SON DAKİKA

Salı Sofrası The end

Bu haber 05 Mayıs 2015 - 9:34 'de eklendi ve Bu haber 745 kez okundu. kez görüntülendi.

TFF 2 ligine kim çıkar falına bakarken, futbol falcıları bizi yanılttı. Sakaryaspor ,Ankara Demir derken ikinci yarı performansıyla bu düşünceleri bir İstanbul takımı yerle bir etti. Demek ki fala inanmamak gerekiyormuş. Fal baktır ama fala inanma diyenler kazandı. Veya bizim falcılar eksik taşla bu işe baktılar.( Taş falını bilirsiniz onu kastediyorum)Bizim için Ankara’da biten TFF ye direk çıkış hayalini Ankara sporda Üsküdar’da bıraktı. Şu futbol ne garip bir oyun be. Bizim iki sefer yendiğimiz Üsküdar Anadolu bizim kendimizi şartlandırdığımız TFF 2 ligine çıktı. Bizi iki sefer yenen Ankara Demirspor’da bizden sonraki hayal kırıklığının adresi oldu. İki fovari Playoffa kaldı. Sakaryaspor gecen yıl son anda, son maçta TFF 3 liginde kalma heyecanının üstüne, TFF 2 lige çıkma heyecanını son ana kadar taşıyamadı. Onca imkanın içinden kala kala Play off kaldı. Ordan Futbol mutluğu çıkarmı? Bu kendi sorduğumda evet demek için eldeki futbol verileri beni heyecanlandırmıyor . Bir umut ,o kadar. Futbolda umut var ise demek ki her şey bitmedi diyerek teselli ikramiyesini cebime koyup beklemek istiyorum.

ALMANYANIN ÜNİVERSİTELERİ
CHP Kılıcdaroğlu ile Almanya’da başlattığı secim çalışmaları içinde Gurbetcilerle buluşması, Yurt dışında ses verdi. Kemal Kılıcdaroğlunun her kesimi içine alan ,her kesime umut dağıtan tutarlı secim konuşması içinden bir önemli ayrıntıyı aldım bizim sofranın içeresinde ağırladım. Kılıcdaroğlunun anlatımından alıntıdır.2 Dünya savaşından sonra Almanya kaybeder. Koskoca ülkede taş taş üstünde kalmaz. Kazanan darafın Amerikan Generali Alman Generale döner bu enkazdan nasıl çıkacaksınız der ,anlamlı ,anlamlı.Alman General döner Amerikalı generale ,Almanyanın Üniversiteleri ayakta der. İşte o Olmanya şimdi, O Üniversiteler sayesinde ,kalkınmada , ekonomide dünya markası oldu.. Bizde de Üniversiteler var. İlim irfan öğretmenin dışında kaldılar(Bazı İstisnalar halen ayakta). Geçenlerde açıklandı, Üniversitelerde Fizik, Kimya ve Matemetik dersleri kaldırılmış. Bizim Üniversiteler günün iktidarının belirlediği İslami düzen doğrultusunda İlimden uzaklaşıyor. Böyle bir ülke kalkınırmı? Bu konuyla ilgili bizden bir anektot verelim.Yıllar önce Anap iktidarı döneminde (1986 )Vehbi Koç yaşamın içindeyken ,o günlerde şöyle bir düşüncesini kamuoyu ile paylaşır. Ülkenin şu an camilerden önce Okullara ve de Öğrenci yurtlarına ihtiyacı vardır. Vay vay Vehbi Koç sen bu düşünceyi , yaşayıpta bu günlerde açıklamaya kalksaydın ,neler olurdu neler. İyiki sen bu günki Türkiyeyi görmüyorsun. Sayın Koc yine de yattığın yerde rahat uyu. Cehalet gidici ,ilim ,irfan ,bilim kalıcıdır.
BEŞİKTŞLILIK RUHU
Gecenlerde Beşiktaşla ilgili ama birçok kulübü de ilgilendirebilecek önemli bir ayrıntı gazetelere yansıdı. Beşiktaşta dört aydır maaşını alamayan Den baba ,Gökhan Töre, Tolgay ,Veli, Sivok ile yönetici Ahmet Nur Cebi toplantı yaptı. Cebi Beşiktaşın içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle futbolculardan bu süreç için kendilerine zaman tanıdıkları için teşekkür ederken ,alacakların en kısa sürede ödeneceğini açıklayınca ,futbolculardan gelen taleple sarsıldı, hüzünlendi . Beşiktaşlı futbolcular ortak bir dille Cebiye şunu iletirler, biz nasıl olsa paramızı şöyle veya böyle alırız. Siz bizden önce üc aydan beri maaşlarını alamayan kulüp çalışanlarının maaşlarını verin derler. Herkes bu yanıtın içinden alsın kendine göre bir yorum yapsın. Ben bu örnek davranışı sadece alkışlamakla yetineceğim.
AVUSTURYADA KİTAP FUARI
Avusturya’da Kitap fuarını gezmekte varmış kaderde. Adı kitap fuarı. Hakikaten ilk bakışta kitap stantları var ama, daha ilerilere gidildiğinde yeme içme daha ön planda . Milli Görüşün egemenliğindeki bu fuar her yıl 25 -27 Nisan tarihleri arasında sergileniyormuş. Bir yerde Avusturya ,İsviçre,Almanya gibi devlerlerde yaşamlarını sürdüren,fuara yakın Türklerin buluşması da ,bu fuarın isim babası olabilir. Milli görüşe iyi gelir getirdiği söylenen fuara, bazı Türklerin belli görüşün himayesinde olduğu için tepki verdiğinde tanık olduk. Sonuçta kitap satışı istenilen düzeyde olmasada ,ağırlık dini kitaplarda olsa da ,gurbette birbirini göremeyene Türklerin kucaklaşması bu fuarın içindeki önemli zenginlik. Diğerleri maddiyat yüklü. Yiyecek içecek pahalımı dedim ,ordaki Türklerden ,hem temiz hem de ucuz yanıtı aldım.N eyalan söyliyeyim bende Akyazılı ,eski As Akyazıspor antrenörü Necdet Akarsunun ısmarladığı İlmik helvalı Dondurmayı çok beğendim.
BURADA GÜVENLİK YOK
İsvicre liginde Kral kupasında yarı finale kalan Vaduz ile Eschen karşılaşmasını izliyorum. Tribünlere bakıyorum ,stadın etrafına bakıyorum aradığımı göremiyorum. Etrafta ne polis ne güvenlik var. Allah alalh dedim kendi kendime. Birde benim Ülkem vede Sakarya gözümün önüne geldi. Orada sadece Süper lig düzeyindeki karşılaşmalarda Güvenlik var o kadar. Diğer yaş gruplarında Güvenlik diye birşey yok. Seyredenler maca sadece alkışlarını ortak ediyorlar. Mac sırasında birde istedikleri kadar bira içiyorlar. Bu yaşanırken kimsede onlara siz neden bira içiyorsunuz diye başına dikilmiyor. Yok yok bunlar herşeyi aşmışlar. Biz bunları ,buralardaki her alandaki gelişmeyi yüz yıl geçse de yakalayamayız. Buralara her gelişimde bu konuda dahada umutsuz olup geriye dönüyorum.
ÖZGÜR BAŞKANIN İŞİ ZOR
Sakarya Hakem ve Gözlemci derneğindeki son Olağanüstü Genel kurulun bıraktığı izler daha net olarak ortaya çıkmaya başladıkça, gelen yönetimin işinin zor olacağını düşünüyorum. Özgür Başkan dağılan hakem ve Gözlemci parçalarını nasıl toplar bilemem. Benim bildiğim ,geçmişten ders alarak söylüyorum, acırsan, açınacak hale düşersin . Biz bizim zamanımızda bunu beceremedik. Eğer bu gün Sakarya hakemliği Dernek seçişlerinde darmadağın oluyorsa ,bunda geçmiş yönetimlerin içraat olarak ortaya döktüğü tohumlarında bunda payı var. Bu nedenle geçmişin önemli bir bölümünü yaşayan Yeni Başkan Özgür Aygün Sakarya da Hakemleri birlikteliğini sağlayıp, Hakemlik dümenini güzel günlere kırarsa ,bunu başarırsa ,Sakaryada iz bırakan Başkan olur. Son yıllarda Dernek yönetimleri vizyonu olmayanları elinde zaman kaybetmişti. Bu zamanı geriye taşımak için Özgür Başkan yeni dönemin projelerini Hakem ve Gözlemcilerle paylaşıp bundan sonraki sürecin neler olacağını Dernek çatısı altında duvara asmalı. Bunu yaparken sağı solu kırmaması gerekir. Bunu yaparken İl Hakem kurulu ile bunu yaparken Hakem ve Gözlemcilerimde bu sorumluluk sürecine ortak etmeli Hakem Derneğinde Yandaşlık değil ,Hakeme en iyi şekilde hizmet tutkusu olanlar ödül almalı. NOT Özgür Başkan İnsanlara doğru değer ver ,Hakketmeyenleri sil. Yara kangren olmuşsa bir bölümü mutlaka kesilmeli. Efendim bu haftada Allah ömür verdi gurbet ellerinden sizinle beraber olduk. Müsaadenizle sofrayı topluyorum. Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun.

Nazım Aktürk
Nazim Aktürkfutbol_hoca@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.