BASKETBOLDA İŞİMİZ ZOR!

Abone Ol
Daha Fazla

BASKETBOLDA İŞİMİZ ZOR!

Türkiye’de futbol seyircisi azalırken basketbol seyircisi sayısı yükseliyor. Bunda futboldaki türlü olumsuzlukların, bıkkınlığın, kayırmanın, ekonominin etkisi büyük.

Basketbola son yıllarda önemli yatırımlar yapılması, salon ortamı, nispeten nezih bir seyirci ortamı,oyun formatından kaynaklanan heyecan ve süreklilik, bilet fiyatları, uluslar arası başarılar vs. nedeniyle basketbol ilgi çekmeye başladı.

Mersin takımını satın alarak ikinci lige başlayan Sakarya Büyükşehir Belediyesi lig sürecinde heyecan meydana getirdi Sakarya’da. 34 haftalık-bana göre çok uzun olan- lig periyodunun tek amacı playoff için sıralamaydı. Bu yüzden son haftalarda hesap yapan takımlar garip sonuçlar da almaya başladılar. Sakarya BŞB, bu süreçte bana göre yanlış bir strateji çizdi. İki maçta da zorlandığı ve ikinci ligde son yıllarda dişli bir görüntü çizen, şehir takımı olan  Yeşil Giresun takımından kaçmak gerekirdi ama bu yapılmadı ve lig ikinci bitirildi.

Mondi Melikşah ile oynanan serinin son maçında salondaydım. Öncelikle şunu belirteyim. Seyirci sayısı çok iyi hatta merdivenler bile doluydu ama ilimizde henüz bir basketbol seyircisi oluşmamış durumda. Sahanın içine etki yapan, oyunu okuyan, rakibi ve hakemi etkileyen bütüncül bir yapı yok.

Ligi kendisinden beş galibiyet daha az alarak 7.sırada bitiren rakibi karşısında serinin üçüncü maçına çıkmak zorunda kalan Sakarya BŞB, oldukça şanslıydı. Çünkü Kayseri ekibinin en önemli silahı Leemire Goldwire, yedinci dakikada sakatlandı ve bir daha oyuna giremedi. Afallayan üniversite takımı karşısında bana göre iki çeyrek kişilik takımımız bir anda farkı açtı. (İki çeyrekten kastım şu: Dunn tam bir oyuncu, Hughes 0.75, Yiğitcan ise 0.50 derecesinde bir oyuncu.)

Bütün yük Peacock’a binince rakip takım ritmini bulamadı. Bizden daha fazla ribaund (34-30) daha az top kaybı (10-14) yapmasına karşın yerli oyuncularının karakter koyamaması yüzünden Melikşah Üniversitesi maçı kaybetti. Buna karşın ilk yarıda 15 sayı bulan Dunn’ın ikinci yarıda hiç sayı atamaması da bizim kırılgan bir takım olduğumuzun göstergesiydi adeta. Zaman zaman Peacock’la yapılan ikili oyunlarda bile bile lades yaptık ve siyahi oyuncu karşısında zorlandık ama onun da doğal olarak yorulması gecenin bizim lehimize olan unsurlarından biriydi.

Ligde deplasmanda 82-77,Kocaeli’nde oynanan iç saha maçımızda da 74-72 yendiğimiz Yeşil Giresun takımını, bu iki maçta da son periyottaki oyunumuzla yenmiştik. Yarı finalin ilk maçında attığımız 81 sayının 56’sı Dunn-Hughes ikilisinden geldi. Oysa rakip takım daha dengeli bir profil çizdi ve dört oyuncusu çift haneli sayılara ulaşmayı başardı.

Ama asıl olay başka!

Evinde oynadığın bir maçta 37-24 ‘lük ezici bir ribaunt zaafiyetin varsa basketbolda maç kazanamazsın.

Bu yazının yazıldığı saatlerde serinin ikinci maçı oynanmamıştı ancak saha avantajını ele geçiren Karadeniz ekibi karşısında sonuç ne olursa olsun oldukça zorlanacağımız bir gerçek.

 

Giriş Yap

Sportif54.com - Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!