Salı Sofrası) Bağış Davası

nazım aktürk
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salı Sofrası

Bağış Davası

Geçen hafta yine gündemde bağış olayı vardı. AKP’nin hareketli Milletvekili Ali İhsan Yavuzla, Sakaryaspor Başkanını karşı karşıya getiren bağış olayı, bayağı renkli bir hal almaya başladı. İstanbul Belediye Başkanlığı sürecinde, yenilenen seçim sürecinde yaptığı çıkışlarla ünlenen Ali İhsan Yavuz’un, 2,5 milyonluk bağış olayının gazetelere yansıyan, Cumhur Genç’in suç duyurusu haberi ile ilgili olarak, hem bu haberi bana ileten kişi olacaksın, sonrasında sanki benden öğreniyor gibi davranacaksın. Ali İhsan Yavuz’un, olmuyor Cumhur Genç kardeşim diyerek Cumhur Genç’e seslenişi kafa karıştırmaya devam etti. Valla bu bağış iddiası neyin üstünü örtmek için ortaya atıldı bilemiyorum. Kim durmadan bunu eşeliyor bir türlü anlamadım. Bu 2,5 milyonluk bağış iddiasının muhataplarını kendi hallerine bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Biri Sakarya’nın iktidar Milletvekili, bir diğeri de Büyükşehir Belediye Başkanlığınca verilen destekle, Sakaryaspor’a Başkan seçilen Cumhur Genç. Biz bu aşamada taraf olamayız, taraf olamadığımız gibi fazla da bu işin üstünde iz süremeyiz. Sonuçta aynı kulvarda yarışıyorlar. Startı kim verdiyse yarışı o durdursun.

OTO PARK HAYAL OLDU

İbrahim Nalbant’tan yönetimi alanlar, Sakaryaspor’un geleceğini garantiye alacak yatırımları dillendirirken, Oto Park gelirlerini de bu yatırımların içinde göstermişlerdi.  Bu proje yattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Sakaryaspor sevdasını, Sakaryaspor’a destek konusunu sıcak tutarken Oto Parkların Sakaryaspor’a devrinin imkansız olduğuna vurgu yaptı. Bir zamanlar Sakaryaspor’daydı Oto Park gelirleri ama bir vesileyle Büyükşehir Belediyesinin kontrolüne geçtikten sonra geri dönüşü Yeşil Siyah hayal olarak kayıtlara geçti. Otoparklar Belediyenin gelirleri içinde önemli bir yer kaplıyor. Kısacası ben BŞB Başkanının bu açıklamasını Cumhur Genç ve ekibine ligler başlamadan verilen kara haber olarak niteliyorum. Oto Parklar üzerinden kurulan hayaller, geçen haftanın gazetelere yansıyan dramatik haberiydi.

MAHMUT HANEFİ VE KARASUSPOR

Bu şehrin efsaneler, ‘Bu Şehrin Profesyonelleri yazı dizisi için karşıma aldığım oyuncularla konuşurken, onların anlattıklarını okuyanların yaptıkları tespitler, benim soframa da konu oluyor. Geçen hafta Sakaryaspor’dan Fenerbahçe’ye giden Karasulu Mahmut Hanefi ile söyleşi yaptım. Mahmut Hanefi kendini anlatırken, konuyu Karasuspor’a getirdi. Corona Virüsten sonra her şey dünden farklı olacak. Ben bu nedenle Karasuspor’un paraya dayalı sisteminden dönüş yapıp, öz kaynak düzenine dönmesi için Alt yapı projesinin başına geçtim. Mahmut Hanefi doğruyu bulmuş. Umarım son yıllarda yarışmacı kimlikle futbol çok para harcayan Karasuspor Mahmut Hanefi’nin işaret ettiği Karasulu, Karasuspor projesinin adımlarını atmak için alt yapı projesine sıkı sıkıya sarılır. Aklın yolu bir, artık yarın ve yarınlarda ülkenin içindeki Ekonomik kriz her kesimi sıkboğaz edecek. Devir ayağını yorganına göre uzatma devri. Karasuspor kendine ait bir tesisi mevcut yönetimle yaparak bir adım attı, şimdi bu adıma safkan Karasulu projesini katma zamanı.

ANILAR, ANILAR, ANILAR

Coşkun Sabah’ın anılarından bahsetmeyeceğim. Bizim Anıların içini eski bir resmin içinde yaşayan üç efsane ile dolduracağım. Erol Hızal Kaptan gönderdi bu resmi. Tozlu raflar arasından alıp benim önüme koyunca bende bu güzel dostluk kokan anıyı aldım benim Soframın üstüne koydum. Necip Koçkar (Sakarya’nın Amatör futbolda yaşayan efsanesi) Erol Hızal (Futboldaki çıkışını Sakaryaspor kaptanlığına kadar taçlandırmış) Yıldırımspor’un, Sakaryaspor’un efsane olmuş oyuncularından. Resimdeki üçüncü kişi de yaklaşık kırk yaşına kadar Profesyonel anlamda forma giymiş, Ferit. Üç güzel futbol dostu, bu dostluklarını almışlar bir masa etrafına donatmışlar. Üç yaşlı kurda sağlıklı nice yıllar diyerek Anılar dosyasının üstünü örtüyorum.

BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR

Cumhur Genç demiş ki, “Sakaryaspor’u 6 milyon borçla aldık.” Kimden aldı? İbrahim Nalbant’tan. İbrahim Nalbant ne kadar borçla aldı ve kimin borcunu ödeyerek Sakaryaspor’un transfer yasağını kaldırdı. Ağlamak yok, dert yanmak yok. Bu takımın yönetiminde son üç yıldır ben yoktum.  Gelirken sizi neler beklediğini bilmiyorduk deme lüksünüz yok. Siz her şeyi ama her şeyi, sizden önceki Başkan İbrahim Nalbant’tan çok daha iyi biliyordunuz. Yanılıyorsam, yanılıyorsun deyin. Cumhur Genç, samimi bir düşünceyi de bu açıklamanın içine koymuş, Her yönetim Şampiyonluk için ister istemez bu uğurda açılım yapabiliyor demiş. İnsaflı bir yaklaşım ama yetersiz. Yönetimlerin işi borç yükünü yükseltmek değil, azaltmak olmalı. Bunun içinde sizin deyiminizle, mevcut sıkıntılarla boğuşmamak adına kalıcı gelir şart, bu uğurda proje üretmek adıma yola çıkmışsınız. Oto Park projesi gitti, bakalım bu uğurda ne gibi bir proje üreteceksiniz. Bugünü aramamak koşuluyla size başarılar dilerim.

BAHADIR VE HARUN ÖZKAN

Sakarya Hakemliğinin Ulusal Klasman resmini dilimin döndüğünce Hakem evinle ve de sizinle buluşturmuş Sakarya hakemliğinin üst klasman röntgenini çekmiştim.  Bir de hakemlerin yukarılara tırmanmak adına mücadele verdikleri Bölgesel Amatör Lig (BAL) var. Bu ligde yardımcı hakemler, orta hakemliğe orta hakemler yerini korurken Ulusal Hakemliğe çıkmak adına mücadele verirler. BAL’da orta hakem klasmanında Bahadır İleri, Harun Özkan, Tayfun Güz, Yunus Aytekin Atabek, Zeki Erdem Şen var. Bu isimler arasındaki yarışa bir baktım. Harun Özkan ile Bahadır İleri diğerlerine göre bir adım öndeler. Diğerlerinin hem hakemlik yapıları, hem Ulusal şansları bu ikiliye göre çok gerilerde seyrettiğini, hakem evi bilgileri, benim gözlemlerimle harmanladım ve bu kanıya vardım. Yardımcı hakemlikten yukarıya kim çıkar? Bu sayı ne kadar olur? Bunun için bende bir tahmin yok. Bu kategoride maç sayıları önümde ama Ulusal Hakemlik için kriterler kimden yana ağır basıyor? Bunu bu işin başındakiler bilir. Umarım Ulusal Hakemliğin sayısı sezon sonu sayısal olarak taçlanır.

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!