SON DAKİKA

Evire çevire

Köşe Yazıları

18 Mart’a hediye

Köşe Yazıları

Salı Sofrası

Bu haber 17 Şubat 2015 - 19:10 'de eklendi ve Bu haber 894 kez okundu. kez görüntülendi.

Salı Sofrası
Ders çıkarmak gerek
Sakarya spor ikinci yarıyla berabere kol kola girdiği kötü futbol trafiğinde, daha fazla yol alamadan Ankarada yakalandı. Cebeci stadında bu kez kötü oyunun karşılığında puan gelmedi. Bazen Burak attı ,bazen kaleci Yavuz kurtardı, Yeşil Siyah futbol gemisi çok fazla su almadı. Ankara’da iki haftanın golcüsü Burak yoktu maç gitti. Olsaydı ne olurdu? n Futbolda olmayan birinin varlığı üzerinden kahinde bulunmak olmaz. Bu iş kadro işidir. Bu iş Teknik adamın elinin altındaki futbolcu kadrosunu buna göre uyarlamasıyla olur. Sportif 54 Genel sorumlusu, deplasmanlara en çok giden Foto muhabiri Ömer Sarıcanın, bana ve spor kamuoyuna ulaştırdığı futbol bilgilerinin içinde, iyimser hava yok. Hem saha çıkan kadro için,hemde oyun içindeki değişimler için yanlış yorumu ona ait futbol düşüncesi. Sakarya spor çok önemli futbol virajını dönemedi. Dönmemesi için geride bıraktığı futbol resminde çok önemli ip uçları çok önceden vardı. Teknik heyet öyle gözüküyor ki takımın içindeki kötü futbol hastalığını hala sağlıklı tespit etmiş değil. Umarım bu hastalık kısa sürede tedavi olur. Yoksa bu gidiş hayra alamet bir futbol gidişi değil.
KARAKOLDA AYNA VAR
Bu sene amatör futbol karakola taşındı. Futbol kalitesi düşerken Futbol terörü Allah’ı var yükselişte. Türkiye’nin bu gün içinde bulunduğu olumsuzluklar sporunda içine sinsice girmiştir. ASKF ve İl Tertip kurulu ,Futbolun patronu İl temsilcisi bu günlerde Sakarya’da yaşanan futbol terörünün ,futboldaki şiddeti iyi okumak zorundalar.
VELİ İSYANI VE İLACAN
Gelişim liginde geride kalan Cumarteside grup unda lider olan U 15 takımı Sancak tepeye 2-1 kaybetti. Maç bu tabi kaybeder. Maç içinde tribünde velilerden, maç sonu Tamer İla can tarafından maçı yöneten genç hakem triosuna tepki vardı. Y. Aytek’in Atabek genç bir hakem. İyi maç yönetti, kötü maç yönetti. Ben bu işin orasında değilim. Sporda belli bir makamı, belli ve de sorumlu bir resmi olanları maç sonu hakemlere yönelik seslerini yükselten tepkilerini gördüm.Ben o anı o kişilere yakıştıramam. Tamer İla cana tavsiyem olsun ,o gün verdiği maç sonu resmi yakından bi daha izlesin. Tribünde en iyi hakemden daha iyi hakem, en iyi teknik adamdan daha iyi teknik adam gibi her şeye maydanoz velilere de cesaret verdi, Tamer İlacının hakeme yönelik maç sonu tepkisi.
BABA VE OĞLU
Hocam ben oğlumu Klasman ligindeki futbol vahşetinin içersine gönderemem. Bu sözler bir baba tarafından, artık Süper ligde veda turuna çıkan Harmanlık sporun Teknik sorumlusu Tevfik Tetiğe söylenmiş. Çok düşündürücü, çok. Bu veli düşüncesini, bu ilde futbolu sağlıklı ve de güvenli oynatmak zorunda olanlar, iyi okusunlar.
GELİŞİME AMATÖR KATKI
TFF Gelişim liginin içeriğine yenilikler katmış. Bundan böyle bu liglerde sadece profosyenel takımların alt yapıları cirit atmayacak. Bundan böyle Gelişim ligi şartlarına uygun ,bunu derken, tesisi ve imkanları olan takımlardan bahsediyorum. Bu şartları yerine getiren Amatör takımlar 2015-2016 Sezonundan itibaren TFF Gelişim liglerinde oynayabilecekler. Bizim ilden Erenler bu ilke imza attı. Başkan Tacettin Öztürk ve Teknik kadro Riva’ya giderek geçtiğimiz günlerde hazırladıkları dosyayı Gelişim ligi sorumlusu Rasim karaya sundular. Erenler bu yükü taşır. Kulüp olarak onlarda bu potansiyel var. Ben Sakaryada alt yapı imkanları olarak bu işe yatırım yapabilecek diğer takımların, bu Sıçak futbol gelişmesi içinde olmamalarına şaşırdım. Duymadılar mı acaba ?Unutmadan muracatlarda sona ermiş. Erenlerin Rivaya taşıdığı dosya bu hafta içinde ilgili olanlar tarafından Sakaryaya gelerek incelenecekmiş. Ben bu incelemeden olumlu sonuç çıkacağını düşünüyorum.
SORUMLU SPORCU
Harmanlık spor Demirspor la oynadığı karşılaşmada sorumlu futbolcu kimliği Erenlerde ışık saçtı. Demirspor’dan kaptan sorumluluğunu bırakıp ,Harmanlık spora ara transferde Gelen Emre Akkuş örnek bir davranışa imza attı. Genç Harmanlıkta kaptanlık sorumluluğu alan Emre Akkuş 4-4 biten karşılaşmada ,dört dörtlük sorumluluk örneği gösterdi. Eski takımına ,ilk üç iddiası olan geldiği Demirspor futbol yuvasına ,kazanılan üç penaltıyı da gole çeviren Emre Akkuş bu köşeden haftanın alkışını aldı. İşte sorumlu ,işte örnek sporcu kimliği ile buluşan bir resim. Bu tip resim verenlerin ,sorumlu futbolcu kimliği taşıyan takım ve futbolcuların çoğalması dileği ile bu olayın kahramanından hak ettiği alkışı esirgemeyiz.
KARDEŞLİĞİN ADRESİNDEN İKİ İYİ HABER
Sakarya Faal Futbol Hakemleri ve Gözlem çileri Derneği ( Takma adları Kardeşliğin adresi) kendilerine göre sportif etkinlikler icat ederek, üyelerini canlı tutmaya çalışıyorlar. Derneklerin işi bu. Süs bitkisi değiller ki. Üyelerinin sorunlarını ,üyelerinin moral motivasyona yönelik eğilimlerini tespit edip, onlara bu yönde hizmet vermek asli görevleri. Bu hafta onları eleştiren biri olarak onlar adına iki önemli gelişmeye buradan alkış gönderiyorum. Hep eleştirmek olmaz. Varan (1) TFF tarafından bu sene uygulamaya konulan BŞB lerin olduğu yerlerde yüzde ellilerin ortadan kalkması sonrası Hakem ve Gözlemciler mağduriyet yaşıyorlardı. Hakem Derneği bu sorunu Genel merkeze taşımış. Aferin onlara. Seçim sürecinde benim eleştiri oklarımın ucunda bunlar vardı. Bitmedi ,yüzde elli kesinti sorunu halledilene kadar Hakemlerden 100/10, Gözlemcilerden 100/5 kesinti yapılmayacakmış. Bravo onlara. İşte bu. Ha unutmadan Profosyenel maçlara gidenlerden kesmeye devam. Varan (2) Eski Hakem abisi ,Hakem yöneticisi İlhan Okyar adına Masa Tenisi turnuvası düzenlemişler. Bu organizasyona onun adını koymuşlar. Hiç yoktan iyidir diyerek ,sevgili İlhan Okyar’a bu vesile ile bir kez daha ona Allahtan rahmet diliyorum. Ben İlhan Okyarı ölüm yıldönümünde Kanal 54 de benim hazırlayıp sunduğum Spor Ekstrada anmıştım. NOT ( Sadece Okyar değil,bu ilin hakemliğine sizin yaşınız kadar hizmeti olan,Profosyenel liglerde en uzun süre kalan Burhan Uslu var. Onun hizmetleri İlhan Okyara fark atar. Aklınızın köşesinde bulunsun diye söylüyorum. ) Efendim benden bu haftalıkta bu kadar siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim ols
nazim aktürk

Nazım Aktürk
Nazim Aktürkfutbol_hoca@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.