Özel ve partner sporcular Lüleburgaz’da tek yürek, tek ses oldu « Sakarya'nın Güncel Spor Haber Portalı
SON DAKİKA

Özel ve partner sporcular Lüleburgaz’da tek yürek, tek ses oldu

Bu haber 12 Nisan 2018 - 0:19 'de eklendi ve Bu haber 531 kez okundu. kez görüntülendi.

Özel ve partner sporcular

Lüleburgaz’da tek yürek, tek ses oldu

 

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri yaşıtlarıyla kaynaştırıp topluma kazandırmayı amaçlayan Özel Olimpiyatlar Türkiye, Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi Ulusal Turnuvası açılış törenini Lüleburgaz’da gerçekleştirdi.

10-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek turnuvada, yıl boyunca beraber antrenman yapan ve oyunlara katılan sporcular takımlar halinde futbol maçları yapacak.

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyler için düzenlediği etkinliklerine Lüleburgaz’da devam ediyor.

 

Lüleburgaz Kaymakamlığı ve Lüleburgaz Belediyesi desteği ile düzenlenen Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi Ulusal Turnuvası, Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi Tesisleri’nde başladı. Bursa, Kayseri, Kırklareli, Manisa, İzmir, Balıkesir, Erzincan, Kastamonu, Kocaeli, Macaristan ve KKTC’den gelen 140 özel ve partner sporcu, turnuva kapsamında oluşturdukları takımlarla futbol branşında mücadele edecek.

 

Açılış gününde tribünleri dolduran ailelerin de özel sporculara alkışlarla destek verdiği Dilek Sabancı Karma Futbol Turnuvası, 8-15 yaş aralığındaki özel sporcu ve partner sporcuları aynı takım çatısı altında birleştirerek birlikte oynamalarını sağlıyor.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, oyunlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Özel çocuklarımızı sosyal hayatın içine çekebilmek amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Çocuklarımızın yaşıtlarıyla kaynaştıkları, birlikte yarışıp birlikte kazanmanın mutluluğunu yaşadıkları bir ortam yaratmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın katılımıyla gerçekleşen oyunlar 3 gün boyunca sürecek.

 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında

1982 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170’ten fazla ülkeye yayılmış 5 milyondan fazla özel sporcuya ulaşan uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Kuruluşundan beri Onursal Başkanlığını yürüten Dilek Sabancı’nın maddi ve manevi bireysel destekleri ve liderliğiyle 2002 yılında bugünkü dernek statüsünü kazanan Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve diğer bireylerle eşit haklarla sosyal hayata katılımlarını sağlamayı hedeflemektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.