COVİD 19 GÜNLÜKLERİ-2 (FUTBOLDA KURAL DEĞİŞİKLİKLER KONUSUNDA ÖNERİLERİM)

canfer erdoğan
Abone Ol
Daha Fazla

COVİD 19 GÜNLÜKLERİ-2

(FUTBOLDA KURAL DEĞİŞİKLİKLER KONUSUNDA ÖNERİLERİM)

Şu anda yerkürede futbol hemen hemen durmuş durumda. Yaz aylarındaki ara herkesin yıllardır alıştığı bir durum olduğu için sıkıntı oluşturmuyordu ancak aniden ortaya çıkan bu durum futbola olan özlemi artırdı. Salgın etkisini azaltasa da bence futbolda seyircili günler için epey beklememiz gerekecek. Futbol zamanı tam belli olmasa da tekrar başlayacak meşin yuvarlak hareket edecek. Bu başlangıca uygun olarak ben de bu yazımda bir süredir kafamda olan kural değişiklikleri öneri şeklinde yazmak istiyorum:

  • Futbol sahasının çizgilerinde değişiklik yapma zamanı geldi. Orta yuvarlağın anlamı kalmadı. Çünkü başlama vuruşlarında da kural değişti ve tek kişi bu vuruşu istediği öne , istediği mesafede yapabiliyor. Bence orta yuvarlak kaldırılmalı , böylece az çizgili saha görüntüsü oyun hızı bakımından da psikolojik olarak olumlu etki oluşturur.
  • Kaleciler oyuncu değişikliklerinde aslında en dezavantajlı oyuncular. Asıl kaleci sakatlanmadıkça sezon boyunca şans alamayanları da var. Bence oyuncu değişiklerinin sayısı beşe çıkmalı ,bunlardan biri de sadece kalecilere tahsis edilmeli. Yedek kulübesindeki oyuncu sayısı 18’den 21’e çıktı ama değişiklik sayısı aynı kaldı Bunun da artırılması gerekiyor.
  • Ofsayt konusundaki uygulama bence çok mantıksız. Rakibinden birkaç cm. önde olan oyuncu ofsayt sayılıyor ki bunu bazen ayarlayabilmek hem zor hem de bu durum futbolun süsü hücum ve gol konularında da eksi bir hal oluşturuyor. Ofsayt savunma oyuncusu ile rakip oyuncunun birbirinden kopması ,ikisinin aynı iz düşümde olmaması (yani yan yana oldukları her durum, isterse biraz önde de olsa ofsayt sayılmamalı)şeklinde tekrar düzenlenmeli. Bu olursa hücum alanında müthiş bir zenginlik olacaktır.
  • Özellikle Türk futbolunda bir sorun: Sakatlıklarda oyunun durması… Nedense galip olan takımın oyuncusu hep sakatlanır, enik durumdaki de sakatlanmaz(!) Bu durumun kötüye kullanıldığı açık. Benim önerim sakatlanan oyuncunun dışarı çıktıktan sonra en az iki dakika beklemesi. Burada dördüncü hakem durumu yönetmeli. Futbolcu sağlık sorunu yaşadığını iddia etmiyor mu ? Sorun sağlıksa hemen eri dönmemeli 120 saniye kendini ölçüp biçmelisin. İstismarcıların da böylece önü kapanır.
  • VAR uygulamasında iptal edilen goller için şu sınırlama getirilmeli. Golden 30 saniye öncesine kadar faul vs. varsa ve top rakip yarı alandaysa gol iptal edilebilmeli, yoksa herhangi bir kararda hata olsa da gol geçerli sayılmalı.
  • Her teknik direktörün 90 dakika içerisinde sadece bir kez, istediği bir pozisyonu hakeme VAR’da inceletme hakkı olmalı.
  • Taç atışlarının ya paralel ya da ileriye doğru kullanılması, geriye doğru ise kullanılmaması şartı getirilmeli. Böylece taç atışları bile bugünden daha önemli hale gelecektir.

Bu önerilerim kendi çapımdaki zihin egzersizleri. Şunu göz ardı etmiyorum: futbolun bu denli sevilmesi ve yaygınlaşmasında, kurallarının basitliğinin ve sık değişmemesinin de rolü var. Bence güreş sporunun kurallarıyla o kadar çok oynadılar ki bu spor dalı ilerleyeceğine geriledi. Değişikliklerin ana omurgaya, temel heyecana olumsuz etki yapmaması, ufak dizaynlar şeklinde olması gerekir. Bence her futbol seyircisi de sadece pasif izleyen konumunda olmamalı, izlerken kendisi de bir takım yenilikler peşinde koşmalı.

Tüm bunları yazmışken Ramazan ayında olmamıza uygun olarak bir başka konuda bilgi vermek istiyorum. Muhammed Hamidullah’ın iki ciltlik büyük boy ‘İslam Peygamberi’ adlı eserini okurken eserde Peygamber zamanında Mekke ve Medine’de ‘kurrek’ adı verilen bir çeşit ayak topunun oynandığını, büyük kalabalıklar halinde insanların izlemeye geldiğini de belirtelim. Yani futbola benzer oyun Arap yarımadasında da görülmüş ve yasaklandığına dair de bir kayıt eserde yok.

 

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!