SON DAKİKA

HAKEMLİĞİN STATÜKOSU-SAKARYA HAKEMLİĞİ VS.

Bu haber 14 Ocak 2016 - 10:07 'de eklendi ve Bu haber 1.059 kez okundu. kez görüntülendi.

HAKEMLİĞİN STATÜKOSU-SAKARYA HAKEMLİĞİ VS.

Türkiye’de pek çok alanda statüko yıkıldı ama hakemlik mesleğinde maalesef politbüro tarzı yapı bir türlü kırılamıyor.

Şu anda bir baba –oğul  hakemliği dolayısyla futbolu yönlendiriyor. Hiç de iyi bir hakem olmayan Serdar Çakır , maalesef futbolun başına oğlunu da üst düzeylere getirmeyi başardı.   Hiçbir baba, gelir ve mevki getirmeyen bir mesleği- hele kendi mesleğiyse- evladına tavsiye etmez. Şimdi oğlunu da bu işe dahil ederek önemli bir konuma sahip olmayı başardılar. Zavallı Antalyalı Kuddusi de bana resmi  başkan olmanın ötesinde fonksiyonu daralmış  bir asal sayıya dönüştürülmüş durumda.

Düşünsenize Cüneyt Çakır, yüz karası bir Kasımpaşa- Beşiktaş maçı yönetti. Onu değerlendirecek olan gözlemci kimdi biliyor musunuz?

Kamil Abitoğlu!

Daha dün hakemliği bırakmış, mesleğinde yeterliliğe ulaşamamış ve Çakır’ın yakın arkadaşı olan Abitoğlu, nasıl bir objektif değerlendirme yapacaktı ki! Tüm cesaretini kullansa bile olumsuz not veremezdi. Nitekim kötü not veremedi.

Cüneyt Çakır, herkesin dillendirdiği, yazdığı gibi Trabzonspor’un bu sezon başına çorap örülmesinde başrolü de oynadı.  Şimdi diyeceksiniz ki ‘Adam , Avrupa’da finaller yönetiyor, kötü olsa ona kim maç verir’’

Biz FIFA ve UEFA’ da ne türlü işler döndüğünü Platter ve Platini sayesinde gördük. Orada da ne adaletsizlikler var. Ayrıca Trabzon’da gözünün önündeki penaltıyı çalamayan bir insan isterse uzayda maç yönetsin, ne önemi var!

Cüneyt Çakır bence kötü bir hakemdir. Ülke içinde büyük takımların gücünü arkasına almaktan başka bir anlayışı olmadığı yönettiği maçlardan belli. Karakteri ve kişiliği ile ilgili bir sözümüz yok ama mesleğini ülke içinde icra etme biçimi oldukça rahatsız edici.

Bu hakem anlayışı o kadar ileri gitti ki devre arasında Antalya’daki seminerde her hakemin yaptığı hatalar gösterildi. Cüneyt Çakır’dan bir tane bile pozisyon gösterilmedi.

Allah aşkına! Böyle bir şey olur mu! İlk yarının en fahiş hatalarını yapan biri es geçiliyor.

Şimdi Sakarya’nın en iyi hakemi Erkan Engin miydi ki üst klasmanda bir tek o var. Biz hakemlikte nelerin döndüğünü eski hakem- yeni yorumculardan açık açık dinliyoruz. Adaletin en az olduğu mekanizma olarak hakemlik kaldı bu ülkede.

Türk futbolu önce bu anlayıştan  kurtarılmalıdır.

Sakarya’da üst klasmanı hak eden isimler maalesef ikili ilişkilerde zayıf kaldıklarından oldukları yerde sayıp kaldılar. Ha Sakarya’da oldukça kötü hakemler de var. Örneğin fiziki de yorum yeteneği de hakemliğe hiç uygun olmayan Oğuzhan Şenler konusundaki kanaatim, şu salon turnuvasıyla birlikte iyice pekişti.

Merak edilebilir: Hakem konusunda neden bu kadar sert tavırlıyım? Hata yapamazlar mı?

Bakın hakemlik bir yetenek işidir. İnsan yaşamını sürdürmek için esnaflık, işadamlığı, memurluk , işçilik vs. yapar. Hakemlik asal bir meslek değildir. Yeteneği olanların yöneldiği ekstra bir daldır. Bu yüzden hata yapan, göremeyen insanların bu işi yapmaması gerekir.

Ayrıca şeytanlık diz boyu. Biz Türkiye’deki hakemlerin istediklerini görüp istemediklerini görmediklerine binlerce kez şahit olmadık mı!!!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Sakarya14 Ocak 2016 / 10:17

Sakarya Hakemliği Erkan Engin ile birlikte tavan yapmıştır. Erkan Engin Üst Klasman kadrosuna yeteneğiyle birlikte çok zorlu aşamalardan geçerek yükselmiştir.Kadroda önem verilen hakemler arasına kişiliği ve yeteneğiyle girmiştir.Kaldıki kendi ilinden egolarına yenilen insanlar tarafından defalarca önü kesilmeye çalışılmıştır ve çalışılmaktadır.İlimizdeki bu değere herkesin sahip çıkması gerekmez mi ? Oğuzhan Şenler Sakarya hakem camiasına yöneticiliğiyle damga vurmuştur.Tüm Türkiye tarafından kabul gören takdire şayan faaliyetlerde bulunmuştur.Fakat kendi camiası Oğuzhan Şenlerin değerini bilememiştir.Kladı ki kendisi artık Almanyada hakemlik hayatına devam edecektir.SEVGİYLE KALIN

Salih emel14 Ocak 2016 / 11:02

Sayin Cafer Erdogan sanki bir sabah uyanmis bir anda ayndinlanmis hakemligi yalayip yutmus bir edayla kaleme dokmusunuz hakemligi. Size bir soru kac kural futbolda ya da bir hakemim gectigi yollar nelerdir hic arastirdiniz mi? Ama boburlenip kendinizi ne kadar tatmin etseniz de hakemligin h sinden zerre anlamadiginiz cok bariz. Evet ahbap cabus iliskileri hakemlikte cok bu konuda sonuna kadar haklisiniz. Ama sizin gibi birak hakemligi sporun mantiginj ozunu kulturunu almamis biri yazarlik yapmasin be. Size iyi gunler diler geri kalan hayatinizda basarilar dilerim. Saygilarimla