Salı Sofrası Eh işte

Salı Sofrası     Eh işte

Sakaryaspor iki maçtan dört puan çıkardı. Oysa hedefte altı puan vardı. Kahraman Maraş beraberliğinin altından grubun en zayıf halkası takımlardan biri olan Denizli Belediyeyi ikinci yarıda oyuna giren Doğan Seçkinle teslim almışız. Doğan Seçkinin sonradan oyuna gripte  3-1 kazandığımız bir maç daha hatırlıyorum ben. Orhangazi’yi de bu çocuğun gayretli ve akıllı oyunu sayesinde yenmiştik. Sonuç olarak Sakaryaspor kazanması beklenen bir maçı kazandı ve şimdilik Teknik sorumlu ve takımdaki oyuncular hedef tahtası olmaktan kurtuldular. Bu galibiyet onlara biraz daha Rüstemler havası almaya yetecek kadar , Oksijen depoladı. Sakaryaspor en azından kazandı ve üst sıralardaki takımların puan kayıpları sayesinde, ilk beş için en azından umut tazeledi. Kazanırken oynadığı için bizim sofraya umut koyan , gelecek için iyi futbol sözleri gelmedi. İyi futbol sözleri   Geldiği zaman bizim sofrada burada duruyor.

ADAPAZARI PROJESİ

Adapazarıspor Yenikentin güç birleştirme projesinin altında 3lige takım çıkarma düşüncesi yatıyor. Ya tutarsa misali İbrahim Nalbant ( Adapazarıspor) Hacı Koltuk ( Yenikent) yönetimsel anlamda kafa kafaya verip bu projenin içinin nasıl dolacağı konusunda kafa yoruyorlar . Sakarya’nın  profosyenel anlamda gücüne güç katılması hesaplanan bu düşünce ilk bakışta ayakta alkışlanacak gibi duruyor da bu işin alt yapısının temelleri en ufak sarsıntıda çökmemesi adına sağlam atılmalı.  Ve son dakika gelişmesi,biz bile hayal kuramadan bu birleşme hamlesi tutmadı.  iki taraf arasındaki son görüşmelerden beklenen sonuç çıkmadı ve proje sadece kağıt üstünde kaldı.

HAKEMLERE YAN BAKANIN CANI YANAR

ASKF Başkanı Yaşar Zımba şiddetin adresi neresi olursa olsun orası kapanır dedi ve ekledi, Hakemlere darp oldumu bu işin hiç affı yok diyerek ,Hakemlere arka çıktı. Zımba bunları söylerken içim yanıyor ama ,futbol gönlümde futbola şiddet ,Hakemlere şiddetin olduğu yerlere de hoşgörüden uzak bakıyorum diyerek bu konuda net bir duruş sergiledi. Amatör futbolun adresinin başından gelen bu desteği Hakemler çok iyi okumalılar. Yıllardır böyle bir destek onlara bu ilde yoktu. Yaşar Zımba farklı  bir Başkanlık resmiyle onların önüne bu desteği koymuşsa eğer ,Hakemler yönetimsel anlamda artık, daha büyük sorumluluk yüklendiklerinin farkına varmışlardır diye düşünüyoruz.

KOMŞU
Ev alma komşu al diye bildik bir söz vardır. Bu  sözü her alana yaymak mümkün. Sporda da komşu ilişkileri çok önemlidir. Karasu ile Kocaali birbirine çok yakın , birbirleriyle her alandaki ilişkileri iç içe girmiş iki ilçedir. Ölümlerde ve düğünlerde bu iki ilçeyi hep bir arada görürsünüz. Et tırnaktan ayrılmaz ikili gibidirler onlar.  Ancak bu iyi ilişkileri futbola taşıma şanslarını   1-1 biten maçtan sonra büyük ölçüde kaybettiler. Kendini bilmez seyredenlerin   yanı sıra  soyunma odaları önünde futbolcu atışmaları bu filmin tekrarına Musa de edeceğini sanmıyoruz. Emniyetin azlığı  ,önlem konusunda yetersizliğinin yanısıra İlce Güvenlik kurulunun da bu maçta iki seyirciye kucak açması ,iyi niyet gösterisi olsa da tutmadı.  Sakaryada  Serdivan-Karasu maçına Karasu taraftarını almayan düşünce ortada dururken ,Kocaalideki komşu rekabetine iki taraf seyircini alanlar Türkiye gerçeğine ayrı bir karar alarak bu olayların önünü bilmeyerek ,doğru düşünerek olsa da  açmışlardır. Sanırım bundan sonra bu konuda Karadeniz kıyısındaki sportif etkinlikte böyle bir karar alınmaz.  İşin doğrusu her maça her takım taraftarıyla gitsin diyelim de, bu düşünce günümüz Türkiyesin de mazide kaldı. Baksanıza FB-BJK –GS bile bu işin içinden nasıl çıktılar. Eskiden GS lısı-FB lisi ;BJK lısı el ele kol kola maç seyretme kültürüne sahiptiler. O eski Türkiyede kaldı. Bu gün ise biz Yeni Türkiye manzarası altında yaşıyoruz.

HAKEM YARIŞI

Nerede olursa olsun rekabetin olduğu yerde başarı olur. At yarışı kişisel, Maraton kişisel yarışlardır. Bu nedenlede hakemlerin yarışı kişisel olsa da başlı başına yarış değildir. Hakem yarışında Lobi ,Hakem yarışında ona destek olanlar ,Hakemliğine kefil olanlar çok önemlidir. Bu ilde bu uğurda Allahı var A.Kadir Aypekin geçmişten bu güne kadar bir çok Hakemde emeği vardır. Benim Hakemlik sürecimde rahmetli Ali Ersevenin ,  Rahmetli Burhan Uslunun,Reşit Çekerin  iyi hakem olmak ,klasman yükselecek ölçüde Hakemlik becerisini geliştirmeme adına bana el veren büyüklerim olmuşlardır. Yönetici anlamında da A.Kadir Aypek ,  Erdoğan Çamlıyurtun başımın sıkıştığı anda bu sıkışıklıktan kurtulmam adına bana el verdiklerini dün inkar etmedim, bu günde etmem. Bu günde Hakemler arasında bir yarış var. Serkan Önsal ,  Atilla Karaoğlan ve Burak Olcarın Ulusallıktan Süper hakemliğe yükselmek adına  yarışı içinde olduklarını biliyoruz.  Yarış yaşamın vazgeçilmezi. Her şey bir yarış değilmi? Umarız Yarışta doğru tercih ön plana taşınır. Varsa bu işin bir lobisi onlar verecek bu kararı. Bizim gönlümüzde vardır bir isimde, burada seslendirmeyiz. MHK nın yaptığı atamalara bakınca, gecen yıldan beri Serkan Önsalın   bir adım önde olduğunu görecek kadarda bu işten çakarız. Doğru tercihmi? Dedikya varsa bu işin bir lobisi, onlar bu işin gelişmesine ışık tutacak hamleleri , yıl içinde yaparlar.

BAK SEN ŞU İHK YE

Sakaryada sular durulmuyor. Hakem camiasında kimin eli kimin cebinde misali Dernek İHK çekişmesi Sapancalılar destekli yeni hamlelerle kafa karıştırmaya devam ediyorlar. Özgür Aygün  ve ekibini bir türlü içine sindiremeyenlerece destekli, Ercan Yıldırım Başkanlığındaki  Sakarya İHK, derneğin yapması gereken , sosyal amaçlı bir hizmet paketi için  Derneği pas geçip ,Hakemlerden para talep etmiş. Duyda inanma .Bu bir ilk. Sanırım hem Türkiye de , hem de Sakarya da böyle bir şey yaşanmadı.Yaşarsan görürsün diyen bedava dememiş.Bunları bana kimse uçurmadı. Yerelde bir gazetede çıktı. Hakem dünyasının içindeki çekişmeleri  yazmayayım  diyorum da, onlar bizim yakamızı bırakmıyorlar. Birkaç hakemin verdiği akılla yürüyen İHK kendi ayakları üzerinde duramayıp, onların fikir babalığında iz sürüyorlarsa, bu hakem evinden bir çaçık olmaz.  Bunları Sakarya hakemliğinin başına saranlara tavsiyem olsun, kendi icraat alanından çıkıp başka bir kurumun icraat alanına giren Sakarya İHK sinin bu davranışını onaylıyorsanız eğer, kapatın Dernekleri , verin tüm yetkileri  İl Hakem kurullarına ,ve de o ildeki Süper fiyaka satan hakemlere  olsun bitsin. Sakarya da yapılmak istenen bu .Yeni Türkiye içinden yeni İHK ler çıktı meydana. Antalyalı MHK Kuddusi  Müftü oğlu ile yine Antalyalı TFFHGD Genel başkanı Apturahman Arıcı bakalım Sakarya da yaşanan bu son gelişme için ne diyecekler?Ben söyleyeyim, çok şey çıkmaz. Bu cesareti bunlar bir yerden alıyorlarsa eğer ,imam bildiğini okurda, olan Sakarya hakemliğine olur. Pes vallahi bir iki Hakemin çirit attığı bir Sakarya resmiyle ,onlara tabi bir İHK ile ilk kez karşılaşıyorum. Bakalım bu filmin sonunda daha neler olacak? Efendim bu haftalıkta bizden bu kadar siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun .Haftaya buluşmak dileği ile hoş kalın,hoşçakalın.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!