Kentle yeniden tanışmak tarafından Akademi Bülten • Konu #4

featured

Kentle yeniden tanışmak

tarafından Akademi Bülten • Konu #4 • Tarayıcıda görüntüle

Herkese merhaba,

Ulusal basının neredeyse tamamını kapsayan İstanbul ile Ankara ve İzmir odaklı oluşturulan özel statüler; günümüzde aktif olan Anadolu kent spor kulüpleri ile o kentlerde yaşayan bireylerin bağlarının yarım kalmasına, oturaklı bir kent kültürü oluşturamamasına yol açan en önemli etkenlerden. Peki Akademi modeli bu etkenler üzerinden hangi parantezi açabilir? Bir kent kültürü, Akademi modeliyle ve çalışmalarıyla nasıl oluşturulabilir? Kentle yeniden tanışmak adlı sayı konusu, bültenin sonunda.

Ayrıca yeni Akademi Podcast yayınlarını, SakaryaSporu ve AAKA çalışmalarını ve önemli gelişmeleri bültende derledik.

Yaklaşık okuma süresi 5 dakika. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere. İyi okumalar.

 

Sakaryalı kayakçı Özlem Çarıkcıoğlu 2022 Olimpiyatlarındaydı

Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, alp disiplininde Sakarya doğumlu Özlem Çarıkcıoğlu, Türkiye’yi temsil etti. Özlem daha önce 2018 PyeongChang Olimpiyat Oyunlarında alp disiplininde yarışan tek kadın sporcu olmuştu.

Milli kayakçı Özlem Çarıkcıoğlu, alp disiplini slalom yarışında ilk inişte 1:09.45, ikinci inişte ise 1:09.47’lik süre sonucunda toplamda 2:18.92 ile 49. sırayı aldı ve Beijing 2022 mücadelesini noktaladı.

Yeni Akademi Podcast Yayınları

 

 

Maç Topu S2B1’de, Eczacıbaşı SK İletişim, Pazarlama ve Sponsorluk Sorumlusu İpek Birol oldu.

Sakaryaspor’un sezonuna ait teknik değerlendirmelerin yapıldığı Orta serisinin yedinci bölümünde ise Sakaryaspor’un aldığı mağlubiyetler ve olası çözümler değerlendirildi.

Uluslararası Şampiyonluğu Bulunan Sakarya Doğumlu Sporcular Listesi

SakaryaSporu.com, istatistik veri çalışması olarak uluslararası şampiyonluk yaşayan, Sakarya (il olmadan önce Adapazarı) doğumlu sporcuları derledi.

SakaryaSporu / Almanak bölümünde ise 1968 yılında Sakaryaspor’un maçını seyretmeye gelen en yaşlı üye 72’lik Ayşe Nine ile ilgili haber,

 

SakaryaSporu / Almanak bölümünden

Sakarya’nın bir döneme damga vuran gazetecilerinden merhum Zekai Erdal’ın, 1968 yılına ait “Taraftarlar Flama ve Bayrak Hazırlıyor” haberi: https://sakaryasporu.com/d/367

 

1968 yılında Sakaryaspor’un maçını seyretmeye gelen en yaşlı üye 72’lik Ayşe Nine ile ilgili haber: https://sakaryasporu.com/d/359

Bir AAKA Dosyası: 1926 Türkiye Salon ve İlanat Gazetesi’nde Adapazarı ve Hendek

İstanbul’da o dönem ayda bir defa neşr olunan Türkiye Salon ve İlanat Gazetesinin, 1926 yılına ait ticaret rehberi kısmında Adapazarı ve Hendek işlenmiştir. Kentin yönetiminden, genel görünümünden ve ticaret hayatından bazı fotoğrafları ve gazetedeki bölümleri, AAKA ekibi günümüz Türkçesiyle derledi.

Koleksiyona Katılanlar

1984 yılına ait Sakaryaspor madalyası

1910 yılına ait Erkir gazeteleri — Bilinen yerel basın tarihi değişiyor. Sakarya Basını artık 112 yıllık.

Adapazarı / Karaağaçdibi doğumlu Markos Terzian’ın imtiyaz sahipliğinde, 1910 yılında Adapazarı’nda basılan Erkir (Memleket) Gazetesi, AAKA araştırmasıyla bulunarak, Akademi’nin oluşturduğu kent tarihi koleksiyonuna katıldı. 7 nüshanın bulunduğu neşriyat, Sakarya basın tarihinin, bilinenin aksine 112 yıllık tarihe sahip olduğunu kanıtlıyor.

AAKA araştırmasına resmî belgelerle katkıda bulunmak isteyenler, buradan bağlantıya geçebilirler.

Sayı Konusu: Kentle yeniden tanışmak

 

Ulusal basının neredeyse tamamını oluşturan İstanbul ile Ankara ve İzmir odaklı oluşturulan özel statüler; günümüzde aktif olan Anadolu kent spor kulüpleri ile o kentlerde yaşayan bireylerin bağlarının yarım kalmasına, oturaklı bir kent kültürü oluşturamamasına yol açan en önemli etkenlerden.

Bu üç il dışındaki kent spor kulüplerinin, yıllar boyunca böylesi bir hegemonya altında kalması, tarihin eksik veya yanlış yazılarak aktarılmasına da sebebiyet verdi. İçlerinde Sakaryaspor’un da bulunduğu, kökleri daha öncesine dayanan spor kulüpleri, liglere çok geç dahil edilişin yanında, önce 40’larda zorunlu kılınan gençlik kulüpleri ile ardından da 50’li ve 60’lı yıllarda Ankara üzerinden uğradığı tek şehir tek kulüp birleştirmesi ile onarılması güç bir erozyona uğradı. Bu durum; göç edenlerin, içlerinde Adapazarı’nın da olduğu, göç ettikleri topraklarla kalıcı bir bağ oluşturamamasına yol açtı.

Günümüzde basın ve medya kanallarıyla sürdürülen bu Anadolu kentlerini eşit oranda kapsamayan tutum; birçok kentte yaşayan insanın, yaşadıkları kentin sporuyla bağ oluşturması yerine, İstanbul’a odaklanmasına yol açıyor. İstanbul dışındaki kentlerde, o kentin sporuna ait spor taraftarlığı, maruz kaldığı bu etki nedeniyle yarım yüzyıldan fazladır azınlık konumunda yer alıyor.

Akademi; kent insanının erozyona uğramış konumunu, bir kent kimliği oluşturma gayretiyle daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir alana konumlandırma amacı taşıyor. Anadolu kent insanı; içerisinde spor kulüplerinin de yaşamaya devam ettiği, yaşadığı yer ile, o yerin sporuyla ve sosyal tarihiyle tam da bu yüzden yeniden tanışmalı. Akademi modeliyle çalışan organizasyonlar, Sakarya’da olduğu gibi her kentte ortaya çıkmalı, çünkü toprağı deştikçe ve derine indikçe; insan ve kent birbiriyle birleşiyor, o kent ile oluşan bağ güçleniyor ve bir kimliğe dönüşüyor.

kısa.. kısa..

🚴🏼 Yakın bir zamanda vefat eden Sakarya doğumlu bisiklet efsanesi Tuncer Salihoğlu ile ilgili bir makale buradan okunabilir.

🏅 Henüz takip etmiyorsanız, SakaryaSporu hesabı, Sakarya sporuna ait gelişmeleri ve istatistik çalışmalarını Twitter üzerinden burada aktarıyor.

📖 Akademi modeli nedir ve nasıl çalışıyor? Detaylı bilgiler burada.

🗞️ 2021 boyunca Akademi’de hangi çalışmaların yapıldığını özetleyen bir önceki bülteni henüz okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz. Akademi’nin geçmiş bültenlerine ulaşmak veya bülteni çevrenize önermek için şu adresi kullanılabilirsiniz.

🔗 Akademi’nin tüm medya hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

🧩 Her türlü sorunuzu ve önerinizi, buraya tıklayarak Akademi’ye iletilebilirsiniz.

Bu konuyu sevdin mi?

 

 

Akademi Bülten

tarafından Akademi Bülten

Akademi’nin üzerinde çalıştığı projelerle ilgili gelişmeler ve haberlerin özetleri doğrudan e-posta adresinizde.

 

Tweet      Paylaş

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.

Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.

Revue kullanılarak iletildi

Akademi Sakaryaspor — Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/101 Serdivan/Sakarya

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!