya başladığını gözlemliyorum. Bu sportif hamle Komşu Kocaeliye  göre kaplumbağa misali yol alsa da biz daha önce olmayıp ta bu gün olan veya olması adına proje aşamasında olan Sportif tesis hamlelerini görmeyecek kadar kör değiliz. Belediyelerin elinde, onlara bu uğurda verilen devlet desteği  olsa da ,bu  desteği  hizmete çevirme beceresine  bakarız biz. Son zamanlarda Sakarya’da  Kuzuluk, Serdivan Ekrem Karaberber  ve son olarak Sapanca da temeli atılan Hacımercan Spor kompleksleri  ,bu şehrin sporuna  önemli hizmetler verip, önemli bir sportif hizmet  açığını kapatacaktır. EEE hep eleştirmek olmaz. Birazda yapılanın karşılığında duran   hakkettiği  değeri vermek gerek. Biz bu yazıda ucundan kıyısından bunu yapmaya çalıştık.

TEKNİK SEVGİ

Futbolun gelişiminde Teknik adam bilgi ve becerisi çok önemlidir. Kendini yenileyen  ,günün gereklerine göre hamle yapan teknik adamların kulüplerde olması futbolun gelişimine ışık tutar. Hele hele küçük yaş gruplarında görev alan teknik adamlar bu işin en önemli yerindelerdir. Onlar dünyanın gelişim sürecinde  ,her türlü teknolojinin her yeri  sardığı bir ortamda futbol öğrenmek adına size geliyorlarsa orada vereceği futbol bilgisi ,sosyal hayatın içeriğini onlara çok iyi anlatmak zorundasınızdır. Bunu yaparken onlara bağırmak, ses tonunun içine onları küçümseyici sözler koymak bu işin eğitimsel ve de insanı boyutuna çok ters düşer. Herzeyi ma  her şeyi alma çağında olanlara bir şeyleri öğretirken onlara sevgiyle ,sabırla yanaşacak Teknik adamlara ihtiyacımız var. Bunu niye yazma gereği duydum. Umarım bu işin başındaki TÜFAD DA bu yazdıklarımı ciddiye alıp bu konuda teknik adamlara konferans verir. Son olarak oynana 10-11 yaş grubu maçların birini seyrederken saha kenarından bir teknik adamın o küçücük çocuklarla olan ,olmaması gereken diyaloğunu  gördüğüm için böyle bir yazı yazma gereği  duydum. Veliler, takımlar takımlarınızı   teslim edeceğiniz teknik adamları seçerken lütfen daha dikkatli olun. Futbolunuzun vitrinine koyacağınız Teknik adamlar futbolun yansıra  her yaş grubuna hitap edecek Eğitim düzeyinde olması önceliğiniz olmalı.

ERENLER 21.00 DEN SONRA KARANLIK

Erenler Spor kompleksinde  düne kadar  İl Temsilcisinin verdiği program  doğrultusunda gece yarısına kadar Amatör takımlar idman veya özel maç yapıyorlardı. Bu gün öğrendik ki  bu işe yaptırım gelmiş. Neden gelmiş , niçin gelmiş. Daha önce takımlara gece yarısına kadar tanınan idman süreci neden gece saat 21.00 le sınırlı kalmış. Bu işte bir iş var ama yakında kokusu çıkar. Eğer bu uygulama yeni ASKF yönetimine karşıysa ayıp edersiniz. Sakarya , sporun Başkenti olacak derken ,bu uğurda da  gözle görülür sportif tesis ağını Sakarya’ya  yayarken, bu uygulamayla Amatör takımlarımız cezalandırılmış olur düşüncesi bizim kafamızın içinde yer eder. Büyüklere olgunluk yaraşır. Büyükler küçük hesaplar içinde olmaz. Amatör futbola hizmet öncelikse bırakın Erenlerin idman bacası eskisi gibi tütmeye devam etsin.

SÖZÜM ONA HAKEM YORUMLARI

Hakem camiasındaki son gelişmeleri kaleme alırken yazdığım köşelerin bazılarının altına gelen yorumlara şöyle bir baktım. Aynı tornadan çıkan düşünce olsa da  içinde hakaret içermediği için orada kalmasına mu sade  ettim. Eleştiren biri olarak bu güne kadar eleştirilmekten hiç gocunmadım. Sakaryalı Hakemden başlayalım. Diyor ki  keşke yaptığınız yorumda karşı tarafı da dinleseydiniz. Benim muhatabım Hakemler değil, benim muhatabım  kurumlardır. Birkaç klasman hakeminin başı çektiği grup beni bağlamaz. Ben hakemleri değil ben kurumları dilime dolarım. Ön yargılı değilim. Sakarya da Hakemlerin değil kurumların ön planda olmasını savunan bir kişiyim. Neyi dinleyeceğim Sapancalı Hakem.  Sakaryalı hakemleri ikiye bölüp kendi  ego manyanızı  nasıl tatmin ettiğinizi mi dinleyeceğim. Bakın kardeşler bu satırların yazarı Oğuzhan şenlerin Dernek  başkanı olduğunda Şükrü Özkan’ın  o koltuğu dolduramadığını, bu ne denle de bu nöbet değişiminin iyi olduğunu yazan biriyim. Bunları yazdığım içinde bir süre beni hakem camiası içindeki etkinliklere çağırdığınızı ne çabuk unuttunuz. Sakaryada hakemlik kardeşliktir derken ben nereden bileyim bizdense kardeşsin bizden değilsen değilsin ayrımını körükleyeceğinizi.  Ney sessizin  sürecinizin içinde Futsal  maçların kimlere nasıl dağıtıldığını  iki hakemin bu maçlardan ne kadar kazandığını  belgeleriyle açıkladığım için daha oralara gelmeden, ikinci hakem yorumuna geçeyim izninizle. Gecen seneyi kastederek bütün sezon sıkıntı çekerken , keşke yazılarınızı görseydik. Körümsünüz  be Hakemler, bu süreçte Medyanın içinde yazılı ve görsel olarak yazan çizen bendim. Dernek( Oğuzhan Şenler ve ekibi ) ve İHK nın Hakemlere yönelik şiddet olaylarında yetersiz kaldıklarını yazan yazılarımın daha mürekkebi kurumadı. Hakemlerle ilgili olarak , hakemlerin haksızlığa uğradığı yerde bu şehirde kimse bana sustun diyemez. Bakınız İl hakemi rumuzlu  Sapancalı diyorum, çünkü bu yazıların çıktığı atış noktasının ucunda hakem mi  ,gazetecimi ,antrenör mü  ne olduğu belirsiz zatı muhteremin olduğuna adım gibi eminim. Bakın dostlar bu gün ki İHK nı gelişine sözüm olmaz. Gelebilirler, benim itirazım birkaç kendini üst rütbe hakem sananların istemesiyle gelmelerinedir benim itirazım. Böyle bir gelişten sonra hakemlerin MHK lar tarafından atanacak İHK lere bundan böyle söz sahibi olacağını göreceğiz bu ilde. Erkan Engin, Ö. Faruk yeşil ve Oğuzhan şenler bu konuda tarih oldular.  Hem sonra beni takip edenler iyi bilirler ben Mehmet Alemdarın İHK koltuğuna yakıştığını hiç ama hiç seslendirmedim. Hiçbir  dönemde ona destek  vermedim ki  ,bu gün başkaları geldi diye isyan edeyim. Bana ne be. Efendim sofrayı topluyorum. Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun.

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!