SON DAKİKA

Salı Sofrası

Bu haber 24 Şubat 2015 - 9:43 'de eklendi ve Bu haber 937 kez okundu. kez görüntülendi.

Salı Sofrası
Fatura kabarık olur
Sakarya spor Erzurum önünde sadece iki puan değil, çok şey yitirdi. Şampiyonluğa inanmış taraftar grubu, maç sonu çıldırdı. Resim hiçte şık durmuyor. Sahada oynanan oyundan ziyade, olası rakip oyuncuların tahrikine kapılmak, bu işin futbol reyonuna ters düşer. Erzurum önünde oyun içi futbol, sonrasında oyun dışı görüntüler bizi hırpalar. Bu isyan futbol isyanı olarak kalmalıydı. Bu isyanda ne olursa olsun saha içinde futbolu düşünen Erzurumlulara patlamamalıydı. Futbol bir oyun ,bu oyun içinde biz dökülüyoruz. Bu süreç yaşanırken, devre arası modası geçmiş ikinci sınıf ,hatta üçüncü sınıf futbolculardan, birinci sınıf iş bekleyenlerin hayal kırıklığıdır,Erzurum maçında yaşananlar. Bu resmin içinden çıkan isyanda, artık bu takımı yönetmesi zorlaşan Ercüment Hulakü Çoşkundere hedef adam olmalıda ,yükün faturası ona kesilmesi adil olmaz. Elindeki şehir desteğini ,siyasi desteği ,parasal desteği, iyi kullanamayan yönetime ne demeli? Geçmiş yıllara oranla daha iyi imkanlarla dans edenlerin , Süreci iyi yönetememesi ,bu işin içindeki sorunun bize göre, en önemli parçasıdır. Erzurum maçıyla her şey bitmemiştir ama, futbol sahasına kafası karışık futbolcular, güvensizlik yaşayan teknik kadro ile çıkmak artık bizi yorar. Mümkünse bu yönetimde gitse diyelimde , bunlar ak diyarın adamları. Seyirci maç sonunda, bizde birkaç gün sonra Sakarya sporu yerden yere vurarak hırpalamak istemeyiz de ,mal meydanda. Umarım bu kriz sürecinden çabuk çıkılır.
OLAYLAR MAÇIN ÖNÜNE GEÇTİ
Maç sonu yaşananlar Futbol kentimize yakışmadı. Durgun sular kabardı, sonunda sel oldu sahaya yığıldı. Kötü sonucun görüntüsü bu olmamalıydı. Biz ne zaman tepkimizi İspanyolların yaptığı gibi beyaz mendil sallayarak dile getireceğiz. Çok zor. Ve hasılı kelam maç sonu yaşananlar Maçın sonucunuzda üstüne çıktı. Pazar akşamı Türkiye yine bizi izledi.
PROFOSÖR AMCA VE SPOR
SAÜ ( Sakarya Üniversitesi) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulu ( Besyo) Rekreasyon bölüm Başkanı Hasan Nedim Şener geçtiğimiz günlerde spor kültüründen bahsetmiş. Sporun küçük yaşlarda daha kolay yapıldığını ,spor yapan nesillerin daha sağlıklı bir yapıya kavuştuğuna vurgu yapmış. Günümüzde bilgisayar , İnternet ve cep telefonu ortamının çocukları hareketsiz bir yaşama mahkum ediyor diye eklerken ,küçük yaşta planlı programlı olarak çocukları spora yönlendirmenin faydalarına değinmiş.İşi spor bilimi olan bir profesör böyle bir tespitte bulunmuşsa, bizim bunun üstüne çok fazla bir şey ekleme lüksümüz yok. Ancak ,son oniki yılın Türk iyesinde spor günün iktidarı fazla ilgilendirmiyor.Spor yapan kitle uyanık ve zinde olur. Onlar genelde uyutma taktiğinin peşindeler. Okullarda Beden eğitimi derslerini azaltan bir iktidarın tekelindeki Eğitimde, bu senin söylediklerin yaşama zor geçer ve profesör amca. Onlar genç yaşta imam kafası geliştirmeye çalışıyorlar.
BENİ ŞAMPİYON YAPIN
İbrahim Nalbant geçmişte Tacsporla Bala çıkma sevinci yaşamış bir başkan . Bugün aynı Nalbant Adapazarıspordada aynı sevinci yaşamak istiyor. Gecen hafta içinde benimle konuştuğu samimi ortamla şu sözlerle ifade etti. Teknik kadroya ve futbolculara seslendi,Beni Şampiyon yapın. Onu bu kadro şampiyon Yaparmı? Yapabilir. Adapazarı sporun sil baştan yenilenen kadro yapısı oluşmasında İbrahim Nalbandın attığı adımların bir karşılığı olmalı. Sağdan soldan testek almadan, sadece yönetimsel birikimlerle, balı hedefleyen bir kadro kurmak adına fedakarlık yapan bir Başkan profili ile karşı karşıyayız.Böyle bir resmin bana göre futbolcularından, vede teknik kadrodan şampiyonluk istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Adapazarı sporun dışında başka takımlar Nazım hoca bizde bu işin parçası yız diyebilir. Derlerse de kızma hakkım yok. Ben Adapazarı spor Başkanının kişisel gayretleri ile geldiği noktanın karşılığını anlatmaya çalışıyorum. Karşılık boşta çıkabilir. Playof topu ortaya konunca ,neler olacak ,olmayacak göreceğiz. Ama bir gercek var İbrahim Nalbant Tacspordan sonra Adapazarısporda da Bal sevincini yaşamayı çok istiyor.
BOZDUR BOZDUR HARCA
Ne güzel bir dünya yaratıldı son on iki yılda. Emekliye ,asgari ücretliye bu kadar ban gör bir iktidar, bu güne kadar görülmedi. Yaşayan görür misali bu günü görenlerdeniz. Sadece onlar mı? Spora doğru koşalım. Buradaki durum, oradan farklı değil. Spor emekçilerine verilen değere bir örnek verelim bu hafta. Duyduk duymadık demeyin, Yeni yıldan geçerli olmak üzere Saha komiserlerine 2 tl zam yapıldı. Daha önce 20 tl olan maç başı ücret yeni artışla 22 tl olmuş. Çok nadiren olması kaydıyla ,şehir dışı görevleri için yüzde elli artış ,Saha komiserlerine yeni yıl müjdesi olarak gelmiş. Ye ye bitmez.
AMCAOĞULLARI
Bir yanda Zeki Tocoğlu ,bir yanda Enver Tocoğlu. Bu ikili Sakarya’yı siyaset arenasında yaklaşık yirmi yıldır meşkül ediyorlar. Siyaset duruşu olarak ben Zeki Toçoğlunu daha tutarlı görenlerdenim. Giydiği siyasal formayla verdiği hizmetler ortada. Ser divan o gittikten sonra marka ilce oldu. Büyük şehir ( Bana göre Büyük köy) Yağmur yağınca sandalla gezintiye çık. Kar yağınca yolların kapandığı bir büyükşehir manzarası kaplar Sakarya’yı. Şehir içi hizmetinde ,eski projeleri küçültüp ,küçültüp sözüm ona farklı bir hizmet anlayışı sergiler.Kim Belediye Başkanı ? Zeki Toçoğlu. Diğer kardeş ise Türk işten koptuktan sonra, siyaset kervanının da sağ cenahta gezmediği kapı kalmadı. Olmadı Belediye Başkan adayı ,olmadı Milletvekili adayı,Hatta ben ve rahmetli anam bile, Doğru yoldan BŞB Başkanı adayı olduğunda ona test ek verdik.O gün ki tezimiz içinde ,Azizi Duranın karşısında en güçlü aday oydu.Nitekim yanılmadık. Enver Tocoğlu o süreçte bayağı oy aldı.. Sandıkta boncuk boncuk terlediğimi hatırlarım. O oyu şimdi attığı adımdan sonra helal etmem ne mümkün. Bi da hamı ,Allah yazdıysa bozsun. Bu arkadaş döne döne bir hal oldu. Sakarya’da yedi sıfır alkışı yaratmaya çalışan Ak limana yanaştı şimdide. Onlara hayırlı uğurlu olsun. Bu süreci Medyadan Yeni Haber iyi işlemiş. İki amcaoğlunun birbirlerine rakip iken yaptıkları siyasal atışmayı manşete taşımıştı. Bu partide bunlar normal. Numan Kurtulmuş ile ,Süleyman Soylunun günün iktidarının kollarına atılmadan önce söylediklerini benim sofranın üstüne koymayı düşünürken bile zorlanıyorum.(Yeni Haber bu ikiliyi de o günün içersine işleseydi daha da güzel olurdu. Neyse bu benim görüşüm olarak burada kalsın.)Ama onlar için söylenenler önemli değil, siyasal rant uğruna dışarıdaki tehlikeyi içlerine alıp susturuyorlar. Bu alanda onlara alkış göndermek bizim işimiz olsun derken ,ağbi Tocoğlu ak dünyaya hayırlı olsun.
TAVLA USTASI SEZER
Adapazarı Belediyesinin Sosyal İşlerden sorumlu Başkan yardımcısı ,halkla iç içe olan Rıdvan Sezer sportmendir. Eski kaleci Rıdvan Sezer ,son zamanlarda bir gazetede üç büyüklerin analizini de yapmaya başladı. EEE Sosyal yanı olan birinin bırakında, yazar yanı da olsun. Rıdvan Sezer Sakarya’da şu sıralar devam eden Tavla şampiyonasında klasmanında lidermiş. Gelin görün ki Güngör zade Cevdet efendi, Rıdvan Sezerin bu şampiyonada gazoz ağacına döndüğünü deklare etmiş. Rıdvan başkan bir dost sohbetinde ben tavla şampiyonasında liderim ,lider olan biri olarak bu yakıştırmayı üzerime almıyorum dedi. Meyve veren ağaç taşlanır misali, bizde bu söyleneni aldık, bizim sofranın üzerinde ağırladık.
CHP BU RESMİ ..
Sakarya’da CHP ön seçim yapmayacakmış. Bunun karşılığı şu oluyor ,Engin Özkoç Meclise yedi milletvekili gönderen bir ilde CHP nin bir numarası. MHP dede durum faklı olmayacak. Onlarında bir numarası Münir Kutlu ata . Muhalefet daha fazlası için Sakarya’da radikal adım atamıyor. Onlar yedi sıfır için algı yaratan iktidarın değirmenine su taşıyorlar. Ben bu işin CHP kanadındayım. Merkez Sakarya’daki bu resmi iyi okumalı. İktidara talipseniz eğer, belli adayların üzerinden siyasal dans yaparsanız, inandırıcı olmazsınız. Muhalefetin havası sönük. Baksanıza iktidarda, aday, adayı patlaması varken ,muhalefet sinek avlıyor. 7-0 hayalde ,muhalefetin bu ilde, elindekinin üstüne çıkması için sahne almalı. Bu gün sergilenen siyasal gösteride, bunun fazlası olmayacak gibisi gözüküyor. Efendim bu haftalıkta bendenizden bu kadar .Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun.
nazim aktürk

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.