ermin elmas

İbrahim Murat Gündüz sporcular için antrenörün önemini ve özelliklerini anlattı

featured

Hepimiz çocuğumuzun spor yapmasını ve yaptığı sporda başarılı olmasını isteriz diye söze başlayan ibrahim Murat gündüz çocuklara sporu sevdirme, yaptığı sporda başarılı olmasını sağlayabilme konularında antrenörünün çok önemli olduğunu vurguladı.

İdeal antrenör konusunda Muaythai Milli Takımı Teknik Direktörü Şahin Eroğlu’nu herkesin örnek alması gerektiğini belirten  İbrahim Murat Gündüz, antrenör çocuğumuzun abisi ya da babası gibidir, çocuğumuz ile antrenör arasındaki ilişkiye biz ebeveynler asla karışmamalıyız dedi.

İbrahim Murat gündüz antrenörler ile alakalı şunları söyledi;

Antrenörlerin tarzları, davranışları ve özellikleri derinlemesine ele alındığında,antrenörün ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Başarı için kurumsal bilgileri ile tecrübelerini sporcusuna aktaran antrenör, bir yandan da sporcusunu anlamalı, yeteneklerine göre sporcusunu yönlendirmeli ve motive etmelidir. Antrenör ayrıca sporcularına özgüven  duygusunu aşılamalı, birlik ve beraberlik ile dürüstlük ilkelerini elden bırakmadan çalışmalarına devam etmelidir.

Bir sporcu ya da bir takımın sporcuları ne kadar yetenekli ve azimli olursa olsun, uygun biçimde yönlendirilmezler, teknik ve taktik yönlerden geliştirilmezlerse , başarıya asla ulaşılamaz. Başarı için tüm sporcular bir antrenöre ihtiyaç duyar. Bir antrenörün görevi yalnızca çalıştırmak ya da sporun nasıl yapılacağını göstermek değildir. Antrenör spor bilimcilerinden, spor hekimlerinden ve spor psikologlarından aldığı bilgileri, kendi deneyimleri ile karşılaştırdıktan sonra sporcuya aktarır. Çünkü bilim adamlarının verileri kanıtlanmış bilgiler olmasına rağmen teorik  oldukları için pratik uygulamada her sporcuya uygun değildirler.

Performans sporunda temel amaç olan başarının kazanılabilmesi için gerekli olan en önemli şart, sağlıklı bir antrenör-sporcu ilişkisinin sağlanabilmesidir. Antrenörün temel çalışma alanı sporcusu ya da takımıdır.  Antrenörün sporcu ya da takımla ilişkisinin amacına uygun biçimde yürütülmesinde hem kendisinin çeşitli özellikleri, hem de sporcusunu ya da takımının özellikleri büyük önem taşır. Antrenör-sporcu ilişkisinin sağlıklı olarak yürütülerek başarıyla sonuçlandırılmasında antrenörle ilgili iki önemli  etken vardır. Bunlar antrenörün özellikleri ve antrenörün çalışma yöntemidir.

İbrahim Murat Gündüz; bizler çocuğumuzun antrenörüne güvenmeli ve ebeveynler olarak antrenöre saygı duyduğumuz gibi çocuğumuzada antrenörüne saygı duymayı öğretmeliyiz diyerek sözlerini tamamladı.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!