55’inci CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU (TOUR OF TURKEY) SONA ERDİ

featured
55’inci CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU (TOUR OF TURKEY) SONA ERDİ
SALCANO SAKARYA – İSTANBUL ETABINI LOTTO SOUDAL TAKIMINDAN CALEB EWAN KAZANDI

ALTI GÜN SÜREN, TOPLAM UZUNLUĞU 993.4 KİLOMETRE OLAN TUR’U BORA HANSGROHE TAKIMI’NDAN FELIX GROSSSCHARTNER KAZANARAK 2019’UN ŞAMPİYONU OLDU
 
TAKIM ŞAMPİYONLUĞUNU İSE MANZANA POSTOBON TAKIMI ELDE ETTİ

TÜRK MİLLİ TAKIMI’NDAN FERİTCAN ŞAMLI, PODYUMDA NİŞANLISINA EVLENME TEKLİF ETTİ

SPOR-TOTO’NUN SPONSORLUĞUNDAKİ TURKUAZ MAYOYU KAZANAN FELIX GROSSSCHARTNER, 55 YILLIK TUR’UN TARİHİNDE  ŞAMPİYON OLAN İLK AVUSTURYALI BİSİKLETÇİ UNVANINI ALDI

TÜRK MİLLİ TAKIMI’NDAN FERİTCAN ŞAMLI KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN SPONSPORLUĞUNDAKİ BEYAZ MAYOYU, 

SALCANO’NUN SPONSORLUĞUNDAKİ YEŞİL MAYOYU SAM BENNET, 

TURKISH AIRLINES’İN SPONSORLUĞUNDAKİ KIRMIZI MAYOYU THIMO WILLEMS KAZANDI
55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Türkiye Bisiklet Turu’nun (Presidential Cycling Tour Of Turkey) bugün koşulan 172.4 kilometrelik Salcano Sakarya – İstanbul etabını Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan 4 saat 10 dakika 41 saniye kazandı. Altı gün süren ve toplam uzunluğu 993.4 kilometre olan Tur’u Genel Ferdi Klasmanda birinci olarak tamamlayan Felix Grossschartner böylece 2019’un şampiyonu oldu. Grossschartner aynı zamanda Tur’un 55 yıllık tarihinde şampiyon olan ilk Avusturyalı sporcu unvanını aldı. Grossschartner şampiyonluğa 24 saat 53 dakika 58 saniye ile ulaştı. Tur’un takım birinciliğini ise Manzana Postobon ekibi elde etti.

FERİTCAN ŞAMLI‘DAN PODYUMDA EVLENME TEKLİFİ 
Etap başlamadan imza atmak için podyuma çıkan Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı, nişanlısı Merve Demircioğlu’na evlenme teklif ederken renkli görüntüler sergilendi.

110 SPORCU START ALDI
Sabahın erken saatlerinde karlı bir güne uyanan sporcular Kartepe’den finiş noktası olan Sakarya’ya gelerek burada son hazırlıklarını yapıp İstanbul’a doğru pedal basmaya başladı. Astana Takımı’ndan Yuriy Natarov ile, Dimension Data Takımı’ndan Scott Davies start almadı ve İstanbul için 110 sporcu kıyasıya bir mücadeleye başladı.

İLK KAÇIŞLAR
Startın hemen ardından Caja Rural Takımı’ndan Mauricio Moreria Guarino, Neri-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems, Sottoli Selle Italia Takımı’ndan Lorenzo Fortunato, Nippo- Vini Fantini-Falzane Takımı’ndan Hayato Yoshida, Rally Uhc Cycling Takımı’ndan Emerson Oronto ve Türk Milli Takımı’ndan Ahmet Akdilek ilk kaçış grubunu oluşturup arayı 3 dakika 50 saniye açtı. 18’inci kilometrede ön grupta yer alan Mauricio Moriera bilinmeyen bir nedenle gruptan ayrıldı ve pelotonla (ana grup) etaba devam etti. 20’inci kilometrede fark 4 dakika 45 saniye oldu.

SALCANO SPRİNT PRİMİNİ FORTUNATO KAZANDI 
28.7’nci kilometrede Salcano sponsorluğundaki prim kapısı geçildi. İlk üç sırayı şu sporcular elde etti:
1- Lorenzo Fortunato ( Neri Sottoli Selle Italia)
2- Ahmet Akdilek (Türk Milli Takımı)
3- Hayato Yoshida (Nippo-Vini Fantini-Falzane) Bu arada kapı geçildikten sonra daha önce gruptan ayrılan Mauricio Moreira yeniden kaçış grubuna dahil oldu. Fark net 5 dakika olarak açıklandı.

TURKISH AIRLINES PRİM KAPISINI WILLEMS GEÇTİ, KIRMIZI MAYO’YU KAPTI 57.9’uncu kilometrede Turkish Airlines prim kapısı geçildi. Tur’un başından bu yana kırmızı mayoyu alabilmek için kıyasıya bir mücadele veren Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems nihayet bu arzusunu gerçekleştirdi. Prim kapısını birinci  geçerek 2019 yılının tırmanış şampiyonu oldu ve kırmızı mayoyu kaptı. Prim kapısının ikinciliğini Neri Sottoli Selle Italia Takımı’ndan Lorenzo Fortunato aldı. Üçüncülüğü de Türk Milli Takımı’ndan Ahmet Akdilek elde etti.

TEMPO ÇOK YAVAŞ
Kaçış ve ana grubun (peloton) etap güzergahlarından tahmini geçiş dakikaları ise 15-20 dakika rötarlı oldu. Bu da bisikletçilerin temposunun çok yavaş olduğunu ortaya koydu. Tırmanış prim kapısı geçildikten sonra kaçış grubu ile ana grubun arasındaki fark 3 dakikaya indi. Etapta 67’inci kilometre bu zaman farkı ile kat edilmiş oldu. 100’üncü kilometre geçilirken sporcularda Gebze’yi geride bırakmış oldular. Zaman farkı 2 dakika 45 saniye olarak verildi.

AVRASYA TÜNELİNDEN GEÇTİLER
Bisikletçiler finişe 23.3 kilometre kala Avrasya Tüneli’ne girdi. Denizin 97 metre altından geçen sporcular bir yandan pedal çevirip, diğer taraftan bu mühendislik harikası tüneli hayranlıkla izlediler. Bisikletçiler uzunluğu 5.4 kilometre olan tünel sonrası Sirkeci istikametinde finişe doğru gelmeye başladı. Tünel çıkışında Türk Milli Takımı’ndan Ahmet Akdilek daha fazla gidemedi ve ana gruba dahil oldu.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ
Etabın son prim kapısı finişe 13.5 kilometrede geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki prim kapısı sonuçları şu şekilde oluştu.
1- Thimo Willems (Sport Vlaanderan)
2- Hayato Yoshida (Nippo- Vini Fantini- Falzane)
3- Emerson Oronto (Rally Uhc Cycling)

5 KİLOMETRE KALA ANA GRUP BİRLEŞTİ
Finişe 5 kilometre kala kaçış grubu ile, ana grup birleşti. Artık gözler hem etabı, hem de Tur’u kimin kazanacağına çevrilmişti. Ve harika denebilecek finişi Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan yaptı ve etabı birinci bitirdi.

İŞTE ŞAMPİYONLAR
55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun mayo dağılımlarına göre 2019 şampiyonları şu şekilde belirlendi.

Spor-Toto’nun sponsorluğundaki turkuaz mayoyu Bora Hansgrohe Takımı’ndan Felix Grossschartner kazandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki beyaz mayonun sahibi Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı oldu.

Turkish Airlines sponsorluğundaki kırmızı mayoyu Sport Vlaanderan Takımından Thimo Willems elde etti.

Salcano’nun sponsorluğundaki yeşil mayoyu da Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett kazandı.

Giriş Yap

Sakaryaspor ve Sakarya Amatör Futbol Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!