SON DAKİKA

Evire çevire

Köşe Yazıları

18 Mart’a hediye

Köşe Yazıları

Salı Sofrası Burası okul değil

Bu haber 28 Temmuz 2015 - 15:36 'de eklendi ve Bu haber 934 kez okundu. kez görüntülendi.

Salı Sofrası Burası okul değil

Sakaryasporun yeni Teknik sorumlusu Deniz Kolgu yeni kadro belirleme çalışmaları sürerken alt yapıya taş atmış. Burası Okul değil. Burada biz tekrardan futbol eğitimi vermiyoruz. Biz yeni sezona takım hazırlıyoruz demiş. Maalesef bu gün alt yapılarda yeterli futbol eğitimi yok diyenin ismi Deniz Kolgu. Bu yakıştırmadan, veya tespitten ders alması gerekenler ne alacaksa alsın ,bana lazım değil. Deniz Kolgu bu tespiti içinde hem nalına hem mıhına vurur misali değerlendirme yaparken, bir gerçeğinde altını çizmiş. Alt yapı eğitimi veren Teknik adamlar ekonomik olarak iyi beslenmeliler demiş. Doğru demiş. Yukarıya futbolcu taşımak adana öncelikli olarak orada görev yapanlar mutlu edilmeli. Bu gün bunun Sakaryanın alt yapısında böyle olmadığını bilenlerdeniz. Biz bir şey daha biliyoruz ,alt yapılarda ahbap çavuş ilişkisi ile Teknik adam yığılmasında olmaz. Buraya atayacağınız teknik adamlarda kalite aranmalı. Onlara ödenecek parada ondan sonra devreye girmeli. Önce kalite sonra para diyerek Deniz Kolgu notlarının içini fazla eşelemeden burada noktalıyorum.

ÖZEL NOT Özel maçlarda yenilgiler olur. Dert etmemek gerek. Kötü futbol olur. Bu sürec önünü görme ,takımı test etme sürecidir. Karatepe’ye sorunlu giden ,alt yapıya gönderdiklerini arayan ,kadro içi takviyesi tam olmamış bir Sakaryaspor fotoğrafı var karaşınımızda . Bu fotoğrafın içi nasıl dolacak? Duyuyoruz ki Transfer komitesi Teknik adam raporu doğrultusunda bir forvet ve orta saha oyuncusu arıyormuş. Bize göre orta sahaya ,forvete bir değil ikişer adam alınsın. Mevcutlarını içindekiler iyi resim vermiyorlar. Arasınlar bakalım .Arşınlarda arayışlar bir an önce bitesinde, yeni Sakaryaspor, TFF 2 lig diyerek yola çıkan Sakaryasporun kadro iskeleti karşımıza dikilsin. Şunun şurasında 23 Ağustosa ne kaldıki..

BÜYÜK BAŞKANLA RESİM ÇEKİLDİM Bazı kendini bilmez, kendini bir şey sananlar var benim Sakarya’mda . Onlar komplekslidir, onlar kendini bir şey sanırlar, onlar kendini gazeteci falan sanırlar ama, aslında hiç birşey değillerdir. Eline gecen kalemi sağa sola sallarlar ama, onları ciddiye alan olmaz. İşte bu aşamada o ve bu kalıba uğrayanlar köpürürler. Gazeteci gibi veya buna benzemek adına böyle resim vermeye çalışsalardı ,geçmişten çizik yediklerinden ,resimleri hep bulanık çıkar. Bir şey olduklarını kanıtlamak adına onları zaman zaman birilerinin yalakalığına soyunduğunu görürsünüz. Bunlardan biri benim Büyükşehir Başkanı ile dostluğumu algılayamayan, koca kafası ile benim onunla olan diyaloğumu diline dolamış, vakti zamanın birinde. Zeki Başkan benim çok ama çok eski bir dostum , kardeşim ve arkadaşımdır. Siyasal dünyalarımız öbür dünyada bile bir araya gelmeyecek olsa da ,onunla baki olan bir dostluğumuz vardır. O bana abi der ,Bu konuda saygılıdır. Büyük başkanı Kar tepede görünce onunla olan dostluğumu dosta düşmana göstermek adına, resim çekildim. Sağ olsunlar beni kırmadılar. Bu resim böyle bir duygular eşliğinde kar tepe manzarasıyla bütünleşti. Benimle aynı karede boy gösteren Büyükşehir Başkanına ve de Selahattin başkana iade edilmesi gereken bir teşekkür borcum askıda kaldı. Yakın bir gelecekte inşallah bu teşekkür faslında iadeyi ziyaretim olur.

GENÇLER NEREDE? Tesisin var ,stadın var ama içinde oynayacak futbolcun yoksa neye yarar. Yılların deneyimli Teknik adamı Tevfik tetik yakında başlayacak olan U 19 lar ligi öncesi birçok kulübün yakasına yapışan bir Türkiye , bir Sakarya gerçeğini önüme koydu. Gençler artık genç yaşta ev ekonomisine katkı yapmak zorunda kaldılar.Tetik bu sorun sadece bizde var sanıyordum ,gördüm ki alt yapısı olan tüm takımlarda bu sorun var. Tevfik hoca sahan var , tesisin var ama içinde oynayacak oyuncu grubu olmadıktan sonra neye yarar diyerek önemli bir soruna parmak bastı. Türkiye’de on üç yıllık hayal üreten iktidarı elinde ekonomik sorunlar her yeri sardı. Sporda bu gün amatör bağlamda gelinen nokta maalesef içler açısı. Eskiden tesis yoktu futbolcu çoktu .Bu gün sunisi ,doğalı tesis zenginliği yarattık ama bu seferde içinde oynayacak ,spor yapacak genç bulmakta zorlanmaya başladı kulüpler. Burda çarpıklık yok, burada Türk ekonomisinin her yeri nasıl tahrip ettiğinin resmi var.

BALLI CAZİBEYE İLGİ AZALIYOR 3 Lige çıkış tünelinin adresi olan Bal ligine ilgi azalıyor. Ligin ağır ekonomik yükü ,katılım bedeli bazı takımları bu ligin dışına itmeye başladı. TFF 2 ve ligteki transfer üçretlerin üstünde paraların döndüğü bu adreste ilk başlardaki tatlı heyecan tükendi tükenecek. Bala her yıl yüklenen ekonomik yük takımları bu ligden soğuttuğunu görmek adına, bizim evin Bal mutfağına, cevremizdeki komşu kentlerdeki takımlara bakmak yeterde artar bile.

TRANSFER ZİKZAKLARI Amatörlerde resmi imza atmanın önceliği yok. Ancak lig başlarken çıkan lisanslar bu işin belirleyici noktasını oluşturuyor. Ondan öncesi hikaye. Transfer pazarında üçü beşi fazla gören futbolcu tipleri dolu. Bu nedenlede bu günlerdeki transfer haberlerine çok fazla itibar etmek ,hayal kırıklığına neden olabiliyor. Yöneticiler resmi transfer süreci öncesinde zikzak çizen futbolcu tiplerini iyi edüt edip ,ona göre bir transfer politikası izlemeyi denerlerse, hayal kırıklığını daha az yaşarlar.

HADİ İYİSİNİZ KOMİSERİM AMİRİM Saha Komiserlerine TFF 2 tl zam yapmış. Bitmedi ağızlarına çalınan birde yüzde elli yolluk hikayesi var olmasına varda, bakın ardından nasıl bir talep geliyor. Zorda kalmadıkça yüzde ellili yerlere dışarıdan atama yapmayın. Buyurun buradan yakın. Saha Komiserleri Amatör futbolun içindeki en çilekeş hizmet erleri. Bu konuda kim ne yapar bilemem. Ha pardon Sakarya’da bir TFF Müdürü var. Bu iş onun ilgi alanına girermiş acaba? Girse bile, bu işin havasında olan bu zatı muhterem bal vermeyen arı misali bu sorumada aracı olmaz. Bu düşüncemi geri aldım lütfen kayıtlardan silinsin. Yıllardır onun varlığı Sakarya’ya bir şey kazandırmadı ,bu saatten sonrada Sakarya’da hiçbir şey değişmez.

Nazım Aktürk
Nazim Aktürkfutbol_hoca@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.