SON DAKİKA

“Sakarya şampiyonluk bekliyor”

Foto Galeri, Sakaryaspor

Sakaryaya zarar veriyorlar

Bu haber 05 Ağustos 2015 - 0:22 'de eklendi ve Bu haber 1.716 kez okundu. kez görüntülendi.

Hakem camiasında kaos var , yeni yangının ucundaki isim İHK Başkanı Mehmet Alemdar.

Sakaryaya zarar veriyorlar

Sakarya ve Türk Hakemliğinin duayen  ismi A.Kadir Aypek Hakem camiasındaki son gelişmeleri Türk Hakemliğindeki yeni düşüncelerin getirisini, Bizim Sakarya Spor Servisinden Nazım Aktürkle paylaştı.

Roportaj NAZIM AKTÜRK

Sakarya hakemliğinde yeni sezon açılmadan Mehmet Alemdar krizi bir kez daha kapıya dayandı. Medyaya servis edilen Mehmet Alemdar gitti, Ahmet Öztürk geldi haberinin yarattığı fırtınanın içinde yatan nedenleri Sakarya’nın  Hakemlikteki yaşayan efsane ismi A.Kadir Aybek’le  konuştuk.  Son yaşanan olayların Sakaryaya fayda değil zarar getireceğini açıklayan A.Aypek önüne koyduğumuz soru başlıklarını açık yüreklilikle yanıtladı.

M.ALEMDAR GİDERSE HER ŞEY DEĞİŞECEKMİ ?

Sapanca grubu olarak adlandırılan Hakemlerin bir kısmı Mehmet Alemdarı istemiyorlarmış. Onların istediği isim Ercan Yıldırımmış. Bunu gidip Sakaryadan sorumlu MHK üyesine  ,hatta ASKF Başkanına kadar iletmişler. Düne kadar Mehmet Alemdarla kol kola olanlar , ne oldu da birden Mehmet Alemdara karşı oldular. Bu gün Mehmet Alemdara karşı olanlar onun sayesinde Dernek seçimi kazanmadılar mı ? Sormak gerek bu arkadaşlara Alemdar giderse her şey daha  güzel mi  olacak. Bu yoldan İL Hakem kurulları giderse yarın sizi istemeyenlerde çıkar ve sizide bu yoldan al aşağı ederler. Bu gün izlenen yol doğru yol değildir.

50 YILLIK HAKEMLİK YAŞANTIMDA BU GÜN YAŞANALARI GÖRMEDİM

A.Kadir Aypek bu gün yaşananların içini doldururken şunları söyledi. Ben hakem camiasında tam 50 yıldır varım. Bu günki süreç gibi bir süreci ne yaşadım nede gördüm. Bu işin sıkıntılarını  yukarıya yansıtmak , aile içi sorunları deşifre etmek Sakaryaya bir şey kazandırmaz. Sakaryada sorun bana göre Mehmet Alemdar meselesi değil ,sorun sen ben kavgasını andırıyor. Bu kavga böyle sürüp giderse Hakemlik büyük yara alır. Bakın bu sene sadece Bala iki orta hakem verebildik. Sormak isterim kavgalı eve kim kız verir.

ALEMDAR NEDEN KÖTÜ OLDU?

Son dört yıldır Mehmet Alemdarın etrafında pervane olanlar ne olduda birden Alemdar düşmanı oldular. İnanın bu gelişmeyi anlamış değilim. Bu gün Mehmet Alemdara karşı olanlara n büyük desteği ben ve Mehmet Alemdar  vermiştr. Onların hakemlikte gelişimlerine köstek değil destek olduk. Erkan Engin Düğün yapıyor ama ne İl Hakem kuruluna ,ne bana ,ne Dernek yönetimine davetiye verilmiyor. Bu kin ve nefretin ucunda Mehmet Alemdarın olduğunu sanmıyorum. Bugün KAOSUN fitilinin başka yerlerden, başka amaçlar uğruna çekildiğini düşünüyorum.

HEDEF SAPTIRIYORLAR

Mehmet Alemdarın yerine Ahmet Öztürkün geleceği yolunda yapılan haber bana göre hedef saptırmaktan geçiyor. İsmi Gecen Ahmet Öztürk bu gelişmeyle ilgili hiçbir şekilde haberim yok diyerek bir gerçeğin altını çizdi. Bu haber ve buna benzer gazetelerde çıkan haberler sadece hedef saptırmaktan ibaret. Esas olan ,doğru olan  İl Hakem kuruluna Ercan Yıldırımı getirip Sakaryada dizkinleri ele almak.

HAKEMLERİN BU İŞLERLE UĞRAŞMASI DOĞRUMU ?

Mehmet Alemdarı almak MHK nın işi. Bir hakem grubunun İl Hakem kurulunu istememek gibi bir lüksüm olamaz. Onlar Hakemliklerini yapacaklar.Sakaryada kurumlar var. İl Hakem kurulu var,TFFHGD Sakarya şübesi yönetimi var. Bu kurumlar dururken ,işi hakemlik olanların çıkıp biz şunu ,biz bunu istemeyiz diyerek ASKF kapılarında ,MHK kapılarında dolaşmaya Sakarya Hakemliğini oralara şikayet etme hakları yoktur. Ayrıca bu arkadaşların Sakaryadaki karşılşamlarda  ne kadar görev yaptıklarına bir bakmak lazım. İHK yi hedef göstererek hem lig hemde özel maçlarda görev almamaları sebep ne olursa olsun onları haklı göstermez. Başkalarına maçlara çıkmayın telininde bulunanlara sormak gerek ,siz neden Profesyonel  maçlara çıkıyorsunuz.   

BU GELİŞME HAKEMLİĞE VE SAKARYAYA ZARAR VERİR

Bu gün Sakarya Hakemliğinde bu yaşananlar,ayrışmalar hakemliğe yarardan çok zarar verir. Sürtüşme kanayan yarayı büyütür. Bu gün Sakaryada hakem olsun ,hakemlik adına görev yapanların sadece bir hedefi olmalı,Klasmanlara daha fazla hakem sokmak,Bölgesel hakem kuruluna Sakaryalı bir ismin atanmasını sağlamak olmalı. Ben bu işin içinde olursam Bölgesel hakem kurulunda bir Sakaryalı ismin olması adına gayret sarfetmek isterim. Hakem camiasındaki sorunlar içerde halledilmez dışa taşarsa bundan herkes zarar görürken, Sakarya hakemliği daha büyük yara alır.

GELELİM TÜRK HAKEMLİĞİNE
A.Kadir Aypek bu konudada şunları söyledi.Kuddisi Müftüoğlu Başkanlığında kurulan yeni MHK hakemlikte klasmana çıkış yaşını aşağlara  çekeceklerini açıkladılar. İyi güzelde bu nasıl olacak? Bana göre öncelikli hedef eğitimden gecer. Hakemler zaten hakemliğe genç başlıyorlar. 22 Yaşında üst düzey hakem yetiştirmek için önceden belirlenecek isimlerin eğitime tabi tutulmalı. Benim MHK de olduğum bir sürecte biz bunu HAVUZ sistemi ile çözmüştük. İyide sonuç almıştık. Bir hakem 3 ligte  olabilir, başarılıysa bir üst lige ,yine başarılıysa daha üst ligte maç verilerek bu yoldan üst düzey hakem sayısı artabilir. Özetle başarılı hakeme aynı yıl içinde başarılı olanlara  bulunduğu klasmanın üstlerinde görev vermek Hakemliğin gelişimine hız kartar .Bu arada deneyimli Hakemlerin yaşını 47 çekmekte bana göre doğru bir hamle. Bir hakemin fiziki yeterliliği yerindeyse hakemliğe ikin yıl daha fazla hizmet etmesinde ne sakınca olabilirki.

MENTÖR SİSTEMİ

Hakemliğin gelişmesi için MENTÖR sistemi dekrar geriye gelmeli. Bunu Yusuf Namoğlu MHK sı kaldırdı. Bana göre hem Türkiye liglerinde hemde illerde Mentörlük sistemi dekrar devreye girmeli. Gözlemci kadrosu Hakemliğin gelişmesi için ,hakemi hep yakın takipte tutan ,onun her şeyi ile ilgilenen Mentör kadar faydalı olamaz. Bu günki sürecte Sakarya içinde,Sakarya hakemliğinin gelişmesi içinde  Mentörlük bana göre dekrar devreye girmesi gerekir. Bize bu konuda görüş soran olursa biz bu görüşümüzü ilgili olanlarla paylaşırız.

 

Nazım Aktürk
Nazim Aktürkfutbol_hoca@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Ahmed öztürk5 Ağustos 2015 / 01:06

Haberim Var : )))

sakarya545 Ağustos 2015 / 01:25

röpörtaj verdiğine göre aypek bey…koltuk sallanıyo aypek bey koltuk sallanıyo :))

sakaryahakem5 Ağustos 2015 / 01:43

bölgesel hakem kuruluna sakaryalı birini sokmak derken herhalde şuan ki ihk başkanını kastediyor.röportajda kurulları mhk görevden alır diyorsunuz ama bölgesel hakem kurulunuda mhk görevden alır acaba siz sezon boyunca şuanki bölgesel hakem kurulunu düşürmek için kimleri araya sokarak girişimlerde bulundunuz bu yaptığınız çok mu etik,hakemlere işlerini yapsınlar diyorsunuz,siz de işinizi yapın ki bölgesel hakem kurulunu mhk belirlesin..

İG5 Ağustos 2015 / 18:10

BİZ DÜN İZLENEN YOLU DA BİLİYORUZ. ABALIYI 2 SAATTE NASIL GÖNDERDİĞİNİZİ UNUTMADIK. NASIL GELİRSEN ÖYLE GİDERSİN yapışmayın koltuğa