SON DAKİKA

ARDA TURAN!!!!!

Bu haber 09 Temmuz 2015 - 11:09 'de eklendi ve Bu haber 901 kez okundu. kez görüntülendi.

ARDA TURAN!!!!!
Bu bir peri masalıdır. Türk futbol tarihinin bireysel anlamda en büyük, toplamda da en önemli ilk üç başarısından birisidir. (Dünya üçüncülüğü, UEFA kupası ve bu!)
Futbol altyapısını Almanya’da değil, bu ülkenin yerel düzeyinde alan birinin dünyanın en ünlü kulübüne transferi tamamen yerli bir zaferdir. Kıta Avrupa’sında çoğunlukla bir Ortadoğu ülkesi olarak görülen bir diyardan 41 milyon euroluk bir futbolcu çıkmasıdır esas olan. Arjantin ve Brezilya tarzı yıldızların modern dünyaya adım atmasıdır bu. Binlerce Türk gencinin de ulaşılabilir hayal kurmasına olanak tanınmasıdır bu yaşadığımız.
Bence gereksiz ama komploya, negatif dünyaya meraklı Türk medyasında, spor camiasında konuşulduğu için Arda’nın takımda kalıcılığı konusunda fikirlerimi yazayım.
Herşeyden önce Arda – şans da önemli- doğru zamanda Barcelona’ya transfer oldu. La Masia yani ünlü Barca altyapısının altın neslinin son demlerini yaşadığı bir zamanda Katalan ekibinin yolunu tuttu. Nitekim Xavi takımdan ayrıldı. İniesta, Pique ve diğerleri de belli ki son virajdalar. Bir de Barcelona’yı pür dikkat izlerseniz siz de fark edersiniz ki altyapıdan yetişene bu ünlü oyuncuların futbol anlamında üzerlerine katabilecekleri , geliştirebilecekleri yönleri kalmadı. Yani Busquets azami yetenekleriyle burada, daha ötesi olmaz ondan. Tıpkı Pedro, İniesta gibi. Oysa Arda’nın altyapıda tüm yetenekleri bilimsel manada zorlanmadığı için hala gidebileceği bir yol var.Nitekim Atletico’da bile futbolculuğuna artı değerler kattı.
Trabzonspor’dan daha fazla maçlarını izlediğim Atletico Madrid’i 7-8 kişiyle hücum ederken görmedim. Çoğunlukla üç kişiyle üçüncü bölgedeydiler. Buradan hareketle Barcelona’nın Arda’ya daha fazla futbol hüneri sunması açısından fayda getireceği açık. Arda futbol yapısına en uygun kulübe gitti. Örneğin Juventus, Bayern , Arda tipindeki kontenjanını Hazard ile dolduran Chelsea, hatta Real Madrid bile Arda’ya uygun takımlar değil.
41 milyon Euro… (123 milyar Türk lirası)
7 milyon yıllık ücret…
5 yıllık kontrat….
Bu düpedüz büyük bir yıldız muamelesidir. Kesinlikle kadro takviyesi değildir. ‘Futbolu ya bu kulüpte bırakır ya da eşdeğer, daha yüksek meblağda satarız.’ İletisidir bu.
41 milyon Euro Barcelona için de çok büyük bir paradır. (son birkaç yıldaki diğer transferlerine bakın.) Bizde öylesine aptal , zeka özürlü yöneticiler var ki ister istemez dünyada da bunlardan vardır güdülenmesine kapılabiliyoruz. Ama merak etmeyin, Barcelona sadece futboluyla değil kurumsal yapısıyla da büyük sıfatını almıştır. Bu kontratları basit futbolcular için yapmazlar. Hatta scout ekibi 2016-17 sezonu için dahi transfer listelerini dosyalarında tutmaktadırlar.
Hasılı bu sıcak yaz günlerinde bu görkemli başarının keyfini yaşayın eğer bir futbolseverseniz. İleride torunlarınıza ‘ Bizim zamanımızda Barcelona gibi kulüpler Türk futbolcusuna 41 milyon Euro veriyordu, nerede o günler….’ Diye anlatacağınız hikayenin formatlarını şimdiden oluşturun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.